הברית החדשה

מאמרים בנושאים כגון: הברית החדשה, התורה, רפואה בתנ"ך, המקרא, סתירות בתורה, סתירות בברית החדשה, נבואות, כתבי הקודש, עם ישראל, ישו והתורה, אנטישמיות בברית החדשה, כשרות בשר וחלב, ישעיהו נ"ג, נצרות, ברית חדשה ועוד...האם הברית החדשה אנטישמית?
מאמרים - הברית החדשה
שריפת הברית החדשה
הברית החדשה קיבלה את שמה מפסוק 31 בפרק ל"א של ספר ירמיהו בתנ"ך, בו הבטיח אלוהים לעם ישראל ברית חדשה דרך הנביא ירמיהו. על ידי רבים הברית החדשה נחשבת להמשך הישיר של התנ"ך עד כדי הסכמת כל המלומדים שאין זה אפשרי לרדת לעומקה של הברית החדשה מבלי להכיר את התנ"ך תחילה.
המשך קריאה...
 
האם התורה באמת אוסרת על אכילת בשר בחלב?
מאמרים - הברית החדשה
בשר וחלב כשר כשרות

"לֹא-תְבַשֵּׁל גְּדִי בַּחֲלֵב אִמּוֹ" (שמות, פרק כ"ג)

פסוק זה חוזר על עצמו שלוש פעמים בתורה באותה צורה בדיוק, אין בתורה שום מקום בו נכתב איסור על אכילת בשר בחלב, מחוץ לכאורה לקטע זה. על פסוק זה הוקמו במהלך השנים עשרות אם לא מאות מצוות ודינים על ידי רבנים שונים שיחד נעטף על ידי ההגדרה הידועה "כשרות", ובפרט כשרות כהפרדה בין בשר וחלב. מה זה שגרם בוקר אחד לאלוהים "להתעורר" ולהחליט שלא מתאים לו יותר שבני-ישראל יאכלו צ'יזבורגרים? סתם ככה ללא סיבה נראית לעין, או שאולי היו אלה רבנים במהלך ההיסטוריה שלא הבינו את משמעותם של הפסוקים כפי שהתכוון המחבר?

 

המשך קריאה...
 
ישעיהו פרק נ"ג
מאמרים - הברית החדשה
הפרק האסור

ישעיהו פרק נ"ג, המוכר גם כ-"הפרק האסור", הינו פרק המנבא על דחייתו של המשיח על ידי עמו ישראל...
ההפטרה היא קטע מספרי הנביאים שנהוג לקרוא בציבור בבית הכנסת בשבתות, במועדי ישראל, ולעיתים גם בתעניות ציבור במנחה, לאחר סיום הקריאה בתורה.
"הפרק האסור" (כאמור, ישעיהו נ"ג) הוא פרק שאותו הפסיקו לקרוא בבתי הכנסת לאחר זמנו של ישוע. מדוע מפחדים הרבנים מפרק זה?

 

המשך קריאה...
 
למה אלוהים נתן את התורה ומה תכליתה האמיתית?
מאמרים - הברית החדשה
עובדים את התורה - למה אלוהים נתן את התורה
נושא מהותה של התורה הוא נושא חם כיום בישראל, לאחרונה נשמע קולם של חרדים הדורשים לכפות את אמונתם על שאר אזרחי המדינה. מפתיע לגלות כי רבים מאותם חרדים מעולם לא קראו את התורה בשלמותה, אלא רק למדו אודותיה בספרות חז"ל חיצונית ולכן פספסו את התכלית והמסר המרכזי שמציגה התורה.
 
המשך קריאה...
 
סתירות בתנ''ך ובברית החדשה
מאמרים - הברית החדשה
סתירות בתורה?
מפתיע עד כמה נפוצה טענה זו. תומכיה מניחים שיש בכתובים מספר רב של סתירות פנימיות, ומסיקים שלא ניתן להתייחס לתנ"ך ולברית החדשה כאל דבר אלוהים.
אם אכן יש בכתובים סתירות, ברור שהם לא נכתבו בהשראת אלוהים. קל לבוא בטענות, אך קשה יותר להוכיח את אמיתותן.
המשך קריאה...
 
האם חל שינוי בתוכנם של כתבי הקודש בעקבות ההעתקות הרבות במשך השנים?
מאמרים - הברית החדשה
שינויים והעתקות תורה מקרא

דעה נפוצה אך מוטעית אומרת שהתנ"ך והברית החדשה שנמצאים היום בידינו אינם זהים למקור. זוהי נקודה חשובה ביותר משום שמהימנותם של כתבי הקודש תלויה בה.

כתבי הקודש נכתבו בין השנים 1400 לפנה"ס ועד 68 לספירה. העתק הקדום ביותר של ספר כלשהו מכתבי הקודש ששרד עד היום הוא מגילת ספר ישעיה, שנכתבה לפני חורבן המקדש (בשנת 70 לספירה). כשנמצאו מגילות ים המלח הוכח שהנוסח של התנ"ך שאנחנו קוראים היום זהה למקור. הברית החדשה נכתבה בין השנים 50-68 לספירה, וההעתק הקדום ביותר שנמצא בידינו הועתק בשנת 120 לספירה בערך. העתקים נוספים שנמצאו נכתבו כ-250-200 שנה לאחר כתיבת החיבור המקורי. 

 

המשך קריאה...
 
איך הוחלט אלו ספרים יכללו בתנ"ך ובברית החדשה (קאנון)?
מאמרים - הברית החדשה
קאנון
שאלה זו היא שאלה של קאנוניות ("קביעת קדושה"). אדם שניחן ביכולת הבחנה יבקש לדעת מדוע ספרים מסוימים נכללו בקאנון ואחרים לא.
המילה קאנון נגזרת מהמילה העברית קנה והמילה היוונית קאנון ־ kanon. בימי קדם שימש הקנה ככלי מדידה, ומכאן השם ״קנה מידה״. אוריגינס השתמש במאה ה־3 במילה ״קאנון" כדי להגדיר את מה שנקרא בימינו ׳תקנון אמונה׳ (או ׳עקרונות אמונה׳) ־ קנה המידה שלפיו עלינו למדוד ולהעריך״. מאוחר יותר השתמשו במונח כדי לציין ״רשימה״ או ״אינדקס״.
המשך קריאה...
 
בנושא שושלות-היוחסין של ישוע בבשורות
מאמרים - הברית החדשה
שושלות היוחסין של ישוע, סתירה?שני הפרקים הראשונים בבשורות של מתי ולוקס מתעדים את נס לידתו של ישוע מבתולה. בשניהם מובאת שושלת היוחסין של ישוע, אולם היא איננה תואמת. המתנגדים לברית החדשה מצביעים על שוני זה כדי לבטל את מהימנותה.
אם כן, למה יש הבדלים בשושלות היוחסין המובאות?
מתי שם דגש על אביו החוקי של ישוע ־ יוסף, ולוקס מתמקד באמו של ישוע ־ במרים. אחת הסיבות להבדל בהדגשים היא המקורות השונים שהתיאורים מבוססים עליהם. יתכן שמתי שאב את המידע שלו מיוסף, ואילו לוקס קיבל את הפרטים ממרים.

המשך קריאה...
 
עדויות חותכות למהימנותו ואמינותו ההיסטורית של התנ"ך
מאמרים - הברית החדשה
אמינות התנ
מאמר זה עומד על מהימנותו ההיסטורית של התנ״ך, יש לפחות שלושה גורמים שתומכים במהימנותו של הטקסט המקראי: (1) העברה טקסטואלית (הדיוק שנשמר בתהליך ההעתקה של התנ״ך לאורך הדורות); (2) האישור שמספקות עדויות מהותיות שנחשפו בחפירות ארכאולוגיות; (3) תעודות שנחשפו בחפירות ומעידות על הנכונות של מה שמסופר בתנ״ך.
המשך קריאה...
 
רפואה בכתבי הקודש
מאמרים - הברית החדשה
רפואה בתורה
עקרונות רבים של הרפואה וההיגיינה המודרניות מצויים בכתבי הקודש – עוד הרבה לפני שהם 'התגלו' לראשונה על ידי המדע המודרני. לא ניתן לפתור זאת על ידי חכמת אדם או ניסוי ותהיה, שהרי באותה תקופה לא ידעו על חיידקים וויטמינים, למען האמת, עד לא מזמן, אנשים רבים היו נפטרים למרות שניתוחים עברו בהצלחה - בגלל זיהום חיידקי הנוצר מחוסר בסניטציה.
המשך קריאה...
 


דף 1 מתוך 4
הברית החדשה
                                                                                                                                                                                         

האישור הארכיאולוגי שמעניקות תעודות תל מַרדִיך (אֶבלָה) למהימנותו של ספר בראשית בתנ"ך

News image

חוקרים רבים נוטים לראות בפרקים שפותחים את ספר בראשית (א׳־י״א) הסברים מיתולוגיים המבוססים על גירסאות קדומות יותר של סיפור הבריאה, שהסתובבו ברחבי המזרח הקרוב בימי קדם. אבל הגישה הזו מתמקדת רק בדמיון שקיים בין סיפור הבריאה של ספר בראשית לסיפורי הבריאה של התרבויות הקדומות האחרות. אם יוצאים מתוך הנחה שהמין ... המשך

האם יהודים צריכים לחזור בתשובה?

News image

 חזרה בתשובה היא אחד היסודות של היהדות. זו הסיבה שארון הספרים שלנו - מהתלמוד ועד מחזור התפילה, הרמב"ם והוגי הדעות בני זמננו - גדוש בספרות שעוסקת בחזרה בתשובה ובתפילות מתאימות. היהודים חוטאים כמו כל אחד אחר, ולכן היהודים - כמו כל בני האדם - צריכים לחזור בתשובה. זו הסיבה שהספרות ... המשך

האם חָטָא אברהם? "לא תבשל גדי בחלב אמו"

News image

הציווי "לֹא תְבַשֵּׁל גְּדִי בַּחֲלֵב אִמּוֹ" מופיע בתורה שלוש פעמים (שמות כג 19; לד 26; דברים יד 21). חז"ל פירשו זאת באומרם כי שלוש הפעמים, כוונתן: "אחד לאיסור אכילה ואחד לאיסור הנאה ואחד לאיסור בישול".[1] למרות שהפסוק חוזר על עצמו שלוש פעמים בדיוק באותו האופן וללא כל שינוי בניסוח, קבעו ... המשך

-
+
3messianic_jews-יהודים-משיחיים

?יש לך שאלה          

בעקבות האחד          

בעקבות המשיח

לאורך התנ"ך, אלוהים מכוון אותנו בעזרת הנביאים והמלכים לעבר דמותו של "האחד" שאמור לפתור את הבעיה הגדולה ביותר של האנושות, הבעיה שהתחילה כאשר האדם הראשון מרד באלוהים - בואו ליהנות ממצגת קריקטורית העוקבת אחר "האחד". (למשיח בתורה - לחצו כאן)