מאמרים
ישו הנוצרי - אסור ליהודים?
ישוע המשיח ונבואות

לא אהב את ישו \ ישוע - הרב גרוסמן

השאלה האם ישוע (" ישו") הוא המשיח היהודי איננה שאלה פתוחה בין יהודים. כל מה שרב כלשהו יכתוב על האמונה בו יהיה מבוסס על ההנחה שישוע איננו המשיח ושהברית החדשה הינה אנטישמית ושאסור לקרוא אותה פן נקולל. מצויידים בדעות קדומות, יהודים שינסו ללמוד על המשיח בהכרח יגיעו גם הם לאותה מסקנה שישוע ( ישו הנוצרי ) איננו המשיח. בשל מעמדם בין קהל ישראל, מעטים הם הרבנים שיבחנו את הנושא בפתיחות, אוביקטיביות או בכלל.
המשך קריאה...
 
מתי יבוא המשיח? (דניאל הנביא פרק ט')

ביאת המשיחפרק ט' בספר דניאל הנביא מכיל את אחת הנבואות החשובות ביותר בתנ"ך. היא צופה מראש את המועד המדויק בו יופיע המשיח בעולם. 
בשנה הראשונה למלכות דריוש, מצא דניאל מידע מעניין בעודו קורא את ספרי הקודש היהודיים אשר נכתבו עד לאותה עת. דניאל מצא כי אלוהים הכריז מפי הנביא ירמיה כי גלות בבל תארך שבעים שנה. מידע זה היה בעל משמעות רבה במיוחד עבור דניאל מפני שהוא קרא אותו בשנת 538 לפנה"ס. מכיוון שגלות בבל החלה בשנת 605 לפנה"ס, הרי שהיא הלכה והתקרבה אל מועד סיומה. (דניאל פרק ט' פסוקים 1-2)

(הערה: מומלץ לקרוא את ספר דניאל להבנת הרקע)

המשך קריאה...
 
מה זה 'השילוש הקדוש' וכמה אלוהים יש?
אלוהים
שילוש, השילוש הקדוש

מאז ומתמיד הייתה קריאת ה-"שמע" הצהרת האמונה הבסיסית של עם ישראל. בפסוק אחד קצר הציג משה אמת גדולה אודות האחדוּת האלוהית. הפסוק כתוב בימינו על קלף, בכל מזוזה התלויה על משקוף הכניסה של כל בית בישראל, והוא בעצם קורא לעם ישראל לשרת ולעבוד אלוהים אחד. מאמר זה חוקר את קיומו של אלוהים אחד שיש בו ריבוי הוויות, וזאת על סמך התנ"ך בלבד.

"השילוש הקדוש" אגב, הינו מושג שאינו קיים בכלל, לא בתנ"ך ולא בברית החדשה. אין אנו מאמינים כי אכן קיימים שלושה אלוהים שונים. 

המשך קריאה...
 
עדויות לקריעת ים סוף
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

נס קריעת ים סוףהאם ניתן להוכיח את סיפור יציאת מצרים שכל ילד יהודי מכיר טוב כלכך, את הנס שהתרחש בו אלוהים הטביע את המצרים. לאחרונה מצאו ממצאים ארכיאולוגיים לכך שבאיזור קטן יחסית בים סוף 'נקברו' מספר גדול של מרכבות מלחמה, סוסים וחיילים מהתקופה המצרית הקדומה.

המשך קריאה...
 
אהבה, מין והצורך במערכת יחסים אינטימית
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

אנטימיות, יחסי מין ומערכות יחסים

בכל בן-אדם באשר הוא מוטמע הצורך באהבה, במערכות יחסים אינטימיות. בכתבה שהופיעה בירחון אמריקאי, הצהיר הפסיכולוג ד"ר הנרי בראנדט שישנה תופעה המופיעה אצל רבים מן המטופלים המגיעים אליו. כך הם אומרים לו: " בהתחלה, קיום יחסי-מין היה מרגש עבורנו! לאחר מכן, התחלנו להרגיש מוזר לגביי עצמנו אישית ואז תהינו גם לגביי בן/בת זוגנו. התווכחנו, רבנו, לבסוף נפרדנו. כעת אין בנינו שום קשר".

 

המשך קריאה...
 
נבואת ישעיהו פרק נ''ג - משיח בן יוסף כנגד משיח בן דוד
ישוע המשיח ונבואות

הפרק האסור - ישעיהו נ"ג 53

ישעיהו פרק נ"ג, המוכר גם כ"הפרק האסור", הינו פרק המנבא על דחייתו של המשיח על ידי עמו ישראל...ההפטרה היא קטע מספרי הנביאים שנהוג לקרוא בציבור בבית הכנסת בשבתות, במועדי ישראל, ולעיתים גם בתעניות ציבור במנחה, לאחר סיום הקריאה בתורה.
"הפרק האסור" (כאמור, ישעיהו נ"ג) הוא פרק שאותו הפסיקו לקרוא בבתי הכנסת לאחר זמנו של ישוע. מדוע מפחדים הרבנים מפרק זה?
המשך קריאה...
 
האם הברית החדשה אנטישמית?
הברית החדשה
שריפת הברית החדשה
הברית החדשה קיבלה את שמה מפסוק 31 בפרק ל"א של ספר ירמיהו בתנ"ך, בו הבטיח אלוהים לעם ישראל ברית חדשה דרך הנביא ירמיהו. על ידי רבים הברית החדשה נחשבת להמשך הישיר של התנ"ך עד כדי הסכמת כל המלומדים שאין זה אפשרי לרדת לעומקה של הברית החדשה מבלי להכיר את התנ"ך תחילה.
המשך קריאה...
 
האם האיסלאם דת של שלום?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

אסלאם, איסלאם, איסלם

ישנה כיום אי ידיעה בעולם המודרני לגבי זהותו האמיתית של האסלאם, ישנם אלו שיאמרו שהאסלאם הוא באמת דת של שלום ושמדובר אך ורק בכמה מטורפים שטופי מוח פונדמנטליסטים שכופים את דעותיהם ולשם הפגנת כוחם מפוצצים הם את עצמם ורוצחים חפים משפע, ואילו לאסלאם האמיתי אין כל קשר לפונדמנטליסטים שכאלה, אלא מטפח יחסי שלום ואהבה בין הבריות ומקבל את כולם – כי זה המסר שלכאורה השאיר עמם מוחמד. בפחם נופלים תמימי הפוסט מודרניזם שלא טורחים לחקור ולהכיר במלחמה הרוחנית שמתנהלת מאחורי הקלעים, ובכל הנוגע להשפעה שיש לקוראן על כל מוסלמי מאמין באשר הוא – חובה על האדם המשכיל לחקור ולבדוק בעצמו עניינים אלו.
המשך קריאה...
 
האם על פי התנ''ך על המשיח להיוולד מבתולה? (ישעיהו הנביא פרק ז)
ישוע המשיח ונבואות

בתולה, אגדה או נבואה? אחת מיסודותיה של האמונה בישוע ("ישו") כמשיח היא הנבואה בישעיהו ז:י"ד בתנ"ך על אופן לידת המשיח, בה מתוארת 'עלמה' היולדת בן כאות על טבעי מאלוהים. הויכוח על פסוק זה מחולק לשניים, האחד – פירוש הקטע - על מי מדובר? השני – מה משמעות המילה "עלמה" בשפה העברית התנ"כית?

המשך קריאה...
 
האם אלוהים חובש כיפה?
אלוהים
כיפה, מזוזה, מסורת, מסורות, מסורתיות, הלכה, הלכות, מצוות, אמונות תפלות, כשר, כשרות

 

האם אי-פעם תהית אם לאלוהים באמת משנה אם אנחנו שמים חתיכה של בד על הראש, או אם אנחנו אוכלים יותר מפרוסת לחם אחת מחוץ לסוכה בזמן חג סוכות, האם הוא זועם כשאנחנו נכנסים לשירותים בשבת ומדליקים את האור, מה לגבי קינוח ארוחה בשרית בעוגת גבינה? האם אתם מסוגלים לדמיין את אלוהים מנשק מזוזה בכל פעם שהוא נכנס בדלת? האם זו הוא תכליתו של אלוהים? האם זה באמת מה שמטריד אותו, האם על-פי כך הוא שופט אותנו? 
מה לגבי צבע בגדינו, האם אלוהים דורש מאיתנו להיות לבושים שחור-לבן בלבד כל ימי-חיינו? האם אלוהים ינקום, יעניש, ישנא או ידחה אותנו אם לא נעשה את הדברים האלה? או שאולי כל המצוות הללו הן לא יותר מאשר אמונה טפלה שהתפתחה על ידי אנשים כמונו וכמוכם, מצוות שאלוהים מעולם לא ביקש ולא דרש?

 

המשך קריאה...
 
גלגול נשמות - עד כמה זה מדעי?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

גלגול נשמות

גלגול נשמות - את זה כנראה שלא ידעתם; בהודו, ישנה קבוצת אנשים שנחשבת על ידי הסביבה ככאלו שהתגלגלה אליהם נשמה רעה. קבוצה זו נקראת "דלית" ומשמעותה בשפה ההודית "אנשים מקולקלים". ישנם בהודו כ160 מיליון אנשי-דלית אליהם החברה ההודית מתאכזרת מאוד ומתייחסת בבוז, מעמדם נמוך ממעמדו של כלב רחוב. איש אינו אמור להיות בקשר איתם, לאנשים אלו אין שום אפשרות להצליח בחיים מאחר שגורלם נגזר עליהם בעת לידתם, זאת, תודות לאמונה בגלגול נשמות.

 

המשך קריאה...
 
מה היה יחסו של ישוע לתורה והאם הוא היה אנטישמי?
ישוע המשיח ונבואות
ישו תורה תלמוד
"ישו היה אנטישמי, הטיף נגד התורה, שנא יהודים והתחיל דת חדשה", תשובה יהודית ממוצעת בה אנו עלולים להיתקל כתוצאה מדעה קדומה, שטיפת מוח דתית, או סתם בורות היסטורית.
אך לרוב, תגובות מסוג אלו הינן תמוהות, שהרי התלמוד אוסר על קריאת ואף החזקת ספר הברית החדשה. לאף אדם דתי ולאף רב אין את ההייתר להתקרב לברית החדשה כבר אלפיים שנה, אז איך הרבנים יכולים לטעון שספר הברית החדשה הוא ספר אנטישמי? הרי הם אינם קוראים בו.
 
המשך קריאה...
 
אם באמת יש אלוהים, לאן הוא נעלם בזמן השואה?
אלוהים
נאצים, שואה
אלפי ספרים ועשרות אלפי מאמרים נכתבו כדי לתאר וכדי לנסות להבין מה קרה, שהביא לעולם את הכבשנים של היטלר. השואה היא היבט מצער מאד בחיי כל יהודי ואנו נאלצים לחיות עימו. הפחד שמא זה עלול לקרות שוב חוזר ונשנה. ישנה שאלה שעוברת בראשו של כל יהודי: "איפה היה אלוהים כששישה מליוני בני-אדם נטבחו? מה משמעות הטבח הזה?". גם ההסברים הטובים ביותר שמעלים חכמי-הדור הם איכשהו לא-מספקים, או מעוררים גיחוך משום שהם מותירים בלב השומע שאלה אחרת: "איך תתכן לחיים משמעות כלשהי נוכח השתוללות כזו של סבל ומוות?".
המשך קריאה...
 
נוסטרדמוס ואסון התאומים
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

אסון התאומים, הגראונד זרו, נוסטרדמוס

מישל דה נוטרדם, הידוע בשמו "נוסטרדמוס" (1503-1566) אסטרולוג ורופא צרפתי-יהודי. התפרסם לראשונה בזכות טיפול רפואי חדשני שמצא למחלה שפרצה בשנת 1546. שנים מספר לאחר מכן הוא נודע כסופר של חרוזים שהתיימרו לנבא את העתיד.

בתקופה שבה אסטרולוגיה היתה מאוד פופולרית (בדיוק כמו היום), נוסטרדמוס זכה לשם נכבד על ידי אנשים שהסכימו לשלם על מנת שיאמרו להם מה שרצו לשמוע ולכן הגיע נוסטרדמוס עד לאצולה של חברי בית המלוכה הצרפתי, ובהם קתרין דה מדיצ', מלכת צרפת.

המשך קריאה...
 
אם אלוהים קיים, למה יש רוע בעולם?
אלוהים
אם אלוהים קיים למה יש רוע בעולם?
"אם אלוהים קיים, למה יש רוע בעולם?", את השאלה הזאת נשאלתי לא מעט פעמים על ידי אנשים שרצו לאתגר את האמונה שלי באלוהים. אבל אני דווקא רוצה לאתגר בחזרה ולהציע שעצם קיומו של הרוע הינו ראייה לקיומו של אלוהים.
יש דבר כזה רוע?
ראשית, אם אלוהים לא קיים, אין בכלל דבר כזה רוע, אם אין אלוהים, אין מוסר אובייקטיבי, הכל נתון להגדרה סובייקטיביות ולפרשנות אישית. תורת האבולוציה לדוגמא, גורסת כי "החזק שורד", (מאבק בין פרטים מאותו מין ובין פרטים ממינים שונים הוא הכרחי על פי תיאוריית הברירה הטבעית, כפי שהציג אותה דארווין).
המשך קריאה...
 
מי צלב את ישוע?
ישוע המשיח ונבואות
צליבת ישו
אז מי צלב והרג את ישוע? השאלה הזו עומדת על הפרק כבר אלפי שנים. וחזרה ועלתה לפני מספר שנים כשהסרט "הפיסיון" עלה לאוויר, בארץ נשמעו הקולות שטענו כי יש להחרים את הסרט כדי לא לעודד אנטישמיות או "להעיר" שונאים רדומים.
המשך קריאה...
 
האם התורה באמת אוסרת על אכילת בשר בחלב?
הברית החדשה
בשר וחלב כשר כשרות

"לֹא-תְבַשֵּׁל גְּדִי בַּחֲלֵב אִמּוֹ" (שמות, פרק כ"ג)

למרות שפסוק זה חוזר על עצמו שלוש פעמים בתורה באותה צורה בדיוק, אין בתורה שום מקום בו נכתב איסור על אכילת בשר בחלב, מחוץ לכאורה לקטע זה. על פסוק זה הוקמו במהלך השנים עשרות אם לא מאות מצוות ודינים על ידי רבנים שונים שיחד נעטף על ידי ההגדרה הידועה "כשרות", ובפרט כשרות כהפרדה בין בשר וחלב. מה זה שגרם בוקר אחד לאלוהים "להתעורר" ולהחליט שלא מתאים לו יותר שבני-ישראל יאכלו צ'יזבורגרים? סתם ככה ללא סיבה נראית לעין, או שאולי היו אלה רבנים במהלך ההיסטוריה שלא הבינו את משמעותם של הפסוקים כפי שהתכוון המחבר?

 

המשך קריאה...
 
ישעיהו פרק נ"ג
הברית החדשה
הפרק האסור

ישעיהו פרק נ"ג, המוכר גם כ-"הפרק האסור", הינו פרק המנבא על דחייתו של המשיח על ידי עמו ישראל...
ההפטרה היא קטע מספרי הנביאים שנהוג לקרוא בציבור בבית הכנסת בשבתות, במועדי ישראל, ולעיתים גם בתעניות ציבור במנחה, לאחר סיום הקריאה בתורה.
"הפרק האסור" (כאמור, ישעיהו נ"ג) הוא פרק שאותו הפסיקו לקרוא בבתי הכנסת לאחר זמנו של ישוע. מדוע מפחדים הרבנים מפרק זה?

 

המשך קריאה...
 
הגילוי המדהים של מגילות קומראן וחשיבותן המדעי לכתבי הקודש
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

קומראן

מגילות קומראן, (שמות נרדפים: מגילות ים המלח והמגילות הגנוזות), על שם המקום בו נמצאו רובן, במערות קומראן שבמדבר יהודה, וכן באתרים נוספים באזור. עתירת ממצאים במיוחד הייתה מערה שנמצאו בה 15,000 קטעי מגילות בקירוב, ששרדו מתוך 600 כתבים שונים. האחרונה במערות, שבה נמצאו שרידי מגילות אותרה בשנת 1956 כאשר בה נחשפו יצירות ארוכות, בהן מגילת תהלים, תרגום לארמית של ספר איוב ומגילת המקדש (8.148 מטרים). ובסופו של דבר נתגלו אחת-עשרה מערות שבתוכן נמצאו מגילות קדומות, ונחשפו גם שרידיו של היישוב הקדום. בשנת 1947 מוחמד א-דיב, נער בדווי משבט תעמרה שרעה את צאנו באיזור איבד את אחד העזים שלו, כאשר הלך לחפש את העז מצא באופן מקרי כד חרס שבתוכו מגילות, עניין זה עורר התלהבות נרחבת וגם עיסוק מחקרי רציני לאורכה של כמה עשרות שנים מאז הגילוי הראשון. התלהבות זאת מקורה במה שניתן ללמוד ממגילות ים המלח על תקופת הבית השני (520 לפסה"נ-70 לסה"נ).

המשך קריאה...
 
משמעות החיים - האם לא מספיק להיות "אדם טוב"?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

משמעות החיים

"אם נעניק לאדם סביבה מושלמת, מטפחת וללא רבב, גם הוא יהיה מושלם וללא רבב" כך יטענו פסיכולוגים וסוציולוגים רבים. בואו נשקול לרגע את הטענה הזאת, האם כשילדינו הקטנים הולכים לגן הם לוקחים שיעור ב"איך לעשות דווקא" שיעור ב"איך לגנוב את הצעצועים של אחי" ושיעור ב"איך להתעלל בכלב שלי"? או שהם עושים זאת באופן טבעי, כאילו מוטמע בהם דחף דווקאי שכזה, ומה לגבי רוח המרד שיש בכל אדם, מדוע כשאב אומר לבנו הקטן "אל תדחוף את האצבעות לשקע החשמל" הילד מתמרד ועושה "דווקא"? מדוע לא אוהב האדם כשאומרים לו מה לעשות, גם אם זה לטובתו.

 

המשך קריאה...
 
האם הרבי מלובביץ (מנחם מנדל שניאורסון) הוא המשיח?
ישוע המשיח ונבואות
הרבי מילובביץ אדמו"ר חב"דבכל כביש, על כל שלט ובכל פינה ניתן למצוא את אותו הרבי שדמותו מופצת ללא הרף, כמשיח ישראל, הרבי מנחם מנדל שניאורסון הידוע בכינויו ה"רבי מילובביץ". אך האם הוא באמת המשיח? וכיצד בכלל ניתן לדעת?
מאיפה הגיע הרעיון של משיח? מאיפה נשאבו הדעות עליו?
אם ברצוננו לדעת מי הוא המשיח עלינו לרדת למקורות – לנבואות התנ"ך.
גם חז"ל יסכימו על כך (תלמוד מסכת בבלי סנהדרין צ"ט ע"א) :
"כּל הַנְבִיאִים כּולָן לא נִתְנבְּאו אֶלָּא ליְמוֹת הַמָּשִׁיחַ"
המשך קריאה...
 
ראיות מדעיות חדשות לקיומו של אלוהים
אמונה באור המדע
הוכחות וראיות לקיומו של אלוהיםאני רוצה להחזיר אתכם אחורה, ל-23 באפריל 1992. באותו יום הודיעו על תגלית שלדבריו של הפיזיקאי האנגלי ד"ר סטפן הוקינג הייתה "…תגלית המאה, אם לא התגלית הגדולה בכל הזמנים". אמירה זו מדהימה, מכיוון שסטפן הוקינג ידוע כאיש שנוקט בלשון המעטה.
ד"ר מייקל טרנר מאוניברסיטת שיקגו אומר שלא ניתן להפריז במשמעות התגלית. הם גילו את "הגביע הקדוש" של הקוסמולוגיה. על מידת קדושתו של ה"גביע" הנדון אמר ד"ר ג'ורג' סמוט: "מצאנו את הראיה להולדת היקום. זה כמו להסתכל על אלוהים". (ג'ורג' סמוט עמד בראשם של 30 אנשי הצוות האסטרופיזיקאים האמריקנים שגילו את התגלית.)
ד"ר פרדריק בורנהם, היסטוריון מדעי, אמר בתגובה לתגלית זו: "הרעיון שאלוהים ברא את היקום הוא היפותזה מכובדת יותר היום מאשר בכל שלב ב-100 השנים האחרונות".
המשך קריאה...
 
האם המדע שולל או תומך בקיומו של אלוהים?
אמונה באור המדע

אלוהים, מדע, אלהים, הוכחות, קיום, מחקרמה הן העדויות לקיומה של תבונה וכיצד נזהה אותן?
מדוע הארכאולוגים מתרגשים כשהם מגלים במערה כלי אבן לצד עצמות אדם? כלי האבן מצביעים על תבונה! החוקרים מבינים שכלים אלו לא היו יכולים להיווצר מעצמם, אלא נעשו על פי תוכנית מסוימת, בחוכמה.
הם מסיקים, ובצדק, שיצור נבון יצר את הכלים האלה. הרי איש לא יביט בחומה הגדולה של סין, בבניינים של העיר העתיקה בירושלים או במגדל פיזה, ויסיק שמבנים אלו נוצרו כתוצאה מפיצוץ במפעל ליצור לבֵנים.
אנחנו יכולים לזהות תכנון שמעיד על תבונה. אנחנו מוקפים בדברים שנעשו בידי אדם: מכוניות, מטוסים, מחשבים, ציוד אלקטרוני, בתים, מכשירי חשמל וכן הלאה. איש לא יטען שהחפצים האלו הם תוצר של זמן ואקראיוּת.

המשך קריאה...
 
האם ישוע באמת קם מן המתים?
ישוע המשיח ונבואות
ישוע קם מן המתיםסיפור תחייתו מן המתים של ישוע הינו סיפור הבדותא וההונאה המתוחכם ביותר שהומצא אי-פעם, או שהינו העובדה ההיסטורית הנפלאה ביותר שהתרחשה אי פעם.
נושא התקומה מן המתים מעביר את השאלה: "האם הברית החדשה דוברת אמת?" מן המישור הפילוסופי והופך אותה לשאלה הסטורית. אולם, האם קיימות ראיות מספקות המוכיחות את אמיתות התקומה?
להלן מספר נתונים חשובים: ישוע מנצרת, נביא יהודי שטען שהוא המשיח עליו מנבא התנ"ך, נאסר ונשפט כפושע פוליטי ולכן גם נצלב. שלושה ימים לאחר מותו וקבורתו, נמצא קברו ריק על-ידי מספר נשים שפקדו אותו. תלמידיו טענו שאלוהים הקים אותו מן המתים, וכי הוא נראה אליהם מספר פעמים לפני שעלה השמיימה.
על בסיס אירוע זה נולדה המשיחיות והתפשטה ברחבי האימפריה הרומית. בעקבותיה התפתחה גם הנצרות ומאוחר יותר נוצרו בתוכה פלגים רבים...
האם באמת התרחשה תקומת המתים? האם באמת היה קברו של ישוע ("ישו") ריק? מחלוקות בשאלות אלו ממשיכות לגעוש גם היום.
 
המשך קריאה...
 
מדוע כלכך הרבה אנשים התחילו ללכת אחרי ישוע?
ישוע המשיח ונבואות

אלבר קאמי

האם זה לא מוזר שגם אחרי שחלפו אלפיים שנה מאז שהתהלך פה בארץ, אנחנו עדיין מדברים על ישוע.
אף אחד לא יודע את התאריך המדויק שבו ישוע נולד, אבל לידתו חילקה את ההיסטוריה לשני חלקים: העידן שלפניה והעידן שאחריה.
ישוע מעולם לא כתב ספר, אבל מספר הספרים שנכתבו עליו רב יותר ממספר הספרים שנכתבו על כל אדם אחר בהיסטוריה.
ספר הברית החדשה שמתאר את חייו של ישוע, תורגם לכאלף וחמש מאות שפות וניבים. בכל שנה נמכרים כארבעים מיליון עותקים של הברית החדשה.
כל זאת בזמן שישוע לא הציג ציור, חיבר שיר, או כתב חיבור או יצירה מוזיקלית, אלא שחייו והמילים שיצאו מפיו, הם שהיוו מקור השראה ליותר ציורים, שירים, חיבורים וסרטים מכל אדם אחר בהיסטוריה. הצייר המפורסם ואן גוך כתב: "ישוע אומן שאין שני לו, אמנם לא צייר או חיבר, אך בקול גדול הכריז והפך בני אדם לבני אלמוות."1

 

המשך קריאה...
 
אבולוציה
אמונה באור המדע
אבולוציההמדען פרינג מפרט בספרו שש הנחות יסוד בתיאוריה האבולוציונרית של דארווין:
ראשית, דארווין מניח שניתן לתאר את קצב ההתרבות של בעלי חיים וצמחים בטור הנדסי. כלומר, לכל זוג בעלי חיים יש יותר צאצאים מאלה שדרושים כדי לקחת את מקומם ביקום. דג ממין נקבה תשריץ במהלך חייה מיליוני ביצים. אילו הייתה כל ביצה מתפתחת ליצור בוגר, הייתה אוכלוסיית המין הזה גדלה תוך זמן קצר ביותר לממדים מסוכנים.
המשך קריאה...
 
מדוע אלוהים לא עונה לתפילות?
אלוהים
תפילות

האם אי פעם הכרת אדם שבאמת בטח באלוהים?
"כשעוד לא האמנתי באלוהים, הייתה לי חברה טובה שנהגה להתפלל לעיתים תכופות, לא ממלמלת דברים קבועים מספר באופן ריטואלי, אלא בחופשיות, מן הלב. היא הייתה מספרת לי מדי שבוע על משהו שהיא הייתה מבקשת מאלוהים ובוטחת שידאג לה. וכל שבוע הייתי רואה כיצד 'האל הגיבור' הזה שלה היה עושה משהו יוצא דופן על מנת לענות לתפילותיה. כמה קשה זה היה עבורי, אתאיסט, לראות זאת שבוע אחר שבוע, לאחר כמה זמן ההצהרה "צירוף-מקרים" התחילה להישמע לי כתירוץ לא קביל כלל..."

המשך קריאה...
 
המפץ הגדול - קוסמולוגיה מעידה על בורא
אמונה באור המדע
אסטרונומיה ואלוהים היחס בין המדע ובין הבורא הוא מן הסוגיות הנוקבות
הנידונות בשנים האחרונות. גישתנו בסוגיה זו תתבסס על ראיות מתחום המדע המעידות על
הבורא. כדי למנוע אי-בהירות נגדיר תחילה מונחי יסוד:

·
מדע 
מכלול הידע על אודות הטבע או העולם הפיזי. ייתכנו ראיות
שלא מתחום המדע המצביעות על בורא. אך דיוננו כאן יתמקד בראיות מן המדע בלבד,
ובמיוחד מן התחומים: פיזיקה, אסטרונומיה וקוסמולוגיה.

 ·
בורא 
אין כוונתנו כאן לדון במדע גרידא, אלא להראות כי לעדויות
מן המדע יש השלכות המצביעות על בורא, וכי אפשרי בהחלט שהמדע יצביע על קיומו של בורא.
המושג 'בורא' מכוון בדרך כלל לאלוהים, אך בדיוננו זה המטרה היא להראות שעדויות מן
המדע עשויות להצביע על בורא.
המשך קריאה...
 
האם החיים הם תוצר של אקראיות?
אמונה באור המדע

אקראיות?

קחו בחשבון את חוסר הסבירות המדהים על-מנת שכול המופע האבולוציוני בכלל יתחיל. אנשים מדברים כאילו היה הדבר עובדה מוצקה – אבל האמת היא, שלאיש אין הסבר מדעי הגיוני איך מולקולות, הנושאות מידע מורכב, הנדרש אפילו בשביל "חיים ראשוניים", צמחו ללא התערבות של אינטליגנציה חיצונית. לעומת זאת, קיימות סיבות מדעיות טובות מאוד להאמין כי דבר זה הוא בלתי אפשרי.  

המשך קריאה...
 
נבואות או ניחוש מוצלח
ישוע המשיח ונבואות

הנביא ישעיהו

במקרים רבים המאמינים באלוהים מסתמכים על נבואות שהתגשמו כתוקף לאמונתם. זהו באמת אחד הטיעונים החזקים ביותר שניתן להביא. אך האם הן לא יותר מניחוש מוצלח?

המשך קריאה...
 
האם ישוע באמת ביצע ניסים ונפלאות על טבעיים?
ישוע המשיח ונבואות

ניסים ונפלאות על טבעיים, ישועישוע אמר, ״לכו והגידו ליוחנן את אשר ראיתם ושמעתם: עיוורים רואים, פיסחים מהלכים, מצורעים מטוהרים, חרשים שומעים, מתים קמים, ועניים מתבשרים״ (לוקס ז׳ 22). הניסים שישוע חולל לעיני כל העידו על מגוון נרחב של סמכויות שהיו לו: סמכות על איתני הטבע, סמכות על מחלות, על שדים, על הבריאה ועל המוות. המעשים שהוא עשה הגשימו נבואות שונות והעידו על כך שהוא המשיח שהתנ״ך ניבא את בואו.

המשך קריאה...
 
תפילה מחליפה קורבנות? ('ונשלמה פרים שפתינו' \ הושע י''ד:ג)
תשובות לטענות הרבנים
תפילה מחליפה קורבן הושע יד נשלמה פרים שפתנולפי התורה (ויקרא י"ז י"א), שכר החטא הינו מוות. לכן, כשאדם חוטא, התורה ציוותה על הקרבת קורבן על מנת שזה ישמש תחליף. הקורבן לוקח על עצמו את עונש המוות במקום האדם ובעבור חטאיו. המילה קורבן באה מהשורש ק.ר.ב, זאת אומרת, הקורבן נועד לקרב אותנו בחזרה לאלוהים, לאחר שהחטא הרחיק אותנו. כיום, רבני היהדות הדתית טוענים כי תפילה באה במקום קרבנות ולכן בבתי הכנסת מתפללים תפילת שחרית במקום הקרבת קורבן (לקוטי תורה במדבר עמ' עה' \ מדרש פסיקתא דרב כהנא, כד, יט).
הרמב"ם (המאה ה-12,ספרד), בספרו "מורה נבוכים" אף הרחיק לכת וטען שהקרבת קורבנות הינה טקס אלילי-פאגאני ושאלוהים בעצם הניח לעם ישראל להקריב קורבנות מכיוון שהיה רגיל לחיות בסביבת עובדי אלילים. (מורה נבוכים, חלק שלישי, פרק ל"ב, בקיצורים). וכי אין באמת טעם בהקרבת קורבנות יותר (משנה תורה, הלכות מעילה, ח', ח').
המשך קריאה...
 
ישוע - רמאי, משוגע או אלוהים שלבש דמות אנוש?
ישוע המשיח ונבואות

ישוע, רמאי, משוגע או אלוהים?יש אנשים שרואים בישוע אלוהים כי הם מאמינים שהתנ״ך והברית החדשה נכתבו בהשראת אלוהים. ומאחר שהכתובים מלמדים שישוע הוא אלוהים, הרי שהוא חייב להיות אלוהים. אומנם גם אנו מאמינים שכתבי הקודש הם דבר אלוהים ושהם נכתבו אך ורק בהשראתו, אבל אנו לא חושבים שצריך להאמין בזה כדי להגיע למסקנה שישוע הוא אלוהים, להלן הסיבות לכך.

המשך קריאה...
 
קיומו של עם-ישראל כעדות לכוח עליון
אלוהים
מאה שערים - כרזות לכבוד יום העצמאותלפני יותר מ-300 שנה, המלך לואי ה-14, שליט צרפת, ביקש מהפילוסוף-מתמטיקאי המפורסם, בלז פסקל, להוכיח לו את קיומו של אלוהים. פסקל השיב: "ובכן הוד מעלתך, היהודים, היהודים!".

אלפי שנים סבל עם ישראל כיבושים, מלחמות, פוגרומים, מסעות צלב, שואה, אינקוויזיציות והגליות. למרות זאת, וכנגד כל הסיכויים, הוכרזה מחדש מדינת ישראל בארץ ישראל, בתאריך ה' באייר תש"ח. מאז, יהודים שבים למולדתם מכל קצוות תבל. גם לאחר הקמת המדינה התמודדה ישראל בהצלחה עם מלחמות קשות, אך לא הושמדה. ספרי ההיסטוריה מלמדים שעמים שעזבו את מולדתם איבדו כעבור מקסימום חמישה דורות את זהותם או נעלמו קליל, אך עם ישראל שמר על זהותו במשך אלפי שנים.

בעוד עמים כמו מואב, עמון, אדום, פלשתים ואחרים, שנלחמו בעבר בישראל, נעלמו בינתיים מהמפה, עם ישראל שרד לבדו. אימפריות אדירות ותרבויות שלמות נעלמו לחלוטין או נטמעו בתרבויות אחרות מבלי להשאיר זכר, אך לא עם ישראל. מעולם לא שמענו על שבדי ממוצא פלשתי, רוסי ממוצא אדומי או תימני ממוצא עמוני. אבל כולם יודעים מה זה יהודי ממוצא פולני, מרוקאי או רומני. העם היהודי עדיין קיים וזהותו נשמרה.

המשך קריאה...
 
האם ישוע בכלל היה קיים? מקורות שאינם משיחיים (חילוני ותלמודי) המאשרים את עובדת קיומו של ישוע
ישוע המשיח ונבואות
הרמבםלא ההיסטוריונים הם אלה שמפיצים את התיאוריות על כך שישוע הוא אגדה ותו לא״ (,Bruce 119 ,72׳ NTDATR).
אף היסטוריון רציני לא יעז לטעון שישוע לא היה קיים מעולם. (אוטו בֵץ)
המשך קריאה...
 
אלוהים, לטיפשים בלבד?
אלוהים

אלוהים לטיפשים בלבד?

מדוע כה מעט מדענים מאמינים בבריאה? בעיקר משום שסטודנטים למדעים אינם לומדים שיש סתירות בתיאוריה האבולוציונרית. האוניברסיטאות מלמדות את התיאוריה האבולוציונרית כעובדה מוגמרת. כל מי שקורא תגר על תורה זו נתקל בבוז מצד תומכיה. טִילְהאָרד דֵה שָארְדִן פילוסוף שתומך באבולוציה, קובע: "פרט למספר קבוצות שמרניות ביותר, לא יתכן שאדם חושב או מדען יחפש דרך מחשבה הסותרת את האבולוציה. הדבר יחשב כבלתי מתקבל על הדעת וכבלתי אפשרי". 

המשך קריאה...
 
הברירה הטבעית
אמונה באור המדע

הברירה הטבעיתאנו יודעים שכול יצור חי מכיל מעין תוכנית (מערכת של הוראות כמו מתכון או טביעת אצבעות), המגדירה האם הוא יהיה תנין או עץ אבוקדו, למשל. אצל בני- האדם, היא מגדירה האם לאדם יהיו עיניים חומות או כחולות, תלתלים או שיער חלק, וכן הלאה. המידע הזה כתוב במולקולה ארוכה שנקראת- דנ"א (DNA).

המשך קריאה...
 
למה אלוהים נתן את התורה ומה תכליתה האמיתית?
הברית החדשה
עובדים את התורה - למה אלוהים נתן את התורה
נושא מהותה של התורה הוא נושא חם כיום בישראל, לאחרונה נשמע קולם של חרדים הדורשים לכפות את אמונתם על שאר אזרחי המדינה. מפתיע לגלות כי רבים מאותם חרדים מעולם לא קראו את התורה בשלמותה, אלא רק למדו אודותיה בספרות חז"ל חיצונית ולכן פספסו את התכלית והמסר המרכזי שמציגה התורה.
 
המשך קריאה...
 
האם משיחיים מאמינים שישוע הוא אלוהים?! זאת לא עבודת אלילים?
אלוהים

עבודת אלילים?טענה: "אם אתם טוענים שישוע הוא אלוהים, אתם בעצם הופכים אדם לאלוהים. אתם עובדי אלילים!"

אנו מאמינים שבן האלוהים, שהיה קיים מלפני היווסד תבל, ושדרכו נברא העולם, יצא מלפני אביו ולבש בשר, והתגלה לנו כישוע המשיח. הוא חי עלי אדמות, מת וקם לתחייה מן המתים, ושב אל אביו. ועכשיו הוא יושב בשמים לימין אלוהים. אנחנו מבינים שישוע, בן האלוהים, הוא צלם אלוהים, זה שמלוא האלוהים שוכן בו, זה שדרכו הוא התגלה לאנושות. היות שהבן יצא מלפני אביו והיות שהוא שותף לטבעו האלוהי, במובן מסוים אפשר לומר שישוע הוא אלוהים (או אלוהי או שמימי), אבל אנחנו זוכרים תמיד את העדות המופלאה של כתבי הברית החדשה, שלפיהם ישוע הוא בן האלוהים. אני יכול להוכיח לך מהכתובים שאין כל עבודת אלילים במה שאנחנו מאמינים בו. אלוהים תמיד התגלה לעמו, והוא עשה את זה לצמיתות ובדרך שלמה יותר דרך בנו ישוע.

המשך קריאה...
 
חיים אחרי המוות
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

מות, מוות, למות, מת, מתים, המות, המוות, נפטרכולנו משקיעים את חיינו בלימודים על מנת שנוכל לעבוד, לאחר מכן אנו משקיעים את חיינו בעבודה על מנת שנוכל להקים משפחה, לאחר מכן אנו מקימים משפחה על מנת שנוכל לשלוח את ילדינו לדרכם ולנוח מעט לעת זקנה, ולסיום אנו מגיעים לנקודה בה לעולם לא הצלחנו לדמיין את עצמנו, אנו קשישים, חולים וגוססים, ולבסוף, לפני שעוד הספקנו לשקול את חיינו ומשמעותם, אנו מתים. מאות אנשים חזרו מסף המוות ודיווחו על "הצד השני". אך האם חוויות חוץ גופניות אלו הן אכן פגישות עם ״החיים שאחרי״, או שיש בהן משהו מן התרמית?

המשך קריאה...
 
אם יש אלוהים למה אין שלום בעולם?
אלוהים
פעילי שלום עכשיו

גם אם לפתע היו כל הטילים שבעולם נעלמים, אם כל סכין ורובה היו מושמדים, כל מצבורי חומרי ההשמדה הכימיים היו מתפרקים - בני-האדם עדיין היו ממציאים במהרה דרכים חדשות להפיץ רוע ואלימות. מה שדרוש הוא שלום אמיתי ולא רק הפסקת מלחמה.

המשך קריאה...
 
אבל התלמוד טוען שישוע היה מכשף
ישוע המשיח ונבואות
ישוע? מכשף? מעצם מהותה, קשה לקחת ברצינות את השאלה, שמישהו יכול להקים אנשים מהמתים, לרפא מחלות, להעניק ראייה לעיוורים ולחולל ניסים אחרים וכל זאת על ידי כישוף.
הרעיון אותו מנסים לקדם לא יותר מאשר כמה זרמים רדיקאלים השייכים לרוב ליהדות האורתודוקסית טוען שישוע למד את אומנויות הכישוף במצרים – לטענה הזאת יש אותה מידה של מהימנות היסטורית ועובדתית בערך כמו לטענה שסנטה קלאוס מחלק מתנות דרך ארובות בחג המולד.
נענה לשאלה זו בחמישה רבדים.
המשך קריאה...
 
האם כיום המדע סותר או מחזק את עצם קיומו של אלוהים?
אמונה באור המדע
האם המדע סותר את אלוהים?במשך עשרות שנים היה מקובל להאמין שהמדע והאמונה באלוהים רחוקים זה מזה מרחק שנות אור. לעומת זאת, עם התפתחות הידע שלנו בקוסמולוגיה, אסטרונומיה, פיזיקה, ביוכימיה ודי.אן.אי, התהום הענקית בין השניים כמעט שאיננה. העיתונאי עטור הפרסים והאתאיסט לשעבר לי סטרובל סוקר את הראיות האלה וראיות חותכות רבות אחרות בספרו האחרון The Case for a  Creator  ("טענות בזכות קיומו של בורא"). במאמר זה נדון בקומץ קטן מהראיות האלה כפי שהוא מציג אותן בספרו, ונגלה כיצד המדע עצמו נועץ את המסמרים בארונו של האתאיזם.
המשך קריאה...
 
האם ישוע אי פעם טען שהוא אלוהים?
ישוע המשיח ונבואות

ישוע הוא אלוהים? מיכאלנג'לו - יד האלוהים

בודהא מעולם לא אמר שהוא אלוהים ומוחמד לא טען שהוא אללה. אך ישוע, בן הנגר מנצרת, טען שמי שראה אותו ראה את אלוהים (יוחנן י"ד 9). טיעוניו של ישוע לאלוהותו הם רבים ושונים.

המשך קריאה...
 
האם שאול התרסי (פאולוס השליח) הוא שהמציא דת חדשה?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

שאול השליח יש האומרים כי ישוע היה מורה טוב אשר לעולם לא הצהיר על היותו המשיח או "בן האלוהים". הם טוענים ששאול ("פאולוס") הכניס רעיונות פאגאניים ללימודים היהודיים של ישוע על מנת שימשכו את הגויים ובכך ליצור דת חדשה. שאול, יש האומרים, היה יוצר הנצרות האמיתי ואויב מושבע של היהדות, אשר לימד שלתורה אין ערך.

המשך קריאה...
 
צופן דה וינצ'י
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

de_vince_code

ספר זה הינו מותחן בלשי פרי עטו של הסופר האמריקאי דן בראון. הספר, שיצא לאור בשנת 2003, היה לרב מכר בינלאומי כאשר נמכרו ממנו למעלה מ-60.5 מיליון עותקים, בשפות שונות. ההתחלה מבטיחה. אדם השומר סוד חשוב - מנהל מוזיאון הלובר - מגלה שנותרו לו רגעים מעטים לחיות. את הסוד אי אפשר לגלות לכל אחד, והגוסס חייב ליצור במהירות צופן שיהיה מובן רק למי שלו הוא מיועד. השאר מוצלח פחות.

המשך קריאה...
 
אתאיסט - יומרני כהגדרה
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
אתאיסט, אתאיזם
המילה ״אתאיזם״ מקורה ביוונית. ״א״ פירושו ״לא״, ו״תאוס״ פירושו ״אלוהים״. אתאיסט אם כן, הוא אדם שטוען שאין אלוהים, טענה שמאוד קשה להגן עליה. כדי להבטיח באופן עקבי שהאמונה שלו נכונה, האתאיסט חייב לטעון שהוא יודע הכל, אחרת תמיד קיימת אפשרות שאלוהים קיים ושהוא רק לא יודע על כך עדיין. ובהתחשב בעובדה שרוב האנשים יטענו שהם יודעים רק חלק קטן מכל הידע שקיים ביקום, הסיכויים שאלוהים קיים ושאדם מסוים פשוט לא יודע על כך הינם גבוהים במיוחד.
המשך קריאה...
 
סתירות בתנ''ך ובברית החדשה
הברית החדשה
סתירות בתורה?
מפתיע עד כמה נפוצה טענה זו. תומכיה מניחים שיש בכתובים מספר רב של סתירות פנימיות, ומסיקים שלא ניתן להתייחס לתנ"ך ולברית החדשה כאל דבר אלוהים.
אם אכן יש בכתובים סתירות, ברור שהם לא נכתבו בהשראת אלוהים. קל לבוא בטענות, אך קשה יותר להוכיח את אמיתותן.
המשך קריאה...
 
האם בעבר ציפו למשיח שימות ויקום לתחייה?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

כתובת ארכיאולוגית מתל דן אודות קימת המשיח מן המתיםחוקר מהאוניברסיטה העברית בירושלים פִּענח כתובת המצביעה על חזון לתחייתו של מנהיג משיחי עוד מלפני הספירה.

פרופ' ישראל קנוהל המופקד על הקתדרה למקרא ע"ש יחזקאל קויפמן באוניברסיטה העברית, הציג באחרונה פרשנות חדשה ומפתיעה לכתובת האבן שזכתה לכינוי "חזון גבריאל". על פי פרשנותו של פרופ' קנוהל, המילה "חאיה" המופיעה על לוח האבן מציינת צורה עתיקה לציווי "חיה!" ומצביעה כל כך שהמלאך גבריאל הקים לתחייה מנהיג משיחי בשם "שר השרין", שלושה ימים לאחר מותו. 

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שאתם היהודים המשיחיים מאמינים בשלושה אלוהים?
תשובות לטענות הרבנים

אלוהים אחדטענה: "ליהודים אסור להאמין בשילוש. אנחנו מאמינים באלוהים אחד, לא בשלושה".

אני חושב שאתה מתקשה להבין את האמונה שלנו, המחשבה הזו מבוססת על דעה קדומה, אנחנו בשום אופן לא מאמינים בשלושה אלוהים. האלוהים שלנו הוא אחד, ושמו הוא יהוה (או "השם", כפי שקוראים לו הדתיים). הוא התגלה לנו דרך בנו, המשיח, שהוא עצם דמותו של אלוהים, והוא נוגע בנו ומדבר אלינו באמצעות רוחו. אלה הן אמיתות רוחניות עמוקות. תיאולוגים מתקופות מאוחרות יותר כינו את המערכת הזאת "שילוש" - אלוהים אחד בשלוש ישויות. אבל המילה "שילוש" אינה מופיעה בשום מקום בברית החדשה, והיא יוצרת בלבול מיותר.

המשך קריאה...
 
האם ישוע היה חייב למות?
ישוע המשיח ונבואות

צליבה

ישוע, חייו המעוגנים בקשר שלו עם אלוהים ואהבתו לזולת. דאגתו לבני האדם, כשקרא להם "צאן אשר אין להם רועה". האם הוא מת מוקדם מדיי? מדוע בכלל היה צריך למות? את מי צריך להאשים?

המשך קריאה...
 
איך הוחלט אלו ספרים יכללו בתנ"ך ובברית החדשה (קאנון)?
הברית החדשה
קאנון
שאלה זו היא שאלה של קאנוניות ("קביעת קדושה"). אדם שניחן ביכולת הבחנה יבקש לדעת מדוע ספרים מסוימים נכללו בקאנון ואחרים לא.
המילה קאנון נגזרת מהמילה העברית קנה והמילה היוונית קאנון ־ kanon. בימי קדם שימש הקנה ככלי מדידה, ומכאן השם ״קנה מידה״. אוריגינס השתמש במאה ה־3 במילה ״קאנון" כדי להגדיר את מה שנקרא בימינו ׳תקנון אמונה׳ (או ׳עקרונות אמונה׳) ־ קנה המידה שלפיו עלינו למדוד ולהעריך״. מאוחר יותר השתמשו במונח כדי לציין ״רשימה״ או ״אינדקס״.
המשך קריאה...
 
העדות ההיסטורית והמשפטית לתחייתו של ישוע מן המתים
ישוע המשיח ונבואות
או שתחייתו של ישוע היא אחד התעלולים המרושעים, האכזריים והנתעבים ביותר שאוזן אדם שמעה מתחיית ישוע מן המתיםעודה, או שזוהי העובדה ההיסטורית המדהימה ביותר.
שלושה דברים בסיסיים קשורים בישוע:
1) ההשפעה שלו על מהלך ההיסטוריה, בזכות הניסים שחולל והדברים שלימד; 2) הנבואות התנ״כיות שהתנשמו בו; 3) תחייתו מן המתים. תחייתו של ישוע מן המתים והאמונה המשיחית קשורות זו בזו. לאחת אין קיום בלי האחרת.
המשך קריאה...
 
קורבן אדם - זה לא רעיון פאגאני?
ישוע המשיח ונבואות
קורבן אדםאלוהים ציין כי החיות הן שנועדו לקרבנות ולא בני אדם. גם באופן יותר ספציפי, העמים מסביב לעם ישראל נודעו בטקסיהם האכזריים של הקרבת בני אדם לאליליהם, כגון האליל "המלוך" ואחרים (ראו ירמיהו ז':ל"א), היו אף ממלכי ישראל שאימצו טקס זה (ראו מלכים ב' כ"ג:י') ואכן בתורה אלוהים אוסר הקרבת אדם (דברים י"ח:י').
המשך קריאה...
 
הדרת נשים - מה היה יחסו של ישוע לנשים בזמנו?
ישוע המשיח ונבואות
הדרת נשיםאישה יקרה - אם תופעת הדרת הנשים בישראל מעוררת בך חלחלה – את ממש לא לבד!
כפי שבוודאי את יודעת עמוק בתוך ליבך, אלוהים מרגיש בדיוק כמוך. הוא לא רוצה להדיר אותך, הוא לא רוצה שתתרחקי ממנו, להיפך, הוא רוצה שתהיי הכי קרובה אליו שאפשר.

אנשים שיורקים על ילדות קטנות ושמשפילים חיילות בצבא הגנה לישראל, אינם הפנים האמיתיות של אלוהים. גם לפני אלפיים שנה היה מי שחשב ככה ויצא נגד אותה כפייה דתית, רק שאז הוא היה בודד למדיי במערכה.
המשך קריאה...
 
ממצאים ארכיאולוגיים לנפילת חומות יריחו באופן על טבעי
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

חומות יריחובחפירות שנערכו ביריחו (בין השנים 1936-1930) מצא גארסטאנג ממצא שהדהים אותו עד כדי כך שהוא ושני חברי משלחת נוספים חתמו על הצהרה שמתארת את הממצא. גארסטאנג מספר, ״לא נותר עוד כל ספק לגבי העובדה העיקרית: חומות העיר נפלו כלפי חוץ בשלמותן, כך שהתוקפים יכלו לטפס על חורבותיהן ולהיכנס לעיר. מה כל כך יוצא דופן בזה? חומות של ערים לא נופלות כלפי חוץ, אלא תמיד כלפי פנים. זאת מאחר שהתוקפים תוקפים מחוץ לחומה ומפילים אותה פנימה, והנה, ביהושע ו׳ 20 מסופר: ׳ותיפול החומה תחתיה, ויעל העם העירה איש נגדו, וילכדו את העיר׳. משהו גרם לחומות ליפול כלפי חוץ״ (146 ,Garstang, FBHJJ).

המשך קריאה...
 
האם ישוע עצמו והברית החדשה העידו על ישוע כאלוהים או שזו היא המצאה מאוחרת?
ישוע המשיח ונבואות
ישוע, אלוהים בדמות בשרישנם אלו שאומרים כי ישוע מעולם לא העיד על אלהותו אלא שזו היא המצאה של תלמידיו. ישנם שיוסיפו ויאמרו שגם לא הברית החדשה כולה מעידה על אלוהותו, ואילו מדובר נוצרית מאוחרת, במאמר זה נבחן את הדברים שאמרו הן ישוע והן מחברי הברית החדשה אודות אלוהותו של ישוע.
הסופר טים לאהיי, מחברם של כמה רבי מכר, כותב, ״כמעט לכל מי ששמע על ישוע יש דיעה כלשהי לגביו. זה מאוד צפוי, כי הוא לא רק האדם המפורסם ביותר בתולדות האנושות, אלא גם האדם הכי שנוי במחלוקת". (LaHaye, JWH, 59)
המשך קריאה...
 
הומולוגיה
אמונה באור המדע
הומולוגיההומולוגיה היא זיקה בין שני איברי גוף של בעלי-חיים או צמחים שונים, שמקורם האבולוציוני זהה. מבנם הבסיסי של איברים הומולוגיים דומה והתפתחותם העוברית דומה, אך צורתם בפרט הבוגר ותפקידיהם שונים.
מקור המילה מיוונית: "חוק דימיון", דימיון של שני איברים ביצורים שאינם השייכים למין. הומולוגיה היא גם אחת התכונות הבסיסיות של ביולוגיה השוואתית. בביואינפורמטיקה, משמש המושג לצורך השוואת הדימיון הגנטי בין שני יצורים על ידי עימוד רצפים. איברים של אורגניזמים שונים מוגדרים כהומולוגיים אם לאורגניזמים יש אב קדמון משותף משותף, וכן בהתפתחות העוברית מיקום האיבר והתפתחותו דומים בין שני המינים.
המשך קריאה...
 
האם חל שינוי בתוכנם של כתבי הקודש בעקבות ההעתקות הרבות במשך השנים?
הברית החדשה
שינויים והעתקות תורה מקרא

דעה נפוצה אך מוטעית אומרת שהתנ"ך והברית החדשה שנמצאים היום בידינו אינם זהים למקור. זוהי נקודה חשובה ביותר משום שמהימנותם של כתבי הקודש תלויה בה.

כתבי הקודש נכתבו בין השנים 1400 לפנה"ס ועד 68 לספירה. העתק הקדום ביותר של ספר כלשהו מכתבי הקודש ששרד עד היום הוא מגילת ספר ישעיה, שנכתבה לפני חורבן המקדש (בשנת 70 לספירה). כשנמצאו מגילות ים המלח הוכח שהנוסח של התנ"ך שאנחנו קוראים היום זהה למקור. הברית החדשה נכתבה בין השנים 50-68 לספירה, וההעתק הקדום ביותר שנמצא בידינו הועתק בשנת 120 לספירה בערך. העתקים נוספים שנמצאו נכתבו כ-250-200 שנה לאחר כתיבת החיבור המקורי. 

 

המשך קריאה...
 
מהי נקודת המבט היהודית-משיחית להיותו של העם היהודי העם הנבחר?
אלוהים

יהודים משיחיים - מי העם הנבחר?המילים "יִשְׂרָאֵל" ו-"יְּהוּדִים" מופיעות בכתבי הקודש (התנ"ך והברית החדשה) מעל 2700 פעמים.  החזרה הרבה והעיסוק הרב של כתבי הקודש בנושא עם ישראל וארץ ישראל מהווה עדות לכך שהבנת המקום של עַם ישראל בתכנית אלוהים הינו נושא חשוב ומרכזי בתוכנית של אלוהים. כפי שיוסבר בהמשך, מתוקף ברית-עולם אלוהית, בלתי מותנית, ונצחית עם אברהם וצאצאיו הנבחרים, עַם ישראל הינו עמו הנבחר של אלוהים, אשר קריאתו הנצחית הינה להביא את ברכת האלוהים האחד לכל העמים. הבעיה היא שכיום, ההגדרה "נבחר" השתנתה על ידי הרבנים ואיבדה את המשמעות המקורית שקיבלה בתנ"ך.

המשך קריאה...
 
ממצאים ארכיאולוגיים מוכיחים אמיתות ספר ירמיהו
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

הנביא ירמיהגדליהו בן פשחור ויהוכל בן שלמיהו מוזכרים בתנ"ך יחד עם עוד שני שרים נוספים, בעת שבאו אל המלך צדקיהו לדרוש את המתתו של ירמיהו הנביא. באחד מרגעיה הקשים של ירושלים, שהיתה נתונה באותה עת במצור, האשימו שני השרים את הנביא, כי הוא זורע דמורליזציה בקרב תושבי העיר הנצורה ואמרו למלך: "... יומת נא האיש הזה, כי על כן הוא מרפה את ידי אנשי המלחמה הנשארים" (ירמיה ל"ח 1-4).

המשך קריאה...
 
התורה שבעל פה (תלמוד), סמכות אלוהים או סמכות אדם?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

תלמוד, קדוש?אנו, היהודים המאמינים בישוע סבורים שמתקבל על הדעת להטיל ספק, אפילו בדברים מסויימים ביהדות-המסורתית שאנשים מתייחסים אליהם כאל קדושים. דוגמא אחת לכך היא כתבי התלמוד.

לעיתים קרובות מגונים כתבי ספר הברית החדשה על ידי היהדות המסורתית, מהסיבה שכתבים אלו טוענים להיות בעלי סמכות כמו התורה. אך בו בזמן יש לרבנים סדרה של מסמכים שנכתבו שנים רבות לאחר התורה, כשהבולט ביניהם הינו התלמוד, אשר נחשבים בעיניהם לבעלי סמכות גבוהה מאשר לתורה. מדוע?

המשך קריאה...
 
האישור הארכיאולוגי שמעניקות תעודות תל מַרדִיך (אֶבלָה) למהימנותו של ספר בראשית בתנ"ך
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
אבלה \ תל מרדיךחוקרים רבים נוטים לראות בפרקים שפותחים את ספר בראשית (א׳־י״א) הסברים מיתולוגיים המבוססים על גירסאות קדומות יותר של סיפור הבריאה, שהסתובבו ברחבי המזרח הקרוב בימי קדם. אבל הגישה הזו מתמקדת רק בדמיון שקיים בין סיפור הבריאה של ספר בראשית לסיפורי הבריאה של התרבויות הקדומות האחרות. אם יוצאים מתוך הנחה שהמין האנושי התפתח ממשפחה אחת, בהחלט ניתן לצפות לקיומם של גרעיני אמת בסיפורים שונים, אפילו במיתולוגיות. אבל דווקא ההבדלים בין הסיפורים השונים הם שחשובים יותר. סיפורי הבריאה הבבלי והשומרי מתארים את הבריאה כתוצר של מאבק בין אלים בעלי מגבלות. כשאל אחד מובס ומתפצל לשניים, נהר הפרת זורם מעינו האחת ונהר החידקל מהשנייה. האנושות נוצרה מערבוב דמו של אל מרושע עם חומר (חימר). סיפורים כאלה מציגים כל מיני עיוותים וקישוטים, שאפשר לצפות להם בתיאורים מיתולוגיים של מאורע היסטורי.
אבל פחות סביר שיתקיים תהליך הפוך, שבו סיפורים מיתולוגיים יאבדו את הקישוטים וההידור שלהם ויהפכו לסיפור הפשוט מבראשית א׳. ההנחה שלפיה הסיפור המקראי אינו אלא גירסה מופשטת של האגדה הבבלית היא מופרכת. בימי קדם, הכלל במזרח הקרוב היה שדיווחים או מסורות פשטניים פותחים דרך לצמיחתן של אגדות, לא להיפך. אם כך, העדויות תומכות בגישה שלפיה התיאור בבראשית איננו מיתוס שהפך להיסטוריה, אלא שהתיאורים מחוץ למקרא הם תיאורים היסטוריים שהפכו למיתוס. (Geisier, BECA, 48, 49)
 
המשך קריאה...
 
הצופן התנ"כי - אמת או בדיה?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
הצופן התנ"כי
מהו הצופן התנ"כי? בספרו "הצופן התנ"כי" טוען דרוזנין שאי אפשר להתעלם מהעובדה הברורה שבכתבי הקודש יש צופן ממוחשב... שחזה בדייקנות את מלחמת המפרץ הראשונה, את ההתנגשות בין השביט לשבתאי ואת ההתנקשות בחייו של רה"מ יצחק רבין ז"ל. צופן זה כנראה גם צופה שאחרית הימים כבר החלה ושבתוך עשור עלולה להתרחש מלחמת מגידו, מלחמת עולם גרעינית".
הספר הופיע ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס" במשך חודשים ארוכים ויצר תעשייה קטנה של אנשים שמוכרים ספרים על צפנים סודיים וקהל רב של אנשים שקוראים על הצפנים ודנים בהם. אבל מה הם אותם צפנים מרתקים כל כך ומה מקומם של כתבי הקודש בכל זה?
המשך קריאה...
 
האם יש סתירה בין תיאור הבריאה בבראשית פרק א' לפרק ב'?
הברית החדשה

בראשית פרק א פרק ב סיפור הבריאהתיאור הבריאה בבראשית ב׳ יוצא מנקודת המבט של האלוהים שמתגלה לאדם ומספק את צרכיו. לעיתים החזרה היא מאפיין של הלשון העברית, שלעיתים קרובות מביאה את הכלל ואחר כך מפרטת אותו״ (,Raven 124-25 ,OTI).
הפרטים הסותרים לכאורה בסיפורים מסוימים הם למעשה פרטים משלימים. הם נתפסים כסותרים רק כשהסיפורים אינם מפורשים נכונה.

ה׳ ה׳ רולי אומר, ״בין שני סיפורי הבריאה, יש אי התאמה באשר לסדר הבריאה, וכן בשימוש בשמותיו של אלוהים, בתפיסה של אלוהים ובסגנון״ (Row 24 ,ley, GOT; ראה גם 35-36 ,Driver, BG).

המשך קריאה...
 
לאן נעלמו מאובני הביניים?
אמונה באור המדע

מאובני ביניים

דארווין הצביע, ובצדק, שאם התאוריה שלו נכונה, צריך להיות מספר גדול מאוד של "זני מעבר" שימצאו כמאובנים. אם לדוגמא, הגפיים הקדמיות התפתחו לכנפיים של הציפורים, למה אנו לא מוצאים סידרה של מאובנים המראים שלבים אלו-  חצי גפה- חצי כנף, או חלק קשקשי- חלק נוצתי- האחד מפנה דרך לבא אחריו?
דארווין אמר שהמחסור בזנים מעין אלו הוא "ההתנגדות הברורה והרצינית ביותר" כנגד התאוריה שלו. 120 שנים לאחר מכן, ד"ר דויד ראופ, העומד בראש אחד המוזיאונים הגדולים באמריקה, טוען שהמצב בנוגע לסוגיית החוליות החסרות (missing links או transitional forms) "לא השתנה בהרבה" וש-"יש לנו אפילו מספר קטן יותר של דוגמאות לאבולוציה מאשר בזמנו של דארווין. 

 

המשך קריאה...
 
אינטלגנציה רגשית
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
אינטלגנציה רגשית
אינטלגנציה רגשית - מחקרים חדשים על המוח מעלים את האפשרות שהמדד הנכון לאינטליגנציה האנושית איננו מנת המשכל אלא הרגשות.
מסתבר שמדען יכול לנבא את העתיד באמצעות ניסוי תצפית על ילדים בני ארבע וסוכריית מרשמלו. עורך המחקר מזמין את הילדים בזה אחר זה להיכנס לחדר ומתחיל לאתגר אותם בעדינות: "אתה יכול לקחת את הסוכרייה הזו עכשיו, אבל אם תחכה עד שאסיים משהו ואחזור, תוכל לקבל שתיים", ויוצא מן החדר.
המשך קריאה...
 
האם משה כתב את התורה? עדות ארכיאולוגית
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
האם משה כתב את התורה? כדי להגיע לאובייקטיביות מרבית בתארוך תעודה כתובה כלשהי, יש לבחון את העדויות הפנימיות. רמזים אפשר למצוא בהתייחסות למאורעות עדכניים, למצבים גיאוגרפיים או אקלימיים, לתיאורי צמחייה ובעלי חיים נפוצים, ולמעורבות של עדי ראייה. בעזרת רמזים אלה ניתן לבסס הערכה מדויקת, לפחות במידה שמניחה את הדעת, על המקום והזמן שבו נכתבה התעודה (101 ,Archer, SOT).
 
יש שפע של עדויות לכך שהתורה, בתוכנה ובצורתה כאחד, קדמה בהרבה למאה ה־9־5 לפנה״ס, התאריך שקובעים לה המבקרים.

 

המשך קריאה...
 
עדויות חותכות למהימנותו ואמינותו ההיסטורית של התנ"ך
הברית החדשה
אמינות התנ
מאמר זה עומד על מהימנותו ההיסטורית של התנ״ך, יש לפחות שלושה גורמים שתומכים במהימנותו של הטקסט המקראי: (1) העברה טקסטואלית (הדיוק שנשמר בתהליך ההעתקה של התנ״ך לאורך הדורות); (2) האישור שמספקות עדויות מהותיות שנחשפו בחפירות ארכאולוגיות; (3) תעודות שנחשפו בחפירות ומעידות על הנכונות של מה שמסופר בתנ״ך.
המשך קריאה...
 
מוטציות
אמונה באור המדע

מוטציה

תומכי האבולוציה יודעים שככלל, מוטציות הן או מזיקות או פשוט "רעשים" חסרי משמעות. עם זאת, מערכת האמונות שלהם דורשת כי מפעם לפעם תתרחש מוטציה "הפונה כלפי מעלה". אבל בזמן שיש מספיק מוטציות ידועות, המקלות על האורגניזם לשרוד בסביבה נתונה (ולכן בהגדרה הן מועילות), אף לא אחת מהן היא "כלפי מעלה" במובן של הוספת מידע. לכן, הן אינן עוזרות לטיעון האבולוציוני. 
המשך קריאה...
 
בודהיזם - קארמה, סמסארה ונירוואנה, הדרך לחיים?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

עינב בובליל, גלגול נשמות

הבודהיזם הייתה במשך מאות שנים הדת השולטת במזרח הרחוק. עם התרבות אוכלוסיית המזרח הרחוק בארה"ב עלתה גם שם במידה ניכרת השפעתה של דת הבודהיזם. על פי ההערכות קיימים היום כ-300 מיליון בודהיסטים בעולם ו-500,000 בארה"ב.  הבודהיזם היא עדיין הדת השולטת בהוואי ואמריקנים מפורסמים רבים קיבלו אותה, ביניהם מושל קליפורניה לשעבר ג'רי בראון, טינה טרנר, פיל ג'קסון (מאמן ה"לוס אנג'לס לייקרס"), ריצ'ארד גיר וסטיבן סגל. הדלאי לאמה קיבל מעמד של דמות רוחנית עיקרית בחייהם של אנשים רבים ברחבי העולם.

 

המשך קריאה...
 
בנושא שושלות-היוחסין של ישוע בבשורות
הברית החדשה
שושלות היוחסין של ישוע, סתירה?שני הפרקים הראשונים בבשורות של מתי ולוקס מתעדים את נס לידתו של ישוע מבתולה. בשניהם מובאת שושלת היוחסין של ישוע, אולם היא איננה תואמת. המתנגדים לברית החדשה מצביעים על שוני זה כדי לבטל את מהימנותה.
אם כן, למה יש הבדלים בשושלות היוחסין המובאות?
מתי שם דגש על אביו החוקי של ישוע ־ יוסף, ולוקס מתמקד באמו של ישוע ־ במרים. אחת הסיבות להבדל בהדגשים היא המקורות השונים שהתיאורים מבוססים עליהם. יתכן שמתי שאב את המידע שלו מיוסף, ואילו לוקס קיבל את הפרטים ממרים.

המשך קריאה...
 
ההבדל הספרותי בין סיפור המבול התנ"כי וסיפורי מבול פאגאנים
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
המבול הגדול נח פאגאנייםסיפור המבול דומה לסיפורי הבריאה כי הוא מציאותי יותר מגירסאות אחרות ופחות מיתולוגי מהן, מה שמעיד על האותנטיות שלו: קווי הדמיון הבולטים מעידים על גרעין היסטורי משותף של המאורעות הכלולים בסיפורים השונים, ולא על גניבה ספרותית מצידו של משה.
המשך קריאה...
 
האם אלוהי התנ''ך שונה מאלוהי הברית החדשה?
אלוהים
אלוהי הטובים נגד אלוהי הרעים?

מוקד השאלה הזו נמצא בחוסר הבנה בסיסי למה שהתנ"ך והברית החדשה מגלים על אופיו של אלוהים. דרך נוספת להביע מחשבה בסיסית זו היא כאשר אנשים אומרים: "אלוהים של התנ"ך הוא אלוהי הזעם בעוד אלוהי הברית החדשה הוא אלוהי האהבה."

המשך קריאה...
 
מה זה רוח הקודש?
אלוהים

רוח הקודשהאם רוח הקודש הוא "משהו", או שיש בו מימדים מסוימים שהופכים אותו ל"מישהו"?
אפשר להוכיח בעזרת הכתובים שרוח אלוהים איננו כוח מופשט בלבד. רוח הקודש הינו חלק ממהותו של אלוהים, ויש לו אישיות ברורה. הברית החדשה מרחיבה בעניין האמיתות המבוססות האלה. למרבה העניין, גם מסורות רבניות מאוחרות יותר מתייחסות בדרך דומה לאמיתות האלה.

מה אומר התנ"ך על רוח אלוהים? גם בעברית וגם ביוונית (pneuma) יש למילה הזאת שני מובנים - רוח שנושבת (או נשמת חיים), ורוח בניגוד לבשר.[1] התנ"ך גם מדבר על אנשים שהתמלאו ברוח (כלומר, קיבלו מן הרוח כוח שנדרש להם), ועל שפיכת הרוח (יואל ג', א׳). הברית החדשה משתמשת באותם מונחים ובאותם דימויים כשהיא מדברת על רוח הקודש (רשימה להלן). אבל ישנם עוד מקומות חשובים בכתובים, שמדברים על פעולה אישית שאלוהים עושה בקרב בני האדם, באמצעות רוחו. רוח הקודש מלמד ומדריך. אפשר למרוד בו ולהעציב אותו. אין ספק שמדובר באישיות, לא בכוח גרידא.

המשך קריאה...
 
האם קיימת אמת אבסולוטית? ומה לפוסט מודרניזם יש לאמר
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

אמת אבסולוטית ופוסט מודרניזם

אנו חיים בעולם ששינה באופן דרמטי את השקפתו לגבי האמת, ולכן ירשנו מערכת אתית שמתכחשת לקיומה של האמת. השקפת העולם של המאה ה-21 הינה ״פוסט-מודרניזם״, והמערכת האתית הדומיננטית של 200 השנים האחרונות הינה ״תורת היחסות״.
הפוסט-מודרניזם מבוסס על הדעה שהאמת היא יחסית וקיימת בהתאם לדעתו של הפרט, אין לה ערך מוחלט. פוסט-מודרניזם איננו מערכת של עקרונות או תורות, אלא התייחסות חדשה לחלוטין של התמודדות עם עולם של מושגים והיא בעלת השפעה עצומה על כמעט כל תחום אקדמי ואף מדעי. הפוסט-מודרניזם מבוסס על מערכת של הנחות המפריכות את עצמן. מהי הנחה המפריכה את עצמה? אם אני אומר שאחי הוא בן יחיד, אני יוצא באמירה המפריכה את עצמה. לבן יחיד אין אח. לכן, הפוסט-מודרניזם מפריך את עצמו.
המשך קריאה...
 
האם ישנן סתירות בסיפור המבול של נוח בתנ"ך?
הברית החדשה

סתירות בתיאור המבול של נוח בראשיתהאם ישנה סתירה בתיאור המבול של נוח בספר בראשית? כך חושב מבקר-המקרא רולי שכותב: בסיפור המבול אנחנו מוצאים שלפי בראשית ו׳ 20-19 אלוהים מצווה על נוח לקחת זוג אחד מכל בעלי החיים, ולהביאם לתיבה. ואילו לפי בראשית ז׳ 2 נאמר לו לקחת שבעה זוגות מן החיות הטהורות, וזוג בודד של חיות טמאות. בבראשית ז׳ 8 ואילך מודגשת הסתירה הזו על ידי האמירה שמופיעה שם, ולפיה לתיבה נכנסו זוגות בודדים של בעלי חיים טהורים וטמאים, למרות שבהחלט יתכן שהדגש הזה על הסתירה לא היה קיים במקור. כמו כן קיים חוסר הסכמה באשר למשך המבול. לפי בראשית ז׳ 12, הגשמים נמשכו 40 יום, ואחריהם, לפי בראשית ח׳ 6 ואילך, נוח המתין פרקי זמן של שבעה ימים עד שירדו המים. ואילו לפי בראשית ז׳ 24 המים נותרו על עומדם במשך 150 יום, ולא ירדו לחלוטין אלא אחרי שנה ועשרה ימים מאז שהחל המבול לרדת (ח׳ 14; השווה עם ז׳ 11) (,Rowley 18 ,GOT).

 

המשך קריאה...
 
איך אפשר להגיע לידי הגשמה עצמית?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

דיסקוטק, מסיבות, מועדון

"באוקיינוס של עונג נטול תחתית, חיפשתי לשווא נקודה בה אוכל להשליך עוגן. חשתי בכוח שכמעט ולא ניתן לעמוד בפניו. שבו, כל תענוג גורר אחריו תענוג נוסף, התלהבות זמנית אשר לאחריה השעמום, והעינוי שבא בעקבותיו".
כך הגדיר קירק-גארד, הפילוסוף הדני, את הרדיפה שלו והניסיון שלו למצוא את העונג האולטימטיבי.
המשך קריאה...
 
נבואות משיחיות
ישוע המשיח ונבואות
נבואות משיחיותלכל אורך הברית החדשה התמקדו השליחים בשני תחומים בחייו של ישוע בכל פעם שביקשו להוכיח את משיחיותו: תחייתו, והדרך שבה הוא הגשים נבואות משיחיות בתנ״ך. התנ״ך, שנכתב במשך כ־1,000 שנה, מכיל כ־300 נבואות המתייחסות למשיח. כל הנבואות האלה התגשמו בישוע, והן מספקות אישור מבוסס היטב למשיחיותו.
המשך קריאה...
 
מדוע שאלוהים ילבש דמות אדם?
אלוהים

אלוהים לובש דמות בן אדםאחת הסיבות לכך שאלוהים ירצה ללבוש דמות בשר ודם ולרדת אל בני האדם היא בכדי לתקשר איתנו בצורה רלוונטית יותר עבורנו. נניח שאתה צופה מגבוה על איכר החורש את שדהו, ורואה שבסיבוב הבא שהוא יעשה עם המחרשה הוא עלול לעלות על קן נמלים. מאחר שאתה אוהב נמלים, אתה רץ לקן כדי להזהיר את מי שנמצא בו. בהתחלה אתה צועק בקולי קולות כדי להזהיר מפני הסכנה הממשמשת ובאה, אבל משום מה הנמלים ממשיכות במלאכתן, אתה שולח להן מכתב ומנסה לתקשר איתן בדרכים אחרות, אבל הן ממשיכות בשלהן. בשלב כלשהו אתה מבין שכנראה שהדרך היחידה שבה תוכל לזכות בתשומת ליבן, היא להפוך לנמלה בעצמך.

המשך קריאה...
 
האם לתלמוד ולפרשנות רבנית יש סמכות מטעם אלוהים?
אלוהים
הסמכות הרבנית תלמודיתטענה החוזרת על עצמה היא: "לא ניתן להבין את התורה (ואת יתר ספרי התנ"ך) ללא המסורות הרבניות (התלמוד). מברית-המילה ועד שמירת השבת, מהטעמים של נוסח המסורה ועד המשיח, אנחנו יכולים להבין את כתבי הקודש רק בעזרת כתבי המסורות שלנו. אפילו מבחינה הגיונית בלבד ברור שכל מערכת של מצוות דורשת הסבר ופרשנות בעל פה. בואו נהיה גם מציאותיים: מי אני שאחשוב שאני יכול להבין את כתבי הקודש בכוחות עצמי? אני צריך לשאול את הרב שלי. באותו אופן שבו אני הולך לרופא כשיש לי בעיות רפואיות ולעורך דין כשיש לי בעיות משפטיות, כך אני הולך לרב עם שאלות רוחניות ותנ"כיות. מי אני שאחלוק עליו?"
המשך קריאה...
 
האם אדם יכול לכפר על חטאים באמצעות מעשים טובים? (משלי ט"ז 6)
אלוהים

lamb_sacrificeבספר משלי, פרק טז׳, פסוק ו׳, נאמר: "בְּחֶסֶד וֶאֱמֶת יְכֻפַּר עָו‍ֹן", אז מי זקוק ליום הכיפורים? אם האדם יכול לכפר על חטאיו בפני אלוהים באמצעות מעשים טובים ("חסד ואמת") - אין עוד צורך בהקרבת קורבן, אין כל צורך בתפילה ובחזרה בתשובה, ואין גם צורך ביום הכיפורים. איך היו יהודים שמאמינים בתנ"ך מגיבים על השקפה כזאת? המשמעות האמיתית של הפסוק היא שחסד ואמת מסלקים עוונות. במילים אחרות, במישור המעשי, בין אדם לאדם - נאמנות, אהבה ואמת יתגברו ויביסו כל השלכה קודמת של החטא. אבל הפסוק אינו מדבר על הכפרה שבין אדם לאלוהים, על טיהור או על מחילה מהזווית של אלוהים, וגם אין כל מקום למחשבה שאלוהים יסתור אין ספור פסוקים בתורה באמצעות פסוק אחד מספר משלי.

המשך קריאה...
 
האם הברית החדשה שאלה את עקרונותיה מדתות פאגאניות אליליות?
הברית החדשה
הברית החדשה, אלילית?אחת הדעות הנפוצות והמקובלות ביותר בימינו במיוחד באינטרנט היא הרעיון שהסיפורים על הניסים שישוע חולל שאולים מאגדות אליליות עתיקות. טימותי פארק ופטר גאנדי כותבים בספרם The Laughing Jesus ("ישוע הצוחק") ש"לכל דת אפופת מסתורין הייתה גרסה משלה לאגדה על האדם האלוהי שמת וקם לתחייה, שהיה ידוע בשמות שונים במקומות שונים. במצרים, ששם החלו סודות דת ומסתורין, הוא היה אוסיריס. ביוון הוא הפך לדיוניסוס, באסיה הקטנה הוא היה אטיס, בסוריה הוא היה אדוניס, בפרס הוא היה מיתרס ובאלכסנדריה הוא היה סרפיס, והרשימה חלקית בלבד".  אלה שמחזיקים בדעה הזו מציינים שיש קווים מקבילים שונים בין המיתוסים האליליים האלה לבין הסיפור של ישוע המשיח. הקווים המקבילים מתייחסים ללידת הבתולין, לבן האלוהים האלוהי, לאלוהים שמת בעבור המין האנושי, לתחייה מן המתים ועוד. הספקנים טוענים שהנצרות לא הציגה שום תורה ייחודית, אלא שאלה את עיקר טענותיה מדתות אפופות מסתורין. 
המשך קריאה...
 
נבואה על הברית החדשה (ולא דת חדשה) - ירמיהו ל"א
הברית החדשה

הברית החדשה - נבואת ירמיהוירמיה ל"א ל'-ל"ד: "הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם-יְהוָה; וְכָרַתִּי אֶת-בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאֶת-בֵּית יְהוּדָה בְּרִית חֲדָשָׁה.  לֹא כַבְּרִית, אֲשֶׁר כָּרַתִּי אֶת-אֲבוֹתָם, בְּיוֹם הֶחֱזִיקִי בְיָדָם, לְהוֹצִיאָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם:  אֲשֶׁר-הֵמָּה הֵפֵרוּ אֶת-בְּרִיתִי, וְאָנֹכִי בָּעַלְתִּי בָם--נְאֻם-יְהוָה.  כִּי זֹאת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֶכְרֹת אֶת-בֵּית יִשְׂרָאֵל אַחֲרֵי הַיָּמִים הָהֵם, נְאֻם-יְהוָה, נָתַתִּי אֶת-תּוֹרָתִי בְּקִרְבָּם, וְעַל-לִבָּם אֶכְתְּבֶנָּה; וְהָיִיתִי לָהֶם לֵאלֹהִים, וְהֵמָּה יִהְיוּ-לִי לְעָם.  וְלֹא יְלַמְּדוּ עוֹד אִישׁ אֶת-רֵעֵהוּ וְאִישׁ אֶת-אָחִיו לֵאמֹר דְּעוּ אֶת-יְהוָה כִּי-כוּלָּם יֵדְעוּ אוֹתִי לְמִקְּטַנָּם וְעַד-גְּדוֹלָם, נְאֻם-יְהוָה כִּי אֶסְלַח לַעֲו‍ֹנָם, וּלְחַטָּאתָם לֹא אֶזְכָּר-עוֹד."

בעברית מודרנית-מדוברת:
"זה הדבר אשר אומר יהוה: "הנה ימים באים וכרתי עם ישראל  ובית יהודה (העם היהודי) ברית חדשה – כלומר הסכם חדש, או חוזה חדש. לא כמו ההסכם הקודם, הברית (החוזה) שעשיתי איתם כאשר החזקתי בידם בעת יציאת מצרים (הברית ההיא הייתה ברית על תנאי שהבטיחו לשמור כאשר הכריזו "נעשה ונשמע") אך הם הפרו את בריתי ואנוכי הייתי נאמן לדברי, כמו בעל נאמן. לכן הפעם, הברית החדשה שאכרות איתם תהייה אחרת: הפעם הזאת לא אכתוב את התורה על לוחות אבן או מגילה ששמים בארון הקודש. הפעם אכתוב את תורתי בתוכם פנימה - על לוח ליבם. תחת הברית הזאת יוכלו להמשיך להיות לי לעם ואנוכי אמשיך להיות להם לאלוהים. כל אחד שמקבל את תורתי ללבו ידע אותי – באם הוא קטן או גדול (ללא הבדל של גיל, מעמד או מין). לכל אחד ניתנת האפשרות לדעת אותי באופן אישי. )כי סיפקתי את הקורבן לחטאיהם( לכן אסלח לעוונם ולא אזכור את חטאיהם לעולם".

המשך קריאה...
 
האישור הארכיאולוגי שמתקבל מ'חרסי לכיש' למהימנותו של התנ''ך
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
חרסי לכישוויליאם פ׳ אולברייט פירסם את מאמרו The Bible After Twenty Years of Archeology (״התנ״ך אחרי עשרים שנות ארכאולוגיה״) במגזין Religion in Life (״דת בחיים״). הוא מציג שם את הממצאים השונים:
 "הזכרנו את המסמכים מהמאות ה-5-6 לפנה״ס, שנחשפו מאז 1935. בשנת 1935 חשף ג׳ ל׳ סטארקי המנוח את האוסטרקון של לכיש, הכולל בעיקר מכתבים כתובים בדיו על גבי חרס. יחד עם כמה אוסטרקונים נוספים שנתגלו בשנת 1938 הם מרכיבים קובץ יחודי של פרוזה עברית מימי ירמיהו. אור נוסף על תקופת הגלות שופכות רשימות ההקצבה של נבוכדנאצר, שנחשפו בידי חוקרים גרמניים בבבל ויצאו לאור בחלקן על ידי א׳ פ׳ ו״דנר בשנת 1939... ממצאים מאוחרים יותר, גם הם בעלי ערך רב משום שהם עוזרים לנו להבין את ההיסטוריה והספרות של היהודים בימי עזרא ונחמיה, הם הממצאים והפרסומים של פפירוסים כתובים ארמית ושל אוסטרקונים ממצריים. ארבע קבוצות עיקריות אלה זוכות לפרסום, ופרסומן המלא מכפיל את כמות התעודות בסגנון זה בהשוואה למה שהיה בידינו לפני 20 שנה (,Albright 539 ,BATYA).
המשך קריאה...
 
אם ישוע הוא באמת המשיח, למה אין שלום בעולם? למה המלחמות, הרעב והסבל האנושי רק הולכים וגוברים מאז ביאתו?
ישוע המשיח ונבואות
משיח, סבל, רעב, כאב, רשעבהתאם ללוח הזמנים התנכי, הכול מתרחש בדיוק בהתאם לתכנית, וישוע עושה את כל מה שהמשיח היה אמור לעשות עד לשלב זה. הבעיה היא שאינך מבין לחלוטין איך נתפסת דמותו של המשיח בכתבי הקודש. הנביא מלאכי אמר שהמשיח "יצרוף ויטהר" לפני שישכין שלום. הוא ישפוט לפני שישליט צדק. בני אדם רבים לא יצליחו לעמוד בהשלכות של בואו ובמשמעויות שיש לכך. כך כתוב בתנ"ך!
המשך קריאה...
 
רפואה בכתבי הקודש
הברית החדשה
רפואה בתורה
עקרונות רבים של הרפואה וההיגיינה המודרניות מצויים בכתבי הקודש – עוד הרבה לפני שהם 'התגלו' לראשונה על ידי המדע המודרני. לא ניתן לפתור זאת על ידי חכמת אדם או ניסוי ותהיה, שהרי באותה תקופה לא ידעו על חיידקים וויטמינים, למען האמת, עד לא מזמן, אנשים רבים היו נפטרים למרות שניתוחים עברו בהצלחה - בגלל זיהום חיידקי הנוצר מחוסר בסניטציה.
המשך קריאה...
 
האם צריך להיות סובלני לכל אמונה ודת?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
סובלנות סבלנות אמונה דת
הרי משיחיים הם מלאי אהבה, האם לפכיך עליהם לקבל השקפות עולם דתיות אחרות?
״אתם, המשיחיים, חושבים שהדרך שלכם היא היחידה, ושכל השקפות העולם האחרות הן שגויות. עד כמה לא סובלניים אפשר להיות? מדוע אתם מתקשים לקבל אנשים אחרים? מדוע אתם מתקשים לקבל את העובדה שמה שאחרים מאמינים בו הוא גם נכון?״
המשך קריאה...
 
עדויות ארכיאולוגיות לחורבן העל טבעי של סדום ועמורה
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

סדום ועמורהמהפיכת סדום ועמורה נחשבה לסיפור שקרי, עד שהתגלו עדויות לכך שכל חמש הערים המוזכרות בתנ״ך אכן היוו מרכזי מסחר באזור, והיו ממוקמות בדיוק היכן שמסופר עליהן בכתובים. גם התיאור המקראי של חורבנן נראה מדויק.

המשך קריאה...
 
איך אפשר להיות יהודי ולהאמין בישוע?
תשובות לטענות הרבנים
אי אפשר להיות יהודי ולהאמין בישוע?ישנן טענות שחוזרות באוזנינו שוב ושוב, כגון: "יהודים לא יכולים להאמין בישוע, זה סותר!", "יהדות משיחית היא תרמית!", "ישוע הוא המשיח של הגויים, לא של היהודים",  "שום יהודי חרדי לעולם לא יאמין בישוע" ורבות אחרות, אנו נענה בקצרה  לכעשרים טענות כאלה.
המשך קריאה...
 
התנ"ך והברית החדשה הייחודיים ביותר בהמשכיות שלהם
הברית החדשה
כתבי הקודש סיפור אהבה
ספר הבריתות (התנ"ך והברית החדשה כיחידה) הוא הספר היחיד שנכתב במשך למעלה מ־1,500 שנה. נכתב בידי למעלה מארבעים מחברים שונים, מכל שכבות האוכלוסייה. היו ביניהם מלכים, שרי צבא, עובדי אדמה, חכמים (פילוסופים), דייגים, מוכסים, משוררים, מוסיקאים, פקידי ממשל, סופרים ורועי צאן.
המשך קריאה...
 
לאלוהים אין בן! איך ישוע יכול להיות 'בן אלוהים'?
ישוע המשיח ונבואות

בן אלוהיםטענה: "המושג בן אלוהים הוא אלילי פאגאני, לאלוהים אין בן והוא לא מוליד ילדים".

הכל תלוי בהגדרה שנותנים למילה בן. התנ"ך מכנה לפעמים את עם ישראל "בן". המלכים נקראו בניו של אלוהים, וגם המלאכים. מה הפלא שהמשיח, הנציג האידיאלי של ישראל, מלך המלכים וזה שנישא על כל המלאכים, גם נקרא בן אלוהים? ישוע המשיח ראוי לתואר הזה יותר מכל אחד שהתהלך אי פעם עלי אדמות.

כמובן שאיש מאיתנו אינו מאמין שלאלוהים יש בן כמו שיש לכל אב אנושי. ברור לנו שבורא העולם לא נישא מעולם. אם כך, למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים שישוע הוא "בן אלוהים"?

המשך קריאה...
 
אם ישוע הוא המשיח היהודי, מדוע לא מאמינים בו יותר יהודים?
ישוע המשיח ונבואות
למעשה, ישנם רבבות של יהודים שהאמינו בעבר בישוע המשיח, וגם כיום מספרם של המאמינים היהודים בישוע הולך וגדל. הבעיה היא שרוב היהודים מעולם לא טרחו לבדוק את העובדות בקשר לישוע והאמונה המשיחית האמיתית. רובם מכירים את התינוק ישוע מספורי חג המולד, או הדמות הכחושה על הצלבים התלויים בכנסיות, או ישוע של הצלבנים והאינקוויזיציה. השאלה היא מדוע אתה אינך מאמין בישוע? האם אתה יודע מי הוא ישוע האמיתי? הרשה לי להציע לך לחשוב על כמה נקודות:
המשך קריאה...
 
במה שונה המקרא משאר הספרים בעולם?
הברית החדשה
ייחודו של המקרא

שוב ושוב אנשים שואלים יהודים-משיחיים, כמו תקליט שבור, ״אתם לא באמת קוראים את התנ״ך והברית החדשה, נכון?״ אחרים אומרים, ״זה רק עוד ספר שעומד על המדף; אם אתה מחפש משהו שכדאי לקרוא, נסה את...״ ומציינים כמה מהספרים האהובים עליהם. יש אנשים שספר הבריתות מקשט את הספרייה שלהם. הם מספרים בגאווה איך הספר עומד לצד ״יצירות מופת״ אחרות כמו ״האודיסאה״ של הומרוס, ״רומיאו ויוליה״ של שייקספיר או ״גאווה ודיעות קדומות״ של ג׳יין אוסטין. ספר הבריתות שלהם עומד על המדף ומעלה אבק, וברור שהם אף פעם לא עיינו בו. ובכל זאת הם רואים בו יצירת מופת.

המשך קריאה...
 
כמה זמן דרוש לתהליך האבולוציה?
אמונה באור המדע

חומצות אמינות

הדוחים את תיאורית הבריאה אומרים שהחיים החלו על ידי מפגש אקראי של חומצות אמיניות (שמרכיבות את החלבון). הסיכוי ליצירה אקראית של חלבון יעיל (ואפילו יהיה זה הקטן ביותר) שואף לאפס.

המשך קריאה...
 
אם יש אלוהים, מדוע הוא הורג תינוקות?
אלוהים

המולך - פולחן הקרבת תינוקותלא מעט פעמים אנשים אוהבים לצטט מן התנ"ך מחוץ להקשר ולזרוק טענה זאת לאוויר כבוז לאמונתם של אלו המאמינים בקיומו של אלוהים, כאילו היא הרת משמעות. ראשית כל, עלי לציין את האבסורדיות שבטיעון זה לחוסר קיומו של אלוהים המתבסס על כך שהוא לא מוסרי או רשע; נניח ואלוהים באמת אל רשע ולא מוסרי, הטיעון לא יכול להוות משקל כנגד קיומו או אי-קיומו, אלא רק כנגד אישיותו ואופיו.

אם אין אלוהים, גם אין מוסר אבסולוטי, החזק הוא זה שמנצח ("המתאים שורד" אם תרצו, כפי שמגדירה התיאוריה הדרוויניסטית). על מנת לטעון כי הרג של בן-אדם הוא דבר לא מוסרי, יש תחילה לעמוד על קיומו של מוסר אבסולוטי. אם אין אלוהים, גם לא קיימת אמת-מידה שלפיה ביכולתנו לדעת בוודאות מה נכון ומה לא נכון, לכל אחד יש את האמת שלו, לכל אחד יש את המוסר שלו ולכל אחד יש את ההבנה שלו באשר למשמעות של "אמת", "מוסר" ו-"נכון/לא נכון".

המשך קריאה...
 
האישור שמעניקות תעודות כתובות ארכיאולוגיות למהימנות קיומם של האבות כפי שמתוארים בתנ"ך
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
אברהם יצחק ויעקבלמרות שסיפוריהם של אברהם, יצחק ויעקב לא מערימים את אותם קשיים שקיימים בפרקים הראשונים של ספר בראשית, במשך זמן רב ראו בהם סיפורי אגדה כי הם לא התאימו למידע שהיה ברשות החוקרים בנוגע לאותה תקופה. אבל ככל שהולך ומצטבר מידע נוסף, סיפורים אלה זוכים לאישור רב יותר. קבצי חוקים מתקופתו של אברהם מסבירים מדוע הוא היסס להשליך את הגר מביתו, שכן החוק חייב אותו לתמוך בה. רק לאחר שניתן לו צו גבוה יותר, ישירות מאלוהים, הוא היה מוכן לשלח אותה מביתו.
המשך קריאה...
 
הרטוריקה והדיאלקטיקה הייחודית של ישוע - המילים הנעלות ביותר
ישוע המשיח ונבואות

אלברט אינשטייןהמדען היהודי אלברט אינשטיין ענה לשאלה “האם אתה מקבל את ישוע כאישיות היסטורית?”
“בלי ספק. אף אחד לא יכול לקרוא את הבשורות מבלי להרגיש את הנוכחות של ישוע. אופיו חי בכל מילה. אף הגדה לא מלאה בחיים כאלה ... אף אדם לא יכול להכחיש את העובדה שישוע היה, וגם לא שדבריו נאורים. גם אם חלק מדבריו נאמרו לפני, אף אחד לא ביטא אותם בצורה אלוהית כמוהו.” (אלברט אינשטיין)

המשך קריאה...
 
מולקולות ביולוגיות
אמונה באור המדע

מולקולת DNA

אחת הבעיות העיקריות העומדות בפני אלה שמאמינים בהיווצרות אקראית של החיים היא, שהסיכויים ליצירת המולקולה האורגנית הפשוטה ביותר הם אפסיים ובהתאם לחוקי המתמטיקה - בלתי אפשריים.

המשך קריאה...
 
כתבי הקודש, משל או מילולי?
הברית החדשה
התורה היא משל או מילולית

רבים רואים בכתובים משל, אך אנו מאמינים שהדרך הנכונה להבין את הכתובים היא דרך הפרשנות המילולית, וזאת מכמה סיבות: אלוהים באמת דיבר אל אנשים אמיתיים. הדברים האלה התרחשו, לא באיזו ארץ פלאות דמיונית אלא ממש כאן, עלי אדמות ואפילו אצלנו בארץ ישראל. מחברי הכתובים לא ראו בחיבורם מדע בדיוני. כשהם מצטטים מישהו או מספרים על אירוע כלשהו, הם מתייחסים לכך כאל מציאות.

 

המשך קריאה...
 
תהילים פרק ב' - מלך המשיח ובן האלוהים
ישוע המשיח ונבואות

תהילים מזמור במזמור ב' בתהילים נועד לתאר את שלטונו של המשיח על העולם, את היותו של מלך המשיח בן לאלוהים. כמו כן את הגישה שינקטו מנהיגי העולם לרעיון של אלוהים, להציב עליהם שליט אחד ויחיד, המשיח. להלן הסבר מילולי המבוסס על הטקסט בלבד.  

המשך קריאה...
 
ישוע מנצרת - האישיות המשפיעה ביותר בהיסטוריה בכל הזמנים
ישוע המשיח ונבואות

ישוע - השפיע על העולם יותר מנפוליאון, אלכסנדר מוקדון, מיוליוס קיסר וממוחמד אין ספק שאישיותו של ישוע הותירה רושם אדיר על האנושות, עד כדי כך שגם אחרי 2,000 שנה הרושם הזה לא נשחק. מדי יום ביומו יש אנשים שעוברים חוויות מהפכניות עם ישוע.

 ההיסטוריון הדגול קנת סקוט לאטורט אמר, ״ככל שחולפות השנים מצטברת העדות, ואם מודדים את ישוע לפי השפעתו על ההיסטוריה, מבינים שהוא הדמות בעלת ההשפעה הרחבה ביותר שהילכה עלי אדמות. נדמה שהשפעה זו רק הולכת וגוברת״ (272 ,Latourette, AHR).

 

 
המשך קריאה...
 
אורי גלר, קסמים וטארוט
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

קסם, קסמים, קוסם

מעל מאתיים איש נאספו בלובי המלון לתוכנית בידור מיוחדת. מארגני הכינוס ארגנו הופעה של אורי גלר כצ'ופר שמטרתו להפיח קצת חיים בכינוס שנערך עבור אנשי ההנהלה הבכירה.

אורי גלר נכנס לאולם, ואחרי כמה תכסיסים ויזואליים קטנים שהציג כ"חימום", הוא הוציא כפית ונתן אותה לצופה שנבחר באקראי מהקהל, כדי שזה יבדוק אותה. הלה אישר שהייתה זו כפית רגילה. הכפית הוצגה על כן שהונח על השולחן. בריכוז עצום בהה גלר בכפית, כאילו הוא מנסה לשדר אליה אנרגיה ממוחו. לאחר כדקה של בהייה בגבות מכווצות ובשפתיים קפוצות, כשנדמה היה כי הכפית מסרבת להיכנע ולהתכופף, החלה לפתע הכפית לשנות את צורתה. כמה מהיושבים בקהל השמיעו קריאות השתאות, ועד מהרה פרץ הקהל כולו במחיאות כפיים ותשואות רועמות.

המשך קריאה...
 
ממצאים ארכאולוגיים למהימנותה של הברית החדשה
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
ארכיאולוגיה והברית החדשההארכאולוגיה, שהיא ענף חדש יחסית בעולם המדע, מספקת עדות מלהיבה ודרמטית המאשרת את דיוקם של כתבי הקודש. ספרים שלמים לא יוכלו להכיל את כל הממצאים שמחזקים ומאשרים את המהימנות ההיסטורית של כתבי הקודש. נפרט כאן מספר ממצאים שנחשפו בידי כמה ארכאולוגים בעלי שם, ואת דיעותיהם באשר להשלכות שיש לתגליות אלה.
המשך קריאה...
 
האם הנבואות המשיחיות שהתגשמו בדמותו של ישוע הן יד המקרה? או אולי היו תכנון זדוני מראש של ישוע?
ישוע המשיח ונבואות

נבואות משיחיות תכנון זדוני?הנבואות המשיחיות הן יד המקרה, ״הרי חלק מהנבואות האלה התגשמו גם במותם של קנדי, קינג, נאצר ואישים אחרים״ או שהן היו תיכנון זדוני מראש של ישוע. יש שיטענו כך. ואכן, אפשר למצוא נבואה או שתיים שהתגשמו בחייהם של אחרים, אבל אפילו לא אדם אחד שכל 300 הנבואות התגשמו בו, או אפילו 61 הנבואות העיקריות, במשך שנים הציעה ההוצאה לאור -Christian Victory Publishing Company פרס של 1,000 דולר למי שימצא עוד אדם אחד (חי או מת), חוץ מישוע, שבדמותו התגשמו לפחות מחצית מהנבואות המשיחיות המפורטות בספר Messiah in Both Testaments (״המשיח בשתי הבריתות״) מאת פרד ג׳והן מלדאו. לא חסרים בעולמנו אנשים שהיו שמחים לקבל את הפרס!

המשך קריאה...
 
הנפש שלנו חולה, הפסיכולוגיה כפתרון?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
פסיכולוג לנפש חולה?
על פי מחקרם של סטיבן מרקוס ומארק אולפסון, במהלך 2007 בלבד, 8.7 מיליון אמריקאים טופלו על ידי פסיכולוגים ופסיכיאטרים כנגד דיכאון מתקדם, 75% מהם גם נעזרו בתרופות נוגדות דיכאון. סטטיסטיקה זו צריכה להדליק אצלנו נורה אדומה, בסך הכל 365 ימים וכמות כה אדירה של אנשים שנזדקקו לטיפול. כמה אנשים לא יכלו להרשות לעצמם אך גם נזקקו לטיפול נגד דיכאון באותה שנה? מה לגבי הפרעות אחרות שלא נכללו בסטטיסטיקה? המספרים מדברים בעד עצמם, הנפש שלנו – חולה.
המשך קריאה...
 
איך כתבו את התנ"ך ואת הברית החדשה?
הברית החדשה
איך כתבו את התנך
אנשים רבים מתחבטים לגבי הרקע של התנ״ך והברית החדשה, החלוקה שלהם לספרים והחומרים ששימשו את הכותבים השונים.
מאמר זה נכתב במטרה לאפשר לך להכיר את המבנה של הכתובים, ולעורר בך הערכה עמוקה יותר לדרך שבה הכתבים השונים קובצו יחדיו.
המשך קריאה...
 
אגנוסטי - יודע שהוא לא יודע
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

אגנוסטי, אגנוסטיקה

בשל הקושי להגן על עמדה אתאיסטית, אנשים רבים שאינם מאמינים באלוהים מאמצים את הגישה האגנוסטית. גם המונח הזה מורכב משתי מילים יווניות. ״א״, שפירושה ״לא, אין״, ו״גנו־ סיס״ שפירושה ״ידע״. כלומר, אגנוסטיקה היא ״אין ידע״. אדם אגנוסטי לא בטוח אם יש אלוהים.

 

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שישוע הוא נביא שקר, תגובתכם?
ישוע המשיח ונבואות

ישוע - נביא שקר?טענה: “לפי התורה (דברים י"ג) ישוע היה נביא שקר כי הוא לימד אותנו לעבוד אלילים (בעצם שלושה, כולל האל ישוע), אלילים שאבותינו לא הכירו ולא עבדו מעולם. המצב הזה מרוקן את הניסים שהוא חולל מכל משמעות.”

האם קראת פעם את מה שלימדו ישוע ותלמידיו? "ואהבת את ה' אלוהיך בכלל לבבך ובכל נפשך ובכל שכלך ובכל מאודך" (מרקוס י"ב 30). לך בעקבותיו. ציית לו. ישוע הפנה את כולם לאביו שבשמים - בניסים שחולל, בדברים שאמר ובאורח חייו. הוא חי, מת וקם לתחייה כדי לפאר את אביו. אם כך, ישוע היה נביא נאמן ואמיתי.

המשך קריאה...
 
''איש איש באמונתו יחיה''? כל אחד והאמונה שלו?
ישוע המשיח ונבואות
איש איש באמונתו יחיה"לך יש את הדת שלך, ולי יש את שלי. ישוע הוא עבור הגויים. אם זה טוב עבורם, שיבורכו. היהדות אכן מלמדת שגם לצדיקי אומות העולם יש חלק בעולם הבא, אך לנו היהודים, יש את התורה – זה חלקנו."
זהו ממש עלבון לגויים! אם ישוע אינו המשיח היהודי שמילא את הנבואות של נביאי ישראל בתנ"ך, אם הוא לא נולד מעלמה/בתולה, אם הוא לא הלך כשה לטבח למות עבור חטאי העולם, אם הוא לא קם לתחייה, אם הוא לא יחזור שוב כמלך המלכים למלוך על כל הארץ לעד – אזי הוא לא המשיח של אף אחד -הוא נביא שקר, ומחברי כתבי הברית החדשה הוטעו או שהיו מטעים. אם הוא לא קיים את הנבואות הללו, הוא אינו המשיח כלל – לא של היהודים ולא של הגויים. בקשר לתורה – היא הייתה ותישאר נחלתנו, אבל רק דרך המשיח אנו יכולים לפרש אותה בצורה נכונה ולקיימה בחיינו היומיים. אומר זאת שוב, אם ישוע המשיח אינו המשיח של היהודים, הוא אינו המשיח של אף אחד. לא רק שהטענה שישוע הוא המשיח של הגויים בלבד היא עלבון עבורם, אלא לא נכונה ומגוחכת מבחינה היסטורית. העובדה היא שבחייו, עבודתו ולימודיו כאשר התהלך פה בארץ, ישוע היה לגמרי יהודי; דיבר עברית, תלמידיו היו יהודים, התייחס בלימודיו למנהגיה ומסורותיה של היהדות, עד כדי כך שבמשך עשר השנים לאחר מותו, תקומתו מהמתים ועלייתו לשמים, המשיכו תלמידיו היהודים לבשר רק ליהודים את הבשורה הטובה שישוע בא לעולם למות עבור חטאינו. הם חשבו שהמסר של ישוע המשיח היהודי היה רק עבור היהודים! למעשה רבים מהם היו בהלם כאשר הבינו שעליהם לקבל את האפשרות שישוע הוא גם המשיח של הגויים. זוהי עובדה ואמת היסטורית בסיסית.
המשך קריאה...
 
קבלה: האם ביכולתה לספק את כמיהת נפשך?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

קבלה-מדונה-אסתר

התנועה החסידית העסיקה את עצמה, במהלך שני העשורים האחרונים, ביהדות של הנשמה. בניגוד למנהגים החיצוניים הנוקשים של היהדות האורתודוקסית, מגזר הלובביץ' בתנועה החסידית התאים והציג לקהל הרחב יהדות חווייתית, יהדות ניסיונית השואפת להיות רלוונטית ואמיתית. תנועה זו, עם הדגש שלה על חיי הנפש, יושבת כמו גמד על כתפיים של ענק אחר בתוך היהדות – תורת הקבלה, אשר מבוססת על ספר הזוהר.

 

קרליבך, קוק ואחרים הכניסו לימודי קבלה לתוך היהדות המודרנית באופן כל כך מוצלח עד שהיום נראה הדבר על ידי רבים כגל חדש של יהדות רוחנית. כוכבי תקשורת כמו ג'ף גולדבלום ואליזבת' טיילור ואף לא יהודים כמו מדונה אימצו לעצמם את תורת הקבלה. מה מושך אנשים לקבלה? מדוע ישנה התעניינות מחודשת ברוחניות מיסטית לגווניה השונים? כדי לענות על שאלות אלו, בואו נסתכל מה יש לתורת קבלה להציע.

המשך קריאה...
 
האם ביהדות מאמינים שהמשיח צריך לסבול?
ישוע המשיח ונבואות

messiah_teachingמאז התלמוד ועד ימינו, מסורות יהודיות חשובות הכירו בסבלותיו של המשיח. נוסף על כך, יהודים רבים מאמינים בשני משיחים, במלך מנצח שנקרא משיח בן דוד, ובלוחם סובל שנקרא משיח בן יוסף. וחוץ מזה, התנ"ך מדבר מפורשות על סבלות המשיח. המשיח מתואר בתנ"ך ככוהן ולא רק כמלך, וזו הסיבה שהיה עליו לסבול למעננו - היה עליו למלא את תפקידו ככוהן. מי שאינו מבין את הנקודה הזאת, מחמיץ חלק חיוני מתפקידו של המשיח.

המשך קריאה...
 
האם על פי היהדות יש שני משיחים או אחד שיבוא פעמיים?
ישוע המשיח ונבואות

2_messiahהאמת היא שביהדות יש הרבה מסורות שונות העוסקות בביאת המשיח, וביניהן אמונות שיש שני משיחים, שכל אחד מהם יבוא פעם אחת, לצד אמונות בכך שיש משיח פוטנציאלי בכל דור. הכתובים וגם ההיסטוריה מלמדים שיהיה משיח אחד, שיבוא פעמיים.

המשך קריאה...
 
האם אלוהים קיים? הטענה הפילוסופית
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
האם אלוהים קיים?רוב האנשים מסכימים שהשאלה הבסיסית והחשובה ביותר לגבי הקיום איננה אם משהו אינו קיים, אלא אם משהו קיים.
אני חלק ממציאות כלשהי. יש לי הכרה, אני מודע לכך שמשהו מתרחש, מתפתח, קורה. ואתה ואני חלק ממנו. המציאות העולה מההתנסות והתצפית שלנו היא שאנחנו לוקחים חלק ביקום של מרחב וזמן המתאפיין על ידי סדרת אירועים. החשיבה שלנו שואלת באופן טבעי את השאלה הבאה: "מה זה? מנין זה בא?" האם היקום – מה שאנחנו רואים – בא לידי קיום מתוך כלום, או האם היקום החומרי הזה שאנחנו חלק ממנו תמיד היה שם? או האם יש משהו או מישהו שהוא מעל היקום החומרי הזה ושהוא אחראי לכך שהיקום בא לידי קיום ואנחנו איתו"?
המשך קריאה...
 
ההבטחה על המשיח - מאברהם ליצחק ליעקב ליהודה ולדוד
ישוע המשיח ונבואות

אריה יהודהלאחר שאדם וחווה גורשו מגן עדן, הם לא עלו על מטוס שלקח אותם להוואי. הם יצאו לגלות. ושם הם גילו שהחיים לא פשוטים, אפילו קשים. מדור לדור הלכה הרמה המוסרית והתדרדרה, עד שאלוהים הוריד מבול והטביע בו את כל האנושות, מלבד נוח, בני משפחתו וגן החיות הראשון בתולדות האנושות. בבראשית פרק ג' פסוק ט"ו אלוהים הבטיח דבר מה לאדם וחווה, הוא הבטיח להם שהפתרון האולטימטיבי לבעיית החטא שנוצרה יבוא דרך הזרע של חוה. (ראה מצגת קריקטורית בנושא: www.theone.co.il)

המשך קריאה...
 
האם אלוהים דיבר דרך משה או שהתורה היא הונאה ספרותית יפה?
הברית החדשה

משהמהי התורה?

כפי שכבר נאמר, חמשת הספרים הראשונים בתנ״ך ־ בראשית, שמות, ויקרא, במדבר ודברים - מוכרים בשם החומש או חמשת חומשי תורה. המילה ״חומש״ נגזרת מהמילה ״חמש״, ופירושה ״אוסף של חמישה״ או ״ספר בעל חמישה כרכים״ (957 ,Aalders, ASIP, 13; NBD).

במסורת היהודית הספרים האלה נקראים תורה (מן המילה ״הוראה״), ספר התורה או תורת משה (903 ,Albright, ACBC).

המשך קריאה...
 
אמונה ומדע
אמונה באור המדע
אמונה ומדע - די.אנ.אי - תכנון תבוני ומושכל של אלוהים

מעניין שבין כל השקפות העולם השונות, העולם המדעי הוא זה שמספק במידה הולכת וגוברת את העדות המשמעותית והמדהימה ביותר לקיומו של אלוהים. הקרב בין המדע לדת היה מוכר וידוע לאורך כל ההיסטוריה. אבל בשנים האחרונות, ״העובדות״ שהמדע קידם בנוגע למוצא היקום והאנושות, נתונות יותר ויותר תחת מתקפה, במיוחד מבפנים. מדענים כמו מייקל בהא קראו תגר על ״עובדות״ מדעיות תוך שימוש במתודולוגיה מדעית. ספרים כמו ספרו של בהא, Darwin's Black Box: The Biochemical Challenge of Evolution (״הקופסה השחר רה של דארווין: האתגר הביוכימי של האבולוציה״),
שבו הוא מביא עדות מתחום הביוכימיה, עדות שמפריכה את האבולוציה של דארווין, פתחו את הדלת לביקורות על תיאוריית האבולוציה.

המשך קריאה...
 
האם התנ"ך והברית החדשה לא מלאים במיתוסים?
הברית החדשה
מיתוסים בתנך ובברית החדשה?יש מבקרים שטוענים, ״מאורעות כמו לידת המשיח מבתולה, התחייה והעלייה לשמים, הפיכת המים ליין וההליכה על פני המים, לא התרחשו באמת. אלה הם סיפורים שהוכנסו לברית החדשה כדי לרומם את ישוע למעמד של ישות אלוהית. אבל אם הוא באמת חי אי פעם, הוא לא היה יותר מאדם רגיל״.
המשך קריאה...
 
האם 'לאהוב את אויבך' זה לא קצת מוגזם?!
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

לאהוב את אויבך

ואולי התרגלנו להשקפות אנושיות בסיסיות ונחותות יותר, בעוד שההתנהגות המוסרית שישוע דורש מתלמידיו משקפת השקפות רוחניות נעלות יותר? אולי לא כל מה שהוא "טבעי" הוא טוב, ולא כל מה ש"איננו טבעי" הוא רע? ואולי המשיח קורא לנו לנהל חיים טובים ונעלים יותר? אולי בעזרת חסדו הוא מאפשר לנו להמית את הנטיות החומריות והבשריות שלנו, ולשקף את צלמו האלוהי שבו נבראנו? אני מציע לראות בזה צעד אחד קדימה עבור המין האנושי, פרי של מה שהמשיח עשה למעננו.

 

המשך קריאה...
 
מדוע כל כך הרבה נוצרים שונאים יהודים?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
מדוע נוצרים שונאים יהודים?נכון! רבים הם הנוצרים ששנאו ורדפו את העם היהודי ואחרים אשמים ברוח אנטישמית מכוערת ששמה ללעג את אותה אמונה שהם לכאורה מודים בה (האמונה בישוע), אך לא כל מי שנולד נוצרי הוא בהכרח תלמידו של ישוע. זהו מצב טרגי ומגונה, אבל התמונה גדולה בהרבה ממה שאתה יודע! המונים של נוצרים שהם מאמינים אמיתיים בישוע – גם בימינו וגם לאורך ההיסטוריה – אהבו את העם היהודי, עזרו לו, תמכו בו, התפללו עבורו והגנו עליו, ובכך הפגינו את האמת שבאמונה שהם מודים בה. אך חשוב לזכור כמו כן, כי ש גם שנאה יהודית היסטורית כלפי ישוע ותלמידיו, כולל רדיפות אלימות. בעיות רבות נוצרו מסיבות פוליטיות יותר מאשר דתיות. מכאן שהעובדות אינן פשוטות כפי שנדמה לנו לעיתים.
המשך קריאה...
 
הנבואה על צליבת המשיח ע''פ זכריה פרק י''ב
ישוע המשיח ונבואות

נבואה על צליבת המשיח זכריה פרק יבישוע נצלב בערב פסח, איתו נצלבו שני פושעים נוספים. הרבנים דאז ביקשו מפילטוס לשבור את רגליהם של הנצלבים כדי לזרז את מותם, הם לא רצו שהגופות יהיו תלויות במהלך השבת (החג).

כדי להבין את הבקשה שלהם, יש צורך בשיעור קצר בפיזיולוגיה ופתו פיזיולוגיה. ברוב המקרים, קרבנות צליבה מתים לאט. הסבל והכאב העצומים גורמים להם להיחלש עד שאין להם עוד כוח לשאת את גופם ולדחוף את עצמם כלפי מעלה ובכך לאפשר לראות להכניס מספיק חמצן לתוך הגוף. בהדרגה, הראות של הנצלבים התמלאו בדו-תחמוצת הפחמן, והנצלבים בדרך כלל מתו כתוצאה מחנק. שבירה של רגליהם החישה את מותם.

המשך קריאה...
 
האישור הארכיאולוגי שמעניקות תעודות כתובות למהימנותם של הדיווחים הההיסטוריים המופיעים בתנ"ך
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
עותקים היסטוריים של התנ"ךהיום יש בידינו עותקים מדויקים של התנ״ך. עותקים אלה נמצאו מהימנים מבחינה היסטורית.
וויליאם פ׳ אולברייט, שיצא לו שם כאחד מגדולי הארכאולוגים, אומר ש״אין כל ספק שהארכאולוגיה מאשרת באופן משמעותי את המהימנות ההיסטורית של סיפורי המקרא״ (176 ,Albright, ARI).
המשך קריאה...
 
האם ייתכנו ניסים?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

נס, נסים, ניסים, הנס

שתי ההצהרות הבאות הן תגובות אופייניות לשאלה זו. ההצהרה הראשונה אומרת: "דבר אינו מתרחש בלי סיבה והבלתי סביר לא יקרה לעולם. כתבי הקודש מתארים אירועים שעל פי חוקי הטבע הינם בלתי סבירים. בתולה אינה יולדת, מלאכים אינם מביאים מסרים לבני אדם, ימים אינם נפערים מעצמם, בני אדם אינם מהלכים על המים, מתים אינם קמים לתחייה וכן הלאה".

המשך קריאה...
 
התנ"ך והברית החדשה הייחודיים ביותר בתפוצותיהם ובתרגומיהם
הברית החדשה
תרגום הברית החדשה עבריתספר הבריתות (התנ"ך והברית החדשה כיחידה) ייחודי בתפוצה שלו, מדי פעם אנחנו שומעים על ספר כזה או אחר שהפך לרב מכר ונמכר בכמה מאות אלפי עותקים. נדיר למצוא ספר שנמכר בלמעלה ממיליון עותקים, וקשה עוד יותר למצוא ספרים שנמכרו בלמעלה מעשרה מיליון עותקים. לפיכך, קשה לקלוט שספרי התנ״ך והברית החדשה נמכרו עד היום במיליארדי עותקים. כן, מילארדים!
המשך קריאה...
 
עדויות קדומות (ממקורות לא משיחיים), התומכים ומאמתים את ההיסטוריה המתועדת בברית החדשה
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
יוספוס פלביוס, יוסף בן מתיתיהומבקרי הברית החדשה רומזים או טוענים שהכתבים הכלולים בה אינם מהימנים, כי הם פרי עטם של תלמידי ישוע או של מאמינים מדורות מאוחרים יותר. לדבריהם, במקורות שלא נכתבו על ידי משיחיים אין כל אזכור לישוע או למאורעות אחרים שמתועדים בברית החדשה. זוהי טענת שווא, אם לומר את המעט. גייזלר מציין:
הטענה שכתבי הברית החדשה הם חד צדדיים מבוססת על הנחה משמעותית אבל שקרית, שלפיה עדותם של עדים שהיו קרובים לאירוע שעליו הם מעידים אינה יכולה להיות מהימנה. אין ספק שזוהי טענת שווא. ניצולי שואה קרובים למאורעות שאותם הם תיארו. די בעובדה זו כדי להציב אותם בעמדה הטובה ביותר כדי לדווח על מה שהתרחש שם. הם היו שם, והם חוו את הזוועות על בשרם. עיקרון זה חל גם על עדות בבית משפט של מי שנפל קורבן להתקפה אכזרית. וכך גם לגבי מי שניצל מן הפלישה לנורמנדי במלחמת העולם השנייה או מהמתקפה בטאט במהלך מלחמת וייטנאם. אין לשלול את העדים שעדויותיהם נמצאות בברית החדשה רק משום שהיו קרובים למאורעות שאותם הם מתארים.
המשך קריאה...
 
אלוהים בנצרות נגד האלוהים ביהדות?
הברית החדשה
אלוהי הטובים נגד אלוהי הרעים?

האם אלוהי התנ"ך שונה מאלוהי הברית החדשה? המוקד של שאלה זו נמצא בחוסר הבנה בסיסי למה שהתנ"ך והברית החדשה מגלים על אופיו של אלוהים. דרך נוספת להביע מחשבה בסיסית זו היא כאשר אנשים אומרים: “אלוהים של התנ"ך הוא אלוהי הזעם בעוד אלוהי הברית החדשה הוא אלוהי האהבה.”

המשך קריאה...
 
מה ישוע קשור? אני נולדתי יהודי ואמות יהודי!
ישוע המשיח ונבואות

מי יותר יהודי?אתה צודק לחלוטין! נולדת יהודי, וגם אם אתה מאמין בתורת משה, בישוע, במוחמד, בזיגמונד פרוייד, בחתול של השכנה או בכומר מוּן, תישאר יהודי. אך השאלה הנשאלת היא, האם בעיני אלוהים אתה יהודי נאמן? זה מה שחשוב. לעולם אל תשכח שכיהודי יש לך קריאה ואחריות מיוחדת במינה, האם תמלא את היעוד שלמענו ברא אותך אלוהים? להיות יהודי אינו דבר של מה בכך. האם תחיה ותמות כשהיחסים בינך לבין אלוהים הם במצב תקין? זאת אומרת, האם אתה אוהב אותו בכל לבבך, בכל נפשך ובכל מאודך? ואם מה שאנו אומרים לך זה נכון, שישוע הוא המשיח היהודי (אנו בטוחים בכך), האם תהיה יהודי נאמן ותאמין בו, או שתהיה יהודי לא נאמן ותדחה אותו?
אשאל אותך שאלה פשוטה. מיהו יהודי? אם תשובתך היא התשובה המסורתית שאתה יהודי כי אמך יהודיה, לא ממש ענית לשאלה.

המשך קריאה...
 
סדר היום החדש של האתאיזם
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
אתאיזםסדר היום החדש של האתיאיזם
לפני כמעט 30 שנה שר ג'ון לנון את השיר Imagine:
Imainge there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine alll the people
Living for today
Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace
Imagine there's no heaven...
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one
המשך קריאה...
 
האם רק דם המותז על המזבח (ע"פ כללי המקרא) מעניק כפרה?
ישוע המשיח ונבואות

lamb_sacrificeמצוות התורה שעוסקות בהתזת הדם על המזבח קשורות לקורבנות שהועלו עליו. במקרים אלה היה צורך להקפיד על כללים מפורשים. במקרים אחרים בתנ"ך הועלו קורבנות ונשפך דם בדרכים שונות ובמקומות שונים. והכי חשוב, אין כל קשר בין הדינים של קורבנות מן החי שהועלו על המזבח, לבין התפיסה ש"מיתתן של צדיקים מכפרת". דמם של הצדיקים כיפר גם כשלא נשפך על המזבח בירושלים.

המשך קריאה...
 
האם אלוהים יכול לברוא סלע שהוא לא מסוגל להרים?
אלוהים
האם אלוהים יכול לברוא סלע שאינו יכול להריםהאם אלוהים יכול לברוא סלע כה כבד וגדול שהוא בעצמו לא מסוגל להרים? הרי אלוהים מסוגל לעשות הכל לא? ואם כך, האם אלוהים טוב? אם זה כך,מדוע קיימים הסבל והרוע?
לקבלת התשובה, צפו בסרטון הבא:

המשך קריאה...
 
מה יקרה לרוצח נאצי, שברבות הימים הגיע לאמונה בישוע, הודה בחטאיו וחזר בו על מעשיו?
ישוע המשיח ונבואות

נאציםהאם הוא יהיה בגן עדן, למה שאלוהים יסלח לאחד כזה??
אלוהים רואה את הלב, ולפי דברו בכתבי הקודש, לכל בני האדם תמיד יש דרך חזרה! ולכן אם "הנאצי" חזר בתשובה אמיתית על מעשיו לפני מותו, אלוהים מקבל אותו כצדיק כי הוא באמת האמין בדם הקורבן והכפרה של ישוע, אך אם רק טען שהוא "מאמין" מבלי שבאמת חזר בתשובה מכל הלב, אין לכך כל משמעות. לעומת זאת גם סופם של היהודים שנהרגו בשואה לא תלוי בדת או במעשים ומצוות אלא בדרך האישית שהלכו עם אלוהים, כפי שציינו קודם. אם אלה מבין היהודים לא נמצאו ראויים בעיני אלוהים על פי אמות המידה שלו, הרי שגם הם לא יגיעו לגן עדן אלא לדראון עולם. חשוב לזכור דבר אחד, עצם העובדה שהם מתו בשואה לא עושה אותם ל"צדיקים" (למרות שזוכרים בדרך כלל את ששת מיליון היהודים שנספו בשואה כצדיקים שמתו על קידוש השם.) נכון שהתעללו בבני עמנו והפלו אותם לרעה רק בגלל היותם יהודים – דתיים, חילונים, אתיאיסטים או כאלה ששנאו את אלוהים, בעיני הנאצים כולם היו שווים כיהודים. עצם העובדה שעברו סבל וייסורים נוראים בידי הנאצים לא הפך אותם לצדיקים בעיני אלוהים. קשה לבני אדם להבין זאת, כי לו הדבר היה תלוי בנו היינו כן חושבים אותם לקדושים מעונים. רבים מהם אפילו איבדו את אמונתם באלוהים כתוצאה מהסבל והעינויים שעברו במחנות הריכוז, ומהדברים הנוראים שראו שנעשו לבני משפחותיהם, ורבים מהיהודים החילונים שלא האמינו באלוהים הפכו להיות קיצונים בשנאתם לאלוהים ויש אף כאלה שעשו את הדרך ההפוכה. אני יודע שהנושא של השואה טעון רגשות, אך חשוב לדון בנושאים הקשורים לשואה בראש צלול ורגשות רגועים. יעזור גם לדון בנפרד בכל נושא בשאלות הללו. ראשית נדון בנושא הנרחב של חזרה בתשובה אמיתית של החוטאים הגדולים ביותר, לפני שנדון בפרטים של הקשר שבין "להאמין בישוע" ו"חזרה בתשובה".

המשך קריאה...
 
מה לגבי סתירות וטעויות בתנ"ך ובברית החדשה?
הברית החדשה
 

סתרה בכתוביםשמו של ד״ר גליסון ארצ׳ר התפרסם באוניברסיטה שבה למד בעיקר בזכות השליטה שלו בלמעלה מ־30 שפות, רובן שפות שדוברו במזרח הקדום בתקופת התנ״ך. במשך 30 שנה הוא לימד סטודנטים שנרשמו לתואר שני בחקר המקרא, והוא מספק את התיאור הצנוע שלהלן בנוגע לכלים שנמצאים בידיו ושמאפשרים לו לפרש נכונה טקסטים בעייתיים בכתבי הקודש:
במהלך לימודי לתואר הראשון באוניברסיטת הרווארד, אפולוגטיקה ותחום ההוכחות לאמיתות הכתובים ריתקו אותי; עמלתי קשות ולמדתי את השפות והתרבויות שיש להן קשר כלשהו לחקר הכתובים. במסגרת החוג ללימודים קלאסיים למדתי לטינית ויוונית, וכן צרפתית וגרמנית. מאוחר יותר התמחיתי בעברית, ארמית וערבית; בתום לימודי התואר הראשון התמחיתי בסורית ואכדית, במידה שאיפשרה לי להעביר קורסים בכל אחת מהשפות האלה.

המשך קריאה...
 
האם יהודים צריכים לחזור בתשובה?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

repentace חזרה בתשובה היא אחד היסודות של היהדות. זו הסיבה שארון הספרים שלנו - מהתלמוד ועד מחזור התפילה, הרמב"ם והוגי הדעות בני זמננו - גדוש בספרות שעוסקת בחזרה בתשובה ובתפילות מתאימות. היהודים חוטאים כמו כל אחד אחר, ולכן היהודים - כמו כל בני האדם - צריכים לחזור בתשובה. זו הסיבה שהספרות היהודית מייחסת חשיבות כה רבה לנושא.

המשך קריאה...
 
האם העם היהודי זקוק למתווך בינו לבין אלוהים?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

mediator

הכל תלוי בהגדרה שנותנים למילה "מתווך". אם הכוונה היא שאף יהודי אינו יכול להתפלל לאלוהים בלי מישהו שיתווך למענו, אני מסכים. בעניין זה איננו זקוקים לתיווך. אבל אם הכוונה היא שכל יהודי (או העם כולו) יכול לבוא לנוכחות אלוהים בכל עת, בלי שמישהו מטעמו של אלוהים יתווך ביניהם, אני לא מסכים. כשאלוהים נתן לנו את התורה, הוא אמר לנו בצורה מפורשת שרק צאצאיו של אהרון (כלומר, הכוהנים) רשאים להיכנס אחת לשנה לקודש הקודשים ולערוך שם את טקס הכפרה. באותם ימים היינו תלויים בהם כליל, וכן בלוויים שסייעו להם בעבודתם. אם כך, באופן כללי, כל יהודי יכול לזעוק לאלוהים בכל עת ולהתחנן לחסדו. אבל בלי הכפרה שהקריב הכוהן הגדול ובלי מפגיע (מתווך), אף יהודי לא יכול לבוא ישירות אל נוכחות אלוהים.

 

המשך קריאה...
 
אבל יהודי דתי ומשכיל מעולם לא האמין בישוע, לא?
ישוע המשיח ונבואות

רב מאמין בישועברור לחלוטין שההכרזה הנ"ל שגויה לחלוטין. בין היהודים שהגיעו לאמונה בישוע המשיח היו רבנים גדולים וכמו כן יהודים משכילים ומחוננים. אך לעיתים רחוקות תשמע עליהם כי לרוב הקהילה היהודית מוקיעה אותם ומוציאה עליהם דיבה לאחר שנוכחים שלא ימושו מאמונתם. כאשר היו חלק מהקהילה היהודית המסורתית נחשבו לצדיקים גדולים, אך ברגע שנודע שהם הפכו להיות מאמינים בישוע המשיח בזו להם והחשיבו אותם לחוטאים בורים. האמת היא שיהודים דתיים יותר ממך ומשכילים יותר ממך מאמינים שישוע הוא המשיח היהודי.

המשך קריאה...
 
מה יקרה ליהודים שאינם מאמינים בישוע, בייחוד אלו שמעולם לא שמעו אודותיו?
ישוע המשיח ונבואות

סבתא "מה יקרה לסבתי היהודייה הנפלאה שבחייה מעולם לא עשתה דבר רע לאדם? האם היא לא הגיעה לגן עדן ותהיה בגיהינום?"
לא ניתן לענות על השאלות הללו בקלות ראש, הן לא עניין של מה בכך, או רק צורת דיבור. וכמובן שלא מדובר פה רק על סבתך; מדובר גם בסבתי. אינני מכיר את סבתך ובוודאי שאיני השופט שלה, אך אני יודע שמיליוני יהודים ולא יהודים חיו חיים שלא היו על פי אמות המידה של אלוהים (כולל לפחות כמה מסבתותינו), מיליוני אנשים הרשיעו את עצמם על ידי מילים שיצאו מפיהם ומעשים שעשו, ומיליוני אנשים יימצאו אשמים ביום הדין. לא אהיה הוגן כלפיך אם לא תקבל ממני אזהרה למפרע. עלי לציין שלא כתוב בברית החדשה במפורש מה עולה בגורלם של אלה שמעולם לא שמעו את הבשורה על סליחת חטאים דרך ישוע, אבל דבר אחד וודאי; נכון שאלוהים הוא חנון ורחום, רב חסד ומלא חמלה, אך באותו זמן הוא גם אל קדוש ושופט צדק. אמות המידה שלו גבוהות, יש תוצאות לעברה על מצוותיו וחוקיו, ואם אנו דוחים את הדרך בה אלוהים קבע לכפר על עוונותינו (על ידי קורבן דם) אנו בצרות. כפי שאמרתי קודם, אינני מכיר את סבתך ואף איני השופט שלה, אך אני כן יכול לתת לך כמה קווי יסוד שיעזרו לך לבחון באיזה מצב הנפש שלך נמצאת בהתאם לאמת המידה של אלוהים (ובאותו זמן אולי לחשוב גם על נושאים הקשורים לסבתא).

המשך קריאה...
 
האם ישוע היה מושלם?
ישוע המשיח ונבואות

מושלםישוע הציג פעם בפני קהל עוין את השאלה הבאה, ״מי מכם על עוון יוכיחני?״ (יוה׳ ח׳ 46). הוא לא קיבל כל תשובה. כשהציע להם להאשים אותו, הוא עמד לבחינה מדוקדקת שלהם ונמצא חף מפשע. הוא היה יכול לעודד ביקורת ציבורית כזו משום שהוא היה נקי מחטא. הוא גם אמר ש״את הטוב בעיניו [של אלוהים] אני עושה תמיד״ (יוח׳ ח׳ 29).

המשך קריאה...
 
האם המין האנושי חוטא מטבעו?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

sinful_natureאני חושש שיש כאן בלבול מסוים במונחים. יהודים וגויים משיחיים מאמינים שאיבדנו את המעמד המקורי שהיה לנו כשנבראנו, וששחיתות מוסרית היא חלק בלתי נפרד מהטבע שלנו. אנחנו לא מאמינים שבני האדם הם לגמרי חוטאים, ושאינם מסוגלים לעשות משהו טוב או לבחור באפשרות הטוב. אנחנו כן מאמינים שמעצם טבענו, יש לנו נטייה לעבר כל מה שהוא חוטא ושנטייה זו היא חסרת כל תקווה. אנחנו כן מאמינים שאנחנו מתבוססים עמוק בחטא. זאת משום שאדם הראשון חטא - ועלינו לזכור שעל פי התורה, אדם הוא אבי המין האנושי - שבכל רגע, כל יום, יש מעשי רצח, אונס, גניבות ופשעים. בגלל חטאו של אדם אנחנו הורגים זה את זה במלחמות, משליכים זה את זה לבתי סוהר, מענים איש את רעהו ואפילו רוצחים עמים שלמים רק בגלל האכזריות שטבועה בנו. אנחנו מוציאים מיליוני דולרים מדי שנה כדי לספק כל תאווה מינית חוטאת - כולל פדופיליה - ומבזבזים מיליונים רבים עוד יותר על סמים ועל כימיקלים אחרים שאנחנו מכורים להם. אפילו הטובים שבנו מודעים לחסרונות המוסריים שלנו, לכך שאנחנו עושים דברים שאנחנו לא רוצים לעשות. אנחנו שופטים את מי שנוהג כך ומתביישים במחשבות שלנו, במילים שיוצאות מפינו, במעשים שלנו. למרבה הצער, אנחנו חוטאים מעצם טבענו.

המשך קריאה...
 
המבחן הביבליוגרפי למהימנותה של הברית החדשה - מספר כתבי היד וקרבתם למקור
הברית החדשה
כתבי יד
המבחן הביבליוגרפי בודק איך הגיעו אלינו התעודות והמסמכים השונים.
היות שהמקור לא נמצא היום בידינו, יש לבדוק עד כמה מהימנים הם העותקים הקדומים ביותר שכן שרדו, בהתחשב במספר כתבי היד (MSS) ובפרק הזמן שעבר בין כתיבת המקור לבין כתיבת העותקים שקיימים היום (26 ,Montgomery, HC).
המשך קריאה...
 
החלל בלב – איך ממלאים אותו?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
החלל בלב
כל אחד מאתנו מכיר את הרצון לעשות משהו, לא משנה מה. אנחנו מחליטים לעשות את זה, עושיםֿ שמחים באופן זמני, ובסופו של דבר אותה שמחה מפנה את מקומה להכרה המאכזבת שהשמחה הייתה זמנית בלבד. אותו סיפור עם רכישת מוצר חדש, תחילה אנחנו מתלהבים מהמוצר ולאחר מכן ההתלהבות דועכת ונשכחת.
כתוצאה מכך אנחנו מנסים למלא את מקומה של השמחה הזמנית בדברים אחרים שמבטיחים לנו שמחה והנאה. בסופו של דבר התענוגות הזמניים והחולפים האלה מותירים בנו תחושה של ריקנות וחוסר סיפוק. לא משנה לאן הלב שלנו מוביל אותנו, התענוגות הפוטנציאליים שאנחנו יוצרים מתפוגגים כמו אד. ניתן לראות זאת בבירור אצל קשישים שעומדים על ערש-דווי. לפני מותם, הם מביטים לאחור, ובדיכאון משהו, שוקלים את אשר השיגו בחייהם. 
המשך קריאה...
 
האם אנחנו זקוקים למושיע אחר מלבד אלוהים?
ישוע המשיח ונבואות

who_savesלפי ישעיהו מ"ג 11, רק אלוהים יכול להושיע. איננו זקוקים למושיע אחר, וגם איננו מכירים במישהו כזה. האם זה באמת כך?

הדברים שכתובים בישעיהו מ"ג 11 נאמרו לגבי "אלים" אחרים, והם מבהירים שהעם היהודי לא ייוושע על ידי אף אל אחר או גואל כלשהו. זה מאוד ברור. ברור גם שאלוהים גואל ומושיע דרך מי שהוא רוצה להושיע - בין שמדובר בגואלים בשר ודם (כמו מלכים או לוחמים), מלאכים או המשיח.

המשך קריאה...
 
הפלות מלאכותיות
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
abortion - apocalyptoלהלן עשר עובדות שכדאי לדעת בנוגע להפלות:

1. על פי החוק במדינות רבות בעולם, אדם שמזיק לאשה ובכך גורם למותו של עוברה, נאשם בביצוע רצח (ראה fetal homicide), אלא אם מדובר בהפלה...

2. ניתוח-עוברי מבוצע על עוברים על מנת להציל את חייהם, בעוד עוברים באותו הגיל מושמדים באופן חוקי.

3. עוברים מסוגלים לעיתים קרובות לשרוד בכוחות עצמם החל מהשבוע ה23\24 לחייהם, אבל הפלה עדיין נחשבת חוקית גם אחרי השבוע ה24.

4. תכונות ורגשות של בן אדם אינן קשורות לגודלו הפיזי, כפי שידוע לנו מההבדלים שבין תינוק בן שבוע וילד בן 6.

5. מבחינה מדעית, עוברים בעובר אמם הם בני-אדם לכל דבר, מתוקף הגנום שלהם.

6. אולטרסאונד הראה כי עובר מוצץ את אגודלו כבר מגיל 8 שבועות, נסוג מנגיעות ומגיב לצלילים. כל האיברים קיימים, המוח חושב, הלב פועם, הכבד מייצר כדוריות דם, הכליות מנקות נוזלים וכבר יש טביעת אצבע. רוב ההפלות מבוצעות לאחר השבוע השמיני.

המשך קריאה...
 
''ה'הוכחות' שלכם מהתנ''ך חסרות משמעות לחלוטין, זה הפירוש שלכם, לא של הרבנים''
ישוע המשיח ונבואות

הרב שמולי בוטח משמאלמי אומר שהיהדות של היום תואמת את התנ"ך? מי אומר שהנצרות המקורית והאמיתית (או היהדות המשיחית)  אינה עבור היהודים? מי אומר שהפרשנות שלכם היא הנכונה? אם ישוע הוא אכן ההמשך של משה והנביאים, זאת אומרת המשיח עליו נבאו נביאי התנ"ך, אזי הדרך שמאמתת זאת היא הדרך הנכונה עבור אלה שמאמינים בתנ"ך. כמובן שצריך להבדיל בין המשיחיות האמיתית הנ"ל, לבין מה שמכנים כיום נצרות, הדת שהתפתחה במשך השנים ואשר ברובה אינה תואמת את התנ"ך או את המשיחיות האמיתית המקורית. אכן יש משיחיות אמיתית שהיא תואמת את התנ"ך והיהדות התנכית. זו לא דת שנוצרה על ידי בני אדם אלא האמונה הנכונה בעיני אלוהים  –  עבורך ועבור כל יהודי ללא יוצא מן הכלל. כבר דברנו על כמה מהנקודות הללו במאמרים אחרים, אך אציין כמה נקודות נוספות שתהיינה לעזר. כיהודים המאמינים בישוע, אנו משוכנעים שמנהיגי האומה שלנו עשו טעות חמורה כאשר דחו את ישוע המשיח. לכן הנקודה החשובה באמת היא לא שנצרות אינה יהדות, אלא מהי הדרך הנכונה על פי התנ"ך?

המשך קריאה...
 
התנ"ך והברית החדשה הייחודיים ביותר בתכניהם
הברית החדשה
התנך והברית החדשה
ווילבור סמית, שספרייתו האישית כוללת למעלה מ־25,000 כרכים, אומר: "לא משנה מה אדם כלשהו חושב על הסמכות של הספר שאנחנו מכנים ספר הבריתות ועל המסר שלו -
בכל העולם יש הסכמה רחבה על כך שזהו הספר המדהים ביותר שהפיק המין האנושי ב-5,000 השנה שבהן אפשר להעלות דברים על הכתב."

המשך קריאה...
 
האם ספר יונה מפריך את עניין הקרבת קורבנות?
הברית החדשה

altarהאם ידעת שהיהדות המסורתית מלמדת - בהתבסס על התורה - שהקורבנות במקדש כיפרו גם על חטאיהם של הגויים? היה זה חלק מהקריאה של עם ישראל בתור ממלכת כוהנים, והיו אלה הקורבנות שהועלו במקדש של עם ישראל שהפכו את תשובתם של הגויים לרצויה בעיני אלוהים.

המשך קריאה...
 
התנ''ך - דבר אלוהים?
הברית החדשה

tanachאות משחקי הספורט שהתפרסם בעיתוני הבוקר הוא מהימן מבחינה היסטורית, אבל אין זה אומר שהוא נכתב בהשראת אלוהים.
הכתובים, לעומת זאת, כן מתיימרים להיות דבר אלוהים.

מה טוענים הכתובים?
במקומות רבים בכתובים נאמר שהם ״דבר אלוהים״. למה הכוונה? ואם הכתובים הם אכן דבר אלוהים, איך בדיוק אלוהים העביר את דברו לידי האנושות?

 


שאול השליח אומר ש״כל הכתוב נכתב ברוח אלוהים, ומועיל הוא להוראה, לתוכחה, לתיקון, לחינוך במעגלי צדק״
המשך קריאה...
 
בריאתנות ותכנון תבוני
אמונה באור המדע
תכנון תבוני (תבונתי) או תכנון מושכללקראת סוף שנת 2010, הצליחו מדענים למפות למעלה ממיליון גלקסיות וכן יותר ממאה מיליון כוכבים ועצמים אחרים. איזה הישג! הפרויקט הזה (Sloan Digital Sky Survey) עלה מיליוני דולרים. החלו בו ב-2005 והוא יגיע לסיומו, כך מקווים המדענים, ב-2014.
מדובר בהישג כביר. אבל תארו לעצמכם את כל מה שעוד נותר לגלות. ככל הנראה קיימות ביקום מאה מיליארד גלקסיות ובכל אחת מהן כמאה מיליארד כוכבים בממוצע! את כל אלה עדיין יש לזהות ולמפות.
אבל יש בעיה: הרוב המכריע של הכוכבים נמצא מעבר לטווח שביכולתנו לראותם, והם מטושטשים בגלל אורם של הכוכבים המרובים האחרים.
אם כך, מה תשיג הטכנולוגיה האנושית? עוד מעט תהיה לנו רשימה של בערך אחד חלקי מיליון של היקום ותמונה מפורטת של כרבע מהשמים. אבל כל אלה אינם מסבירים כיצד נוצרו הכוכבים, מדוע הגלים שהם פולטים שונים ויפים כל כך, או מה יהיה עתידם. קיימים עדיין סודות רבים אפילו לגבי כוכב הלכת שלנו והשמש, וזאת למרות שנים של מחקר מעמיק.
הבורא, לעומת זאת, "מונה מספר לכוכבים, לכולם שמות יקרא" (תהל' קמ"ז 4). הוא יודע כיצד הם נבראו, איך הם קבועים במסלוליהם ומה יקרה להם בעתיד.
המשך קריאה...
 
תן לרגש להוביל אותך, או שלא?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
תן לרגש להוביל
בספרו Renovation of the Heart ("חידוש הלב") ציין דאלאס וילארד ש"רגשות הם משרתים מצוינים, אבל אדונים נוראיים". בחברה שבה אנחנו חיים אנחנו שומעים קלישאות רבות על הרגשות שלנו ועל כך שהן צריכות לנהל את חיינו. אם אנחנו מתמרמרים זה כנגד זה, עלינו לאפשר למרירות לצרוב. אם אנחנו מרגישים לא חשובים, עלינו לברוח למוזיקה או לחומרים שמנחמים אותנו. הרגשות אומרות לנו לאן ללכת, מה לומר ומה לעשות.
המשך קריאה...
 
האם מין מזדמן מאבד את קסמו?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
מין מזדמן
חדשות חמות מ-CNN:  סטודנטים באוניברסיטה מוותרים על פעילות מינית מזדמנת פשוט משום שהיא איננה מספקת אותם.  
קחו לדוגמה את פראני בויל מאוניברסיטת ואנדרבליט. בראיון ל-CNN  סיפרה שהיו פעמים שבהן אחרי מסיבה עמוסת אלכוהול הייתה מבלה את הלילה עם גבר זר או עם מכר. "חשבתי שזו צורה לזכות בהכרה ובסיפוק", הודתה בויל. אבל הסיפוק חמק ממנה. "הרגשתי ריקנות", הודתה בעצב.  לכן החליטה בויל להפסיק כל פעילות מינית מזדמנת.
המשך קריאה...
 
חסד חפצתי ולא זבח
הברית החדשה
 
mercyאמן! מה יעז להתווכח עם הכתובים? במקום אחר בתנ"ך נאמר ששמיעה בקול אלוהים טובה מזבח (שמ"א ט"ו 22). אבל הפסוקים האלה אינם מבטלים את חשיבותם של הקורבנות, כפי שטוענים כמה מתנגדים של המשיחיות. אדרבה, לאורך כל הכתובים אלוהים מבהיר שהוא מתנגד לצביעות רוחני, לשמירה חיצונית ורשמית של מצוות התורה. אלוהים מעדיף שנציית לו משנפצח בתפילות ארוכות, או נעלה לו קורבנות יקרים כשהלב שלנו אינו נכון לפניו. הוא מעדיף שנעשה את מה שהוא אומר לנו משנחטא, נחזור בתשובה ונעלה לו קורבן מתאים. אבל למרבה הצער, כולנו חוטאים וכולנו זקוקים לכפרה על חטאינו. הנושא הזה עולה מפורשות מהכתובים.
המשך קריאה...
 
אם ישוע הוא אכן המשיח, והוא כל כך חשוב, מדוע אינו מוזכר כלל בתורה?
תשובות לטענות הרבנים

yeshua_torahתהיה מופתע לגלות שיש בתורה מספר רב של פסוקים ורעיונות המצביעים על ישוע המשיח. אך לפני שתטיל ספק בכך, עליך לדעת שבתורה גם אין פסוקים המזכירים את המשיח כפי שהיהדות הרבנית המסורתית מלמדת. האם עובדה זו ממעיטה מהחשיבות שיש למשיח ביהדות המסורתית? התורה שבעל פה, בה דוגלת היהדות המסורתית אינה מוזכרת כלל בחמשת חומשי התורה. לכן, עליך לחשוב פעמיים על טענתך הנ"ל. בארבעת המקרים בהם מוזכרת המילה משיח בתורה (ויקרא ד' 3, 5, 16; ו' 15,) מדובר בכוהן הגדול שנמשח לתפקידו, ולא במשיח עצמו. למעשה, למעט כמה מקרים היוצאים מהכלל, המושג משיח בתנ"ך אינו מכוון למשיח המיועד. גם משיח בן דוד אינו מוזכר בתורה היות והיא נכתבה שנים לפני הולדתו של דוד. לכן לא ניתן למצוא בתורה פסוקים המדברים באופן ישיר על ה"משיח", (ובהחלט לא על "משיח בן דוד")1. לעומת זאת ניתן למצוא בתורה רמזים, נבואות כלליות, ותיאורים המצביעים על המשיח.

המשך קריאה...
 
הינדואיזם ותנועת העידן החדש
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
העידן החדש, ניו אייג', הינגואיזם
לדת הינדואיזם יש 750 מיליון מאמינים, היא ממלאת לא פחות מ-1/6 מאוכלוסיית העולם, ולכן השפעתה הולכת וגדלה. רובנו נחשפנו במידה זו או אחרת למה שנקרא "תנועת העידן החדש". אם כן, כנראה שהבנו שחלק ניכר מהחשיבה של העידן החדש נובע מן ההינדואיזם. רובנו כנראה גם מבינים שמספר ההודים בארה"ב הולך וגובר. מפתיע לגלות שבארה"ב לבדה יש כ-200 מקדשים או מרכזים הינדים. רבים מאמינים שאופיו האקלקטי, המגוון של ההינדואיזם, הופך אותו לגורם המרכזי שיאחד את העולם הדתי הלא-נוצרי. 
המשך קריאה...
 
איך אפשר להיות יהודי ולהאמין בישוע? הרי אפשר להיות או יהודי או נוצרי
ישוע המשיח ונבואות


ישוע המשיח היהודיבהכרזה זו אתה מערבב את היוצרות. אדם נולד יהודי או לא יהודי, אך כדי להיות משיחי, עליך להיוולד מחדש. לידה חדשה זו נעשית על ידי קבלת ישוע לחייך, כלומר אמונה בישוע המשיח, מותו על הצלב כקורבן לחטאים ותחייתו מהמתים. על ידי כך חטאיך נסלחים לך, אלוהים נותן לך "לב חדש" (רוח חדשה, ראה יחזקאל ל"ו 26-27) ואתה עכשיו תלמיד שהולך בעקבות ישוע המשיח. זהו פרוש המושג להיות משיחי אמיתי, זה לא משהו שנולדים לתוכו, לא ניתן להיוולד משיחי. כאן טמונה הטעות שרבים מבני עמנו עושים מחוסר ידע. המשיחיות האמיתית איננה דת מאורגנת נוספת, כמו היהדות הרבנית, הנצרות, האסלאם וכו'. המשיחיות האמיתית מבוססת על יחסים אישיים בפועל בין אלוהים חיים, וה"עם שלו" דרך אמונה בישוע המשיח, שמורכב מיהודים ולא יהודים כאחד.

המשך קריאה...
 
משה מנבא על המשיח
ישוע המשיח ונבואות

משה מנבא על המשיחבתולדות עם ישראל שמור למשה מקום של כבוד. הוא קיבל את הכינוי "משה רבינו" (על אף שלא היה רב), הוא זה שנתן את התורה לעמנו, חולל ניסים מופלאים והיה נביא שאין שני לו. נוסף על כך הוא דיבר עם אלוהים פנים אל פנים.

אלוהים הבטיח למשה שבבוא העת הוא יקים נביא כמוהו: "נביא אקים להם מקרב אחֵיהם - כמוך. ונתתי דברי בפיו ודיבר אליהם את כל אשר אצוונו. והיה האיש אשר לא ישמע אל דברַי אשר ידבר בשמי, אנוכי אדרוש מעימו" (דברים י"ח 18-19). במשך השנים קמו אנשים רבים וטענו שהם נביאים. לא מעט נביאי שקר יחסו את הפסוקים האלה לעצמם ויש פרשנים האומרים שההבטחה הזאת לא התגשמה דרך נביא אחד, אלא דרך כמה נביאים ביחד: אליהו, אלישע, ישעיהו, ירמיהו ויחזקאל. ובכל זאת, בני דורו של ישוע חיכו ל"נביא", המסקנה היא שאף על פי שהנבואה הזאת אולי מדברת על כמה נביאים, ההתגשמות המלאה שלה תהיה בחייו של אדם אחד, כפי שהפסוק מציין. גם בני דורו של ישוע יחלו לבואו של זה.

המשך קריאה...
 
המבחן הביבליוגרפי למהימנותה של הברית החדשה - כמה מכתבי היד החשובים
הברית החדשה
כתבי יד חשובים והברית החדשהאיך קובעים את גילו של כתב יד מסוים? יש כמה גורמים שמסייעים במלאכה (Geisier, GIB, 242-246): א) החומר שעליו נכתבו הדברים. ב) גודל האותיות וצורתן. ג) פיסוק וניקוד. ד) חלוקת הטקסט. ה) עיטור הטקסט. ו) צבע הדיו. ז) המרקם והצבע של הנייר או הקלף.
המשך קריאה...
 
האם התורה שבעל פה קדושה ובעלת סמכות אשר נתגלתה למשה בהר סיני והועברה לאורך אלפי שנים מפה לפה?
תשובות לטענות הרבנים

talmudsetהאמת היא שלא הייתה קיימת שרשרת רצופה של מסורת שבע"פ שנמסרה למשה בהר סיני. למעשה, לעתים קרובות המסורות שבע"פ סותרות את התורה שבכתב. חשוב לקרוא בתורה שאלוהים ציווה למשה לכתוב מפני שהתנ"ך הוא המדריך הרוחני היחיד שיש לו סמכות אלוהית בלתי-ניתנת לעוררין.

המשך קריאה...
 
לבגוד במסורת אבותינו?
ישוע המשיח ונבואות

האם מסורות הן מאלוהים?יפה מצדך לדבוק באמונת אבותינו, ואלוהים מעריך את העובדה שאתה מכבד את זכרם. אך דבר ה' ברור מאוד: כאשר עלינו לבחור בין נאמנות למשפחותינו או נאמנות לאלוהים, עלינו לבחור להיות נאמנים ראשית לאלוהים – ולא משנה מה התוצאות. אם אנו באמת אוהבים את אבותינו, עלינו לכבד את המורשת שלנו בכך שנהייה נאמנים לאלוהים ולמשיח ויהי מה. בסוף נהיה זכורים בהיסטוריה של אבותינו כנקודת אור זוהר באפלה. וכאשר אתה אומר שלא תעזוב את האמונה של אבותיך, אזכירך שזה בדיוק מה שאברהם עשה - הוא עזב את ביתו ואמונתו של אביו.

המשך קריאה...
 
מיסטיקה מזרחית, זן-בודהיזם ודואליזם
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

מיסטיקה מזרחית, זן-בודהיזם ודואליזם

מאחר שרוב המיסטיקנים מכחישים את קיומה של השקפת עולם דואלית ־ של טוב מול רע, או של אמת מול טעות ־ הרי שהעדות לאמונתו של האדם כלל לא חשובה למיסטיקן. אם כך, הסכנה שטמונה בהשקפת העולם המיסטית היא התחמקות ממידע שגורם לאדם להכיר בקיומו של אלוהים.

 

 

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שיהודים אף פעם לא מאמינים בישוע
ישוע המשיח ונבואות

יהודים למען ישועהכרזה זו היא דעה מוטעית ומוגזמת. מאז ומתמיד האמינו יהודים בישוע. למעשה, בתחילת האמונה המשיחית, היו כל המאמינים בישוע יהודים, וכיום ישנם יותר מאמינים יהודים משיחיים מאשר אי פעם. למרות שבוודאי אינך מודע לכך, הדעה הרווחת בקרב היסטוריונים יהודים ונוצרים כאחד היא שבהתחלה, כאשר ישוע היה כאן פיזית בארץ, היו כל ההולכים אחריו יהודים, ובשנים הראשונות לאחר מותו ותקומתו מהמתים, אלפי יהודים האמינו בו. למעשה בהתחלה, השאלה הייתה, "האם אפשר להיות גוי (לא יהודי) ולהאמין בישוע?" עד כדי כך הייתה האמונה בישוע באותה תקופה דבר יהודי. (למידע נוסף קרא בספר מעשי השליחים ט"ו.)

המשך קריאה...
 
אבל הרבנים אומרים שאי אפשר להיות יהודי ולהאמין בישוע?!
ישוע המשיח ונבואות

רבנים ישועמבלי שתהייה מודע לכך, חזרת בהצהרה הנ"ל על אחד מהשקרים הגדולים ביותר של האינקווזיציה; "מי שנאמן לישוע חייב לדחות ולהתנתק מיהדותו באופן מוחלט". האמת היא הפוכה, כל מה שקשור לאמונה בישוע בעבר ובהווה זה דבר יהודי, במובן הטהור והתנכי של המילה. ברם, אפשר להבין את קו מחשבותיך. ברור שאתה, כמו יהודים רבים, מאמין שישוע (המכונה ביהדות ישו) הוא המייסד של הדת הידועה בשם "נצרות", דת של הגויים. ולכן, אם יהודי הופך להיות מאמין וחסיד הדת הזאת של הגויים, אינו יהודי יותר. נכון? כפי שהינדואיסט שמקבל על עצמו את הדת המוסלמית כבר לא הינדואיסט, אלא כעת הוא מוסלמי, מדוע שנמשיך לראות את עצמנו כיהודים כאשר קיבלנו את האמונה בישוע המשיח, שעל פי המתנגדים לנו, אמונה בישוע ולהיות יהודי זה דבר והיפוכו. התשובה היא פשוטה. ישוע הוא המשיח היהודי, עליו ניבאו הנביאים היהודים בתנ"ך. (גם המלאך גבריאל שבא לבשר על הולדתו אמר ששמו יהיה ישוע כי הוא יושיע את עמו ישראל), ולכן האמונה בו היא הדבר היהודי ביותר ליהודי. אם חושבים על כך יותר לעומק, נכון שישוע בא לעולם כדי שכל מי שמאמין בו ייוושע מחטאיו ויכול להתרצות לאלוהים (כי כולנו חטאנו, אין צדיק אף לא אחד), אך קודם כל ובעיקר, הוא בא עבור עמו היהודי. רק לאחר שדחינו אותו כעם, כפי שבדורות לפניו לא קיים העם את התורה ולא שמע לנביאים (החטא הגדול ביותר של עם ישראל לאורך כל התנ"ך היה עבודת אלילים וסגידה לאלוהים אחרים), יצא המסר של ישוע המשיח לגויים, ואלה אימצו אותו באלפיהם.

המשך קריאה...
 
התנ"ך והברית החדשה הייחודיים ביותר ביכולת ההשרדות שלהם
הברית החדשה
שריפת הברית החדשה, ביקורת המקרא?
כתבי הקודש נכתבו בהתחלה על חומרים מתכלים, ובמשך מאות בשנים, לפני המצאת הדפוס, היה צורך להעתיקם שוב ושוב. אבל הסגנון של הכתובים לא השתנה מעולם, וכך גם מידת הדיוק שלהם.
המשך קריאה...
 
המבחן הביבליוגרפי למהימנותה של הברית החדשה - התרגומים העתיקים
הברית החדשה
תרגומים עתיקים
אמצעי נוסף שתומך בעדות הטקסטואלית ומעיד על דיוקם של כתבי היד הוא התרגומים העתיקים שנמצאו. בדרך כלל, ״רק לעיתים רחוקות תורגמו חיבורים קדומים לשפות שונות״ (45 ,Greenlee, INTTC).
כבר מראשית ימיה שאפה האמונה במשיח להפיץ את עצמה ולהגיע לכל מקום ולכל אדם.
המשך קריאה...
 
האנושות מחפשת רוחניות
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

האנושות מחפשת רוחניות

אוטו ראוק אומר בחיבורו ( Beyond Psychology - ״מעבר לפסיכולוגיה״), ש״האדם צריך להיות בקשר עם משהו מעבר לעצמו״.

 

הדתות הגדולות מעידות על הצורך של האנושות. הפירמידות של מקסיקו והמקדשים של הודו הם רק דוגמאות לחיפוש של האנושות אחר רוחניות.

המשך קריאה...
 
ראיות לקיומה של נפש האדם
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
נפש, נשמה
לפני שנים אחדות התפרסמה במגזין "טיים" אמירה מדהימה. במאמר מקיף על הדעת והתודעה נאמר: "אי אפשר לומר על התודעה שהיא ישות עמוקה בתוך המוח שקשורה ל'עצמי', מעין גרעין של מודעות שמנהל את העניינים" - זאת למרות שכל האינסטינקטים שלנו מצביעים על ההפך. בהתאם ל"טיים", אפשר להסביר כל דבר - כל היבט של התודעה האנושית: מחשבות, תשוקות, יגון, עונג, מניעים, רגשות - במונחים גופניים טהורים. אהבת אם לילדה איננה אלא פעילות של סיבי C במוחה. תכונה של טוב לב איננה אלא מבנה גנטי. תקוות לגבי העתיד אינן אלא תהליך כימי. המוח והגוף פועלים יחד כמכונה ביולוגית מתוחכמת ללא שום סיוע מצד ישות רוחנית או "נפשית".
המשך קריאה...
 
האם תפילות ומצוות החליפו קורבנות, כפי שהרבנים טוענים?
תשובות לטענות הרבנים

613טענת הרבנים (בהם הרב דניאל עשור) היא כי הנביאים אמרו שאלוהים אינו מעוניין בקורבנות דם. יותר מכך, הם דחו את כל מערכת הקורבנות, ולימדו שדי בחזרה בתשובה ובתפילה. לטענתם, התלמוד רק מאשר את האמת הזאת, שעולה מן התנ"ך.

רבנים בתקופות מאוחרות אכן לימדו את זה, אבל לא הנביאים. כל מה שהנביאים עשו נעשה מתוך נאמנות לתורה, ובמטרה להדגיש את מה שנאמר בה. הם בשום פנים ואופן לא דחו את מערכת הקורבנות התורנית שמקורה באלוהים - במיוחד בזמן שבית המקדש עוד עמד על תילו. הנביאים לא אמרו דבר שסתר משהו מתורת משה. אבל הם כן התנגדו לצביעות דתית. הנביאים יצאו נגד כל אותם אנשים שהעלו קורבנות וציינו את החגים והמועדים השונים, אבל לא שמרו על לב טהור. הנבואות שלהם מאוד ברורות בעניין זה. מעניין גם שכל יהודי מסורתי ברחבי העולם מתפלל כל יום לשיקום המקדש ולכינונה מחדש של מערכת הקורבנות. אם אכן אין כל צורך בקורבנות, אם הם אינם חשובים בכלל ואם הנביאים באמת דחו את השיטה כולה, מדוע היהודים מתפללים מדי יום לשיקומה?

המשך קריאה...
 
סיינטולוגיה - מה שכדאי לדעת
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
סיינטולוגיה רון האברד
את הסיינטולוגיה המציא או גילה – תחליט אתה – המחבר המצליח של סיפורי המדע בדיוני זול ל' רון האברד. הוא וההולכים בעקבותיו טוענים שהם חשפו את הסודות העמוקים של המחשבה והרוח. הם טוענים שההתגלויות של האברד יכולות לרפא את רוב המחלות והרעות שפוקדות את האנושות ואילו המבקרים טוענים שהאברד המציא דת חדשה עם אותה חשיבה יצירתית שהניבה את סיפורי המדע הבדיוני. מבקרים אלה מוסיפים שהדת החדשה הזו נוסדה על מנת להעשיר מאוד את מייסדה ואת חוג מכריו הקרובים. 
הפרטים על חייו של האברד שנויים במחלוקת חריפה. הסיינטולוגיה מספקת גרסה מרשימה בכל מובן. האברד למד שייקספיר ופילוסופיה יוונית זמן קצר לאחר שלמד לקרוא. עד גיל 6 הוא כבר הפך לבן בריתם של האינדיאנים שחורי הרגל ולמד את רזי השבט ואגדותיהם, כבוד שבני אדם לבנים מעטים בלבד יכולים לטעון לו. הסיינטולוגיה גם גורסת שהוא היה הצעיר ביותר מבין הצופים בארה"ב שהגיעו לדרגה הגבוהה ביותר בתנועה, ושבגיל 19 הוא עשה למעלה מרבע מיליון קילומטרים במסעות לסין, יפן, גואם, הפיליפינים ומדינות אחרות.  הם טוענים שעוד לפני גיל 20 הוא ספג את פילוסופיות המזרח. מבקריו של האברד מפקפקים בעובדות אלה ופרסמו את הראיות הנוגדות שלהם באתרי אינטרנט ובחומרים מודפסים.
המשך קריאה...
 
רייקי - מה עומד מאחוריו?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
רייקי
בעשרים וחמש השנים האחרונות חלה עלייה עצומה בעניין הציבורי בסוגים שונים של רפואה אלטרנטיבית ובזמינותן של שיטות אלה. אמנם יש בין שיטות אלה שיטות מועילות, אבל יש בהן גם כאלה שמועילות מעט מאוד אם בכלל, ואחרות שאינן אלא מזיקות. תחת המטרייה הרחבה של רפואה אלטרנטיבית יש מגוון של שיטות ריפוי שניתן לכנות "ריפוי באנרגיה". 
ריפוי באנרגיה הוא תחום רחב המכסה מגוון של שיטות ריפוי מכל רחבי העולם. כל אחת מהן מבוססת על קיומה של אנרגיה לא פיזית המחלחלת ביקום, על טבעה של אותה אנרגיה ועל צורת הריפוי שלה. האופן שבו הריפוי מתחולל, כביכול, משתנה מחברה לחברה.
המשך קריאה...
 
האם פירוש ישעיהו נ''ג על המשיח זו המצאה נוצרית?
תשובות לטענות הרבנים

rashi1הרבנים טוענים שחז"ל תמיד ראו בישעיהו פרק נ"ג כמדבר על עם ישראל, ולא על המשיח. אבל הפירוש הקדום ביותר המייחס את ישעיהו נ"ג לעם ישראל מופיע במאה השנייה לספירה ממקור משיחי המשחזר שיחה בין מאמין משיחי לא יהודי לבין כמה מורים יהודיים שלא האמינו בישוע. אולם חוץ מקטע אחד במדרש רבה, (שם חלק מפסוק אחד מייחס את הפרק למיעוט הצדיק של העם) זיהוי מסוים של הפרק עם ישראל לא מופיע בכול כתבי הרבנים עד לכמעט אלף שנה לאחר תקופתו של ישוע עלי אדמות. (במילים אחרות, לא נמצא בתלמוד, בתרגומים, או בכול המדרשים.) לכן, הפירוש של ישעיהו נג המייחס אותו לעם ישראל לא יכול להיחשב לפירוש המקובל (או הקדום) של הרבנים, ולכן גם לא של היהודי המסורתי, וזה מה שבאמת חשוב.

המשך קריאה...
 
הנבואה בישעיהו ט' פסוק ה' על כך שהמשיח יהיה אלוהים
ישוע המשיח ונבואות

ישעיהו ט"כִּי-יֶלֶד יֻלַּד-לָנוּ, בֵּן נִתַּן-לָנוּ, וַתְּהִי הַמִּשְׂרָה, עַל-שִׁכְמוֹ; וַיִּקְרָא שְׁמוֹ פֶּלֶא יוֹעֵץ, אֵל גִּבּוֹר, אֲבִי-עַד, שַׂר-שָׁלוֹם. (ישעיהו ט 5)

התרגום הטבעי, ההגיוני והנכון מבחינה דקדוקית של הפסוק הנ"ל: "השלטון יהיה על שכמו ושמו יהיה פלא יועץ, אל גיבור, אביעד, שר שלום" הולך יחד עם פסוקים אחרים בתנ"ך המצביעים על טבעו האלוהי של המשיח. כמו כן צריך שהשמות הללו של הילד יהיו שמות המתארים את המשיח עצמו. היות וכבר דנו באריכות בפרקים קודמים בנושא טבעו האלוהי של המשיח, נעלה פה שתי שאלות הקשורות לנבואה הזאת בישעיהו ט 5 , ונחזור לטבעו האלוהי של המשיח בסוף הפרק הזה. ראשית, מהו הפירוש הנכון של הפסוק הנ"ל? שנית, האם זו נבואה משיחית?

המשך קריאה...
 
התנ"ך והברית החדשה הייחודיים ביותר בהשפעתם על הספרות
הברית החדשה
הארולד פיש
קלילנד ב׳ מקאפי כותב בספרו -The Greatest English classic (״היצירות הקלאסיות הגדולות באנגלית״) ש״גם אילו השמידו את ספרי התנ״ך והברית החדשה בכל עיר גדולה בעולם, עדיין היה ניתן לשחזר את כל הקטעים המהותיים שלהם בעזרת הציטוטים שאפשר למצוא על המדפים בספרייה הציבורית באותה עיר. כמעט כל הסופרים הדגולים כתבו יצירות שנועדו להראות עד כמה הם הושפעו מכתבי הקודש״ (134 ,McAfee, GEC).
המשך קריאה...
 
התנ"ך והברית החדשה הייחודיים ביותר בהשפעתם על החברה והתרבות האנושית
הברית החדשה

זאן זאק רוסו

יחודם של הכתובים בא לידי ביטוי גם בהשפעתם על החברה והתרבות האנושית. גייזלר וניקס מצהירים:
כל מי שלומד היסטוריה מבחין בהשפעתם של הכתובים ושל תכניהם על העולם המערבי. גם השפעתו של המערב על השתלשלות המאורעות בעולם כולו ברורה. התנ״ך והברית החדשה השפיעו על החברה ועל התרבות האנושית יותר מכל ספר אחר בעולם כולו.

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שאפשר לקבל סליחת חטאים וכפרה ללא דם
תשובות לטענות הרבנים

blood1אין כל ספק שקורבן דם הוא צורת הכפרה החשובה והעיקרית בתנ"ך. הדם הוא חיוני, בסיסי ואין לו תחליף. היות שקורבנות דם הם הלב והנשמה של הכפרה בתנ"ך, הברית החדשה מצהירה שללא שפיכת דם אין כפרה. התלמוד מלמד שבמסגרת הקורבנות, הדם הוא זה שבכוחו לכפר. בכתובים, אם תיקח את הדם, כל נושא הכפרה על פי הכתובים יקרוס.

לפני שנפנה לבדוק אם אלוהים ציווה בתנ"ך על צורות שונות של כפרה, הבה נבדוק קודם את מידת חשיבותה של כפרת הדם כפי שהיא עולה מהתנ"ך. רק אז נוכל לבחון את מידת הדיוק של הדברים שנאמרים בנושא בברית החדשה, באיגרת לעברים, "על פי התורה כמעט הכל מטוהר בדם, ובלא שפיכת דם אין מחילה" (עבר' ט' 22).

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שלא יכול להיות שישעיהו נ''ג מדבר על ישוע כי אין לישוע זרע
תשובות לטענות הרבנים

offspring1הרבנים טוענים כי לא יכול להיות שישעיהו נ"ג מתייחס לישוע כי כתוב בפסוק 10 שאותו עבד ה' "יִרְאֶה זֶרַע", שפרוש המושג זרע בתנ"ך הוא תמיד במובן של צאצאים פיזיים.

למעשה הפסוק הנ"ל עליו מדברים הוא הפסוק היחיד בתנ"ך שכתוב שמישהו "יראה זרע", לכן לא נכון להביע דעה דוגמטית לגבי הביטוי הנ"ל, במיוחד כי המילה "זרע" בתנ"ך לפעמים מופיעה בצורה מטפורית, ולפעמים מתייחסת פשוט לדורות הבאים. אך דבר אחד בטוח, מאז שקם לתחייה ועד היום, ניתן לאמור בכנות שישוע המשיח מילא את התיאור "יראה זרע."

המשך קריאה...
 
נחשף פפירוס שרומז שישוע היה נשוי – האומנם?
ישוע המשיח ונבואות
maamar973ב-19 לספטמבר 2012 התפרסם בעיתון "הארץ" ובמקורות אחרים מאמר על תגלית "יוצאת דופן" – כתב-יד קטן ובו כתוב שישוע אמר את המילה "אשתי". היסטוריונית מאוניברסיטת הרווארד, המתמחה בתקופת ראשית הנצרות, הציגה את הפפירוס, שלדבריה נכתב במאה הרביעית לספירה. בין השורות הכתובות עליו בשפה הקופטית, ניתן למצוא משפט שמעולם לא נראה בכתב עד כה: "ישוע אמר להם 'אשתי'".
המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שאלוהים מעוניין בצדקה, ולא בזבח (חסד חפצתי ולא זבח )
תשובות לטענות הרבנים

tzedakak1לטענת הרבנים - הכתובים אומרים מפורשות שאלוהים מעדיף צדקה ומשפט על פני זבח, "עשה צדקה ומשפט נבחר ליהוה מזבח" (משלי כ"א 3).

אמן! מה יעז להתווכח עם הכתובים? במקום אחר בתנ"ך נאמר ששמיעה בקול אלוהים טובה מזבח (שמ"א ט"ו 22). אבל הפסוקים האלה אינם מבטלים את חשיבותם של הקורבנות, כפי שטוענים כמה מתנגדים של המשיחיות. אדרבה, לאורך כל הכתובים אלוהים מבהיר שהוא מתנגד לצביעות רוחני, לשמירה חיצונית ורשמית של מצוות התורה. אלוהים מעדיף שנציית לו משנפצח בתפילות ארוכות, או נעלה לו קורבנות יקרים כשהלב שלנו אינו נכון לפניו. הוא מעדיף שנעשה את מה שהוא אומר לנו משנחטא, נחזור בתשובה ונעלה לו קורבן מתאים. אבל למרבה הצער, כולנו חוטאים וכולנו זקוקים לכפרה על חטאינו. הנושא הזה עולה מפורשות מהכתובים.

המשך קריאה...
 
כשבתנ''ך מופיע המונח 'תורה' בלשון רבים, כלומר 'תורות'. האם מדובר בתורה שבכתב ובתורה שבע"פ?
תשובות לטענות הרבנים

yam_halacha

מבחינה מחקרית, מתוך עיון בתורה שבכתב ניתן להגיע למסקנה חד-משמעית שכל הפסוקים שבהם מוזכר המושג "תורה" מעידים על כך שלא קיימת תורה נוספת, "תורה שבעל פה" שניתן להתייחס אליה כתורה מחייבת ובעלת סמכות. ובאשר למושג "תורה" בצורת רבים, דהיינו, "תורות", הקשרו הברור בה מהתורה עצמה - תּוֹרַת הָעֹלָה, תּוֹרַת הַמִּנְחָה, תּוֹרַת הַחַטָּאת (ויקרא ו) תּוֹרַת הָאָשָׁם, תּוֹרַת זֶבַח הַשְּׁלָמִים (ויקרא ז), תּוֹרַת הַמְּצֹרָע ועוד... אלו הן ה"תורות". הדבר מתבהר מההקשרים שבהם מדובר על תורות רבות, ולאו דווקא על תורה אחת או שתיים – אחת כתובה והשנייה שבע"פ – אלא ביחד עם המושג "תורות" מוזכרים בהקשרים האלה גם מצוות רבות וחוקים רבים. יתרה מזו, בפרשנות הקדומה ביותר של חז"ל לעיתים רחוקות, אם בכלל, מופיע המושג של "שתי תורות". 

המשך קריאה...
 
האם תהילים כ''ב הוא על המשיח?
ישוע המשיח ונבואות

תהילים כ"בלמעשה, מזמור כ"ב הוא תפילה של צדיק מעונה וסובל עבור היהודים, על מוות, הצלה ותקומה על ידי אלוהים כמענה לתפילה – עדות מדהימה שניתן לחזור עליה במשך כול הדורות. במובן זה, הפרק מתאים בדיוק לישוע המשיח, שהוא התגלמות הצדיק המעונה, מוקף על ידי המון עוין, מוכה, נלעג, הוצא להורג על העץ, ולכאורה נעזב לאנחות על ידי אלוהים – אך בסופו של דבר למוות לא היה כוח עליו ואלוהים הקימו מהמתים בעוצמת רוח קודשו. זהו סיפור הידוע כיום ברחבי העולם.

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים: המשיח צריך למלוך ולנצח, ולא לסבול ולהדחות
תשובות לטענות הרבנים

rejectedהרבנים טוענים כי היהדות איננה מאמינה במשיח סובל.
האמת, זה פשוט לא נכון. מאז התלמוד ועד ימינו, מסורות יהודיות חשובות הכירו בסבלותיו של המשיח. נוסף על כך, יהודים רבים מאמינים בשני משיחים, במך מנצח שנקרא משיח בן דוד, ובלוחם סובל שנקרא משיח בן יוסף. וחוץ מזה, התנ"ך מדבר מפורשות על סבלות המשיח. המשיח מתואר בתנ"ך ככוהן ולא רק כמלך, וזו הסיבה שהיה עליו לסבול למעננו - היה עליו למלא את תפקידו ככוהן. מי שאינו מבין את הנקודה הזאת, מחמיץ חלק חיוני מתפקידו של המשיח.

המשך קריאה...
 
האם הנבואות על ישוע בתנ''ך הן המצאות, אגדות וסילופים?
תשובות לטענות הרבנים

tanach_closupטענה - "אני יכול למצוא בתנ"ך נבואות על מוחמד באותה קלות שאתה מוצא נבואות משיחיות על ישוע. וזאת בגלל כול ההוכחות-כביכול שלך שהן המצאות מהאגדות, סילופים או פירושים דרשניים חופשיים גרועים מאוד של המדרש".

אם טענתך נכונה, מדוע המוסלמים אינם יכולים למצוא נבואות בתנ"ך? מדוע היה על המוסלמים לשנות את התנ"ך ולחבר ספר עם פסוקים שונים לחלוטין (הקוראן) במקום להתייחס לאשר כתוב בתנ"ך העברי המקורי שהוא דבר אלוהים המקובל גם ביהדות וגם באמונה המשיחית בישוע?

המשך קריאה...
 
דניאל פרק ט 24-27 – האם הוא קשור למשיח ומנבא את בואו?
תשובות לטענות הרבנים

daniel_in_the_denדניאל שהיה אחד מאנשי אלוהים הצדיקים ביותר בתנ"ך, היה מהצעירים שהוגלו בראשונה לבבל, כמעט עשרים שנה לפני חורבן בית המקדש בשנת 586 לפני הספירה. כעת הוא אדם זקן שבילה את רוב שנות חייו בגלות בבל. לאחר שקרא בספר ירמיהו שהנביא מנבא שגלות יהודה בבבל תארך שבעים שנה (ירמיהו כט), הוא ידע ששבעים השנה אמורות להסתיים בקרוב, כי הוא הוגלה כמעט עם תחילתם בשנת 604 לפני הספירה. לכן הוא התמסר לתפילה קורעת לב וצום, בתחינה לאלוהים לרחם על עמו המפוזר ולהשיבו לארץ המולדת.

המשך קריאה...
 
הקשר של פרק נ''ב ונ''ד לפרק נ''ג בספר ישעיהו
תשובות לטענות הרבנים

isaiahscroll1טענה: "אם ברצונך לדעת מהו פירוש פרק נג בישעיהו, קרא בישעיהו פרקים נב ו-נד ותראה שההקשר הוא שובם של היהודים מגלות בבל, 550 שנה לפני זמנו של ישוע."
יש שמץ של אמת בטענה הנ"ל. הנביא חזה בעתיד המזהיר של ישראל ובפועלו של המשיח על רקע סוף גלות בבל. אך ההקשר הרבה יותר רחב – ומתחיל בישעיהו מ. מדובר בהתחלה חדשה עבור ישראל, יצירה חדשה, ויציאה המונית חדשה מהגלות, כאשר כול אומות העולם יראו בסופו של דבר את הדר כבודו של אלוהים. האירועים שהנביא ישעיהו חוזה בפרק נג גדולים ורחבים יותר משובם של כארבעים וחמשה אלף יהודים מבבל במאה השישית לפני הספירה. בפרקים הללו בישעיהו, הגלות משמשת סמל לעבדות רוחנית של העם היהודי, בעוד ששובו מהגלות משמש כסמל לגאולתו. הנבואות הללו של הגאולה מגיעות לשיאן בנבואה המשיחית הנהדרת בישעיהו נב 13- נג 12

המשך קריאה...
 
האם ישעיהו ז י''ד מדבר על בתולה או אירוע אחר?
תשובות לטענות הרבנים

this_or_thatהרבנים טוענים שהנבואה בישעיהו ז' 14 אינה מנבאת על לידה מבתולה, ואינה קשורה כלל לישוע אלא מדברת על משבר שאירע 700 שנה לפני הולדתו של ישוע.
למרות שהוויכוח ממשיך בין המלומדים מהדתות השונות בקשר למשמעות המדויקת של הנבואה בישעיהו ז' 14 (בין המלומדים היהודים עצמם אין הסכמה, כמו גם בין המלומדים המשיחיים), המשמעות הכללית ברורה: הנביא מדבר על מאורע על-טבעי בעל חשיבות גדולה לבית דוד -למעשה על לידתו של בן מלוכה. כאשר קוראים את הנבואה בהקשר הרחב יותר של ישעיהו ז' 11, לא קשה לראות מדוע הנבואה בישעיהו ז' 14 מתקבלת כנבואה משיחית. לכן הייתה למתי (ראשון בכתבי הברית החדשה) סיבה טובה לצטט את הפסוק הזה כמתייחס ללידתו של ישוע המשיח. בכול זאת זו היא שאלה הוגנת, וכדי לענות עליה נכנס יותר לעומק.

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שישוע היה אלים ולכן לא ייתכן כי היה המשיח
תשובות לטענות הרבנים

tableturningהרבנים טוענים: "לא ייתכן שישעיהו נ"ג מתייחס לישוע כי כתוב שעבד ה' לא יעשה כול מעשה אלים, אך ישוע השתמש בשוט כדי לגרש את מוכרי הבקר והצאן ואת מחליפי הכספים מחצר בית המקדש."

ישוע, שהיה ידוע כעניו ועדין נפש – לאורך כול הדרך עד למותו – לא פעל "באלימות" באותו האירוע בחצר בית המקדש. אין כול תיעוד על אדם אחד שנפגע או נפצע על ידו. בניגוד למשה, ליהושע, או לשמואל הנביא, ישוע לא גרם למותו של איש בשם האמונה באלוהים. הוא אכן השתמש בשוט – לא בחרב – כי כוונתו הייתה לטהר את אזור בית המקדש, לא כדי לפגוע בבני אדם. מעשהו לא נחשב לאלימות על פי אמות המידה של התנ"ך. למעשה, הוא כנראה אפילו לא השתמש בשוט נגד בני אדם אלא כדי לגרש את בעלי החיים ולהפוך את השולחנות.

המשך קריאה...
 
הרבנים טוענים שלא יכול להיות שישוע הוא המשיח כי המשיח אמור להיות מלך מולך, וישוע היה בזוי, דחוי ונצלב.
תשובות לטענות הרבנים

cross_crown_talitהפסוקים בתנ"ך שמנבאים על המשיח מציינים שהמשיח יסבול קודם ואחר כך ימלוך. וכך בדיוק קרה: ישוע המשיח – שהוא אחד מאיתנו והזדהה איתנו לחלוטין – הצטרף אל סבלותינו, הדחייה שחווינו, והכאבים שכאבנו. סבלנו עינויים והרג; גם הוא עבר עינויים ונהרג. בזו ולעגו לנו, הושמצנו ולא הבינו אותנו; עד היום הזה גם הוא מושמץ ונלעג, ואף מקללים את שמו. אך ההבדל הוא שלרוב סבלנו כי היינו אשמים, הוא סבל על לא עוול בכפו – ועשה זאת עבורנו. לכן, ישוע היה ועדיין הוא המשיח המושלם עבורנו, המושיע האידיאלי לעם נלעג ודחוי.

המשך קריאה...
 
האם אלוהים הוא המשיח על פי תהילים מ"ה
ישוע המשיח ונבואות

תהילים מ"העשה את הניסוי הבא: תן לכול מי שמדבר עברית רהוטה את הפסוקים הראשונים של המזמור הנ"ל ובקש ממנו או ממנה לפרש את הפסוקים הללו לעברית מדוברת, ואז שאל אותו או אותה, "על פי ההקשר של הפסוקים הללו, על מי מדבר פסוק 7?" בוודאי שיגידו שמדובר באלוהים היושב על כס המלוכה לעולמי עולמים. ברור מההקשר של הפסוקים הללו, (פסוק 3 אומר "יָפְיָפִיתָ, מִבְּנֵי אָדָם...עַל-כֵּן בֵּרַכְךָ אֱלֹהִים לְעוֹלָם,) שמלך ישראל הוא בן אדם. ובכן, השאלה האמיתית היא, כיצד יכול מלך בשר ודם להיות אלוהים? התשובה פשוטה; הקטע הנ"ל מתהילים מצביע בסופו של דבר למשיח, המלך האלוהי!

המשך קריאה...
 
למה שאלוהים ירצה קורבן של בן אדם בתור סליחת חטאים?
תשובות לטענות הרבנים

isaacsbindingכולנו יודעים שאלוהים אינו מעוניין בקורבנות אדם. אבל האם אתה יודע שהתנ"ך, התלמוד וגם הברית החדשה מלמדים מפורשות שמותו של אדם צדיק יכול לכפר? כשהמשיח, הצדיק המושלם, נתן את חייו, היתה זו הכפרה שלמה והמוחלטת שסופקה אי פעם, בכל ההיסטוריה של האנושות.

הדברים שאומר עכשיו עשויים לשנות את חייך. אבל לפני כן אני רוצה לתת קצת רקע. בשנת 1962, דון ריצ'ארדסון בן העשרים ושמונה, אשתו והתינוק שלהם יצאו להפיץ את הבשורה בקרב שבטי הסוואי אוכלי האדם, בג'ייה שבאיריאן, גיניאה החדשה. הילידים באזור זה עדיין חיו אז בתקופת האבן. הם לא ראו מעודם כלי מתכת, וודאי שלא פנס. המשפחה הלבנה הצעירה הזאת, שבאה לחיות בקרבם, עוררה את סקרנותם, אבל אט אט הם קיבלו אותם.

המשך קריאה...
 
האם עדיין יש צורך היום בקורבנות? או שמצוות מספיקות?
תשובות לטענות הרבנים

lamb_sacrificeהרבנים טוענים כי לפי משלי ט"ז 6, חסד ואמת – כלומר אהבה ומעשים טובים - יכולים לכפר. אם כך, מי צריך קורבנות?

אם ממשיכים עם ההיגיון של השאלה הזאת, אפשר לשאול גם: אם לפי משלי ט"ז 6, חסד ואמת מכפרים, מי זקוק ליום הכיפורים? אם האדם יכול לכפר על חטאיו בפני אלוהים באמצעות מעשי חסד ואמת - אין עוד צורך בסבל ועינויים, אין כל צורך בתפילה ובחזרה בתשובה, ואין גם צורך ביום הכיפורים. איך היו יהודים שמאמינים בתנ"ך מגיבים על השקפה כזאת? המשמעות האמיתית של הפסוק היא שחסד ואמת מסלקים עוונות. במילים אחרות, במישור המעשי, בין אדם לאדם - נאמנות, אהבה ואמת יתגברו ויביסו כל השלכה קודמת של החטא. אבל הפסוק אינו מדבר ישירות על נושא הכפרה, על טיהור או על מחילה מהזווית של אלוהים, וגם אין כל מקום למחשבה שאלוהים יסתור אין ספור פסוקים בתורה באמצעות פסוק אחד ממשלי.

המשך קריאה...
 
האם חָטָא אברהם? "לא תבשל גדי בחלב אמו"
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

לא תבשל גדי בחלב אמוהציווי "לֹא תְבַשֵּׁל גְּדִי בַּחֲלֵב אִמּוֹ" מופיע בתורה שלוש פעמים (שמות כג 19; לד 26; דברים יד 21). חז"ל פירשו זאת באומרם כי שלוש הפעמים, כוונתן: "אחד לאיסור אכילה ואחד לאיסור הנאה ואחד לאיסור בישול".[1] למרות שהפסוק חוזר על עצמו שלוש פעמים בדיוק באותו האופן וללא כל שינוי בניסוח, קבעו חכמינו כי האיסור לא חל רק על בשר גדי, אלא על כל בהמה טהורה. עד כמה שהדבר יישמע מוזר, הם התירו לבשל עוף בחלב ורש"י מאשר זאת באומרו: "פרט לעוף, שאין לו חלב. שאין איסורו מן התורה אלא מדברי סופרים".[2] גם אבן עזרא, שהיה סבור כי כוונתו האמתית של הפסוק אינה אלא לגדי בלבד, כותב: "וחכמים קיבלו שלא יאכלו ישראל בשר וחלב".[3] אולם הרמב"ם ככל הנִראה חשש פן יבוא פלוני ויאמר: "בשר העוף מותר מפני שלא נתפרש בתורה, כך החיה מותרת שהרי לא נתפרשה; ויבוא אחר לומר: אף בשר בהמה מותר, חוץ מן העז; ויבוא אחר לומר: אף בשר העז מותר בחלב הפרה או הכבשה, שלא נאמר אלא אמו". ו"לפיכך", הוא קובע, "נאסור כל בשר בחלב, ואפילו בשר עוף. אין זה מוסיף, אלא עושה סייג לתורה"[4] (ועשיית "סייג לתורה",[5] כידוע, היא מהמצוות החשובות ביותר שהטילו על עצמם חכמינו).[6]

המשך קריאה...
 
האם כל הדתות מובילות לאלוהים?
אלוהים

כל הדתות מובילות לאלוהים?

יש שטוענים בפנינו: "האמונה המשיחית הינה רק עוד אחת מן הדתות העיקריות שיש בעולם, כמו איסלאם, הינדואיזם, או בודהיזם. בוודאי שהיא אינה הדרך היחידה למצוא את אלוהים, למעשה, אני חושב ששיא הגאווה היא שישוע הכריז על עצמו כעל הדרך היחידה לבוא אל אבינו שבשמים. זו הדעה צרת האופקים הגרועה ביותר."

 

המשך קריאה...
 
נבואת זכריה בפרק י''ב על צליבת המשיח וההכרה של עם ישראל בו
ישוע המשיח ונבואות

זכריה י"בלמרות שישנם פסוקים רבים בתנ"ך שאינם כתובים באופן מפורש, הפסוק הנ"ל מדבר בבירור על זמן שעם ישראל יתאבל על אחד שייהרג, ושכתוצאה מכך יהיה טיהור של העם (זכריה יב:10-יג:1) אחד מהפירושים העתיקים בתלמוד של הקטע הזה מייחס את זכריה יב 10 למותו של משיח בן יוסף, שהוא על פי המסורת היהודית המשיח המיוסר. מדוע אם כן מתפלאים כאשר הברית החדשה מייחסת את הפסוק לישוע?

המשך קריאה...
 
איך ישוע יכול להיות המשיח של עם ישראל אם בשמו נשפך כל כך הרבה דם?
תשובות לטענות הרבנים

אינקוויזיציה קתוליתבהחלט נכון שדם יהודי רב נשפך בשמו של ישוע על ידי אנשים אלימים ורשעים שלא הלכו אחרי אלוהי ישראל, שמעשיהם היו לכלימה ובושה לאמונה המשיחית האמיתית בישוע ואין לכך כול הצדקה. אולם ההצהרה הנ"ל קצת מוגזמת ומחטיאה נקודה חשובה ביותר. ראשית, דם רב יותר של יהודים נשפך על ידי כאלה שלא היו מאמינים בישוע כלל מאשר כאלה שהיו כביכול מאמינים משיחיים בישוע ושרדפו את בני עמנו בשמו. לדוגמא, הסטליניסטים האתיאיסטים שטבחו בבני עמנו עשו זאת בשם הקומוניזם ולא בשמו של ישוע. הטרוריסטים המוסלמים לא הורגים יהודים בשם ישוע או האמונה המשיחית אלא בשמו של מוחמד.

המשך קריאה...
 
אם ישוע הוא באמת המשיח, מדוע ישנן כל כך הרבה התנגדויות?
ישוע המשיח ונבואות
שריפת הברית החדשהאין חשיבות למספר ההתנגדויות לישוע כי לכל התנגדות יש תשובה מבוססת היטב. למעשה, ישנם יותר טיעונים המעידים שישוע הוא כן המשיח מאשר טיעונים המתנגדים לכך. כדי לתעד את כל ההוכחות שמעידות שישוע הוא אכן המשיח המיוחל יהיה צורך לכתוב ספרים רבים. וגם לו היו יותר טיעונים מצד היהודים נגד ישוע מאשר בעדו (והמצב אינו כזה) אין לכך משמעות רבה, כי רבים מבני עמנו אינם לוקחים אפילו את עשרת הדברות ברצינות, אינם יודעים אותן או שומרים אותן. הרי בטענותיהם והתנגדותם הם למעשה מתנגדים לכתוב בתנ"ך. קל יהיה להוכיח מנבואות משיחיות, מההיסטוריה, ממעשי הניסים שאירעו, מעדויותיהם של מאמינים משיחיים, שישוע הוא המשיח. אך האמת היא שרבים מהיהודים; רבנים רפורמים וקונסרבטיבים, פרופסורים ואנשי השכלה ומלומדים אינם מאמינים שהכתוב בתנ"ך הוא אכן דבר אדוני, שהתורה ממש נכתבה באצבע אלוהים ושעשרת הדברות הן חוקיו שאין לעבור עליהן. לכן הבעיה של רוב היהודים אינה האמונה בישוע המשיח והיהדות המשיחית, אלא האמונה באלוהים של התנ"ך וציות לדברו.
המשך קריאה...
 
“המעשים שלנו מצדיקים אותנו, לא האמונה שלנו. היהדות היא דת של מעשים." כך יטענו הרבנים.
תשובות לטענות הרבנים

הרבנים טוענים שאנחנו נצדקים על ידי כך שאנחנו עושים מצוות וצדקה, וכי אין צורך באמונה. tzedakak1
הברית החדשה מלמדת שאמונה שאין בה מעשים היא אמונה מתה. אבל היא גם מלמדת שבלי אמונה אין משמעות למעשינו, ושהדבר הראשון שאלוהים דורש מאיתנו הוא אמון מלא ותלות מוחלטת בו. זוהי אמונה, גם התנ"ך מדבר עליה כעל יסוד עיקרי. אבות אבותינו מתו במדבר בגלל חסרון אמונתם, ומי שמאמין באלוהים בלב שלם נחשב בעיניו לצדיק. אורח חיים נכון הוא תוצאה של אמונה נכונה. בתור יהודי, עליך לזכור שעקרונות אמונה הן דבר חשוב גם במסורת.

המשך קריאה...
 
ישעיהו נ''ג על המשיח או על עם ישראל?
ישוע המשיח ונבואות

ישעיהו נ"גהרבנים טוענים שפרק נ"ג בספר ישעיהו הנביא הוא על עם ישראל, אבל על פי הטקסט של פרק נג בישעיהו ועל פי ההיגיון, אין אפשרות שהפרק מדבר על עם ישראל. היות והטקסט מדבר באופן ברור על מישהו יחיד, וגם על פי פירושיהם של רבים מחכמינו ורבנינו במשך השנים, מדובר במשיח.

המשך קריאה...
 
האשליה הגדולה של דוקינס - ביקורת על ספרו הרב מכר של דוקינס ''יש אלוהים האשליה הגדולה של הדת''. האם הטיעונים של דוקינס תופסים?
אמונה באור המדע

ריצ'ארד דוקינסהאשליה הגדולה של דוקינס-ביקורת על ספרו הרב מכר של ריצ'ארד דוקינס.

ריצ'ארד דוקינס ידוע כמנהיג ''תנועת האתאיזם החדש''. מאמר זה יסקור את ספרו ''יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת'' הספר שעל ידי רבים נחשב כ''ההפרכה של האמונה התאיסטית המסורתית'' האם דוקינס מציע טיעונים טובים בספרו נגד האמונה באלוהים?

המשך קריאה...
 
"מפלצת הספגטי", האם הוד איטריותה שאותה אוהבים אתאיסטים להעלות מערערת בצורה כלשהי את האמונה בבורא ליקום?
אמונה באור המדע

מפלצת הספגטימפלצת הספגטי המעופפת שכל כך אהובה על ידי אתאיסטים הייתה המצאה של בובי הנדרסון כאשר כתב בינואר 2005 מכתב למועצת החינוך של קנזס בתגובה לכוונתה לערוך דיון בסוגיה האם להקדיש ללימוד התכנון התבוני פרק זמן זהה לזה המוקדש ללימוד תורת האבולוציה. במכתב ביקש הנדרסון להקדיש לדת מפלצת הספגטי המעופפת זמן לימודים שווה לזה המוקדש לתכנון תבוני ולהשערות הלוגיות של תורת האבולוציה, המבוססות בניסויים ותצפיות, ותיאר את עצמו כאזרח מודאג המייצג יותר מעשרה מליון אחרים. מאז, מפלצת ספגטי זו משומשת על ידי אתאיסטים כדי להמעיט  בערכה כביכול של האמונה באלוהים או בתאיזם, בכך שאין כביכול שום עדות לשני אלים אלו ולכן אין הבדל בין אלו המאמינים באלוהים המונותאיסטי לאלו המאמינים במפלצת שיצרה את היקום. האם הוד איטריותה מערערת על האמונה המסורתית באלוהים או אפילו מאתגרת אותה?

המשך קריאה...
 
הוכחות שהתורה-שבעל-פה איננה קיימת אלא המצאת הרבנים בלבד
תשובות לטענות הרבנים

תלמוד התורה שבעל פההדברים הבאים ישתדלו לסכם את מכלול הטענות העיקריות המחזקות את העובדה שלא הייתה קיימת שרשרת רצופה של מסורת או תורה בעל-פה אשר נתגלה למשה במעמד הר סיני, אלא שמדובר בהמצאה והתפתחות מסורתית-רבנית בלבד.


המשך קריאה...
 
חמשת השקרים שהרבנים מפיצים על היהודים המשיחיים
תשובות לטענות הרבנים

יד לאחיםהשקרים הגדולים ביותר שהרבנים מפיצים על היהודים המשיחיים הם שיהודים-משיחיים אינם יהודים אלא נוצרים, שישו היה אנטישמי והטיף נגד תורת משה, שאי אפשר להיות יהודי ולהאמין בישוע, שהברית החדשה אנטישמית, שהנוצרים החליפו את ישראל ושאין רבנים שמאמינים בישוע. מצויידים בשנאה על ידי דעות קדומות אלו ושטיפות מוח אחרות של רבנים רבים, ישנם חרדים שמחליטים שאנחנו, היהודים המשיחיים, לא אחר מאשר הגרוע מכל, נגע נחות וירוד שיש להשמידו. כך לדוגמא, בפורים 2008 החליט יעקב טייטל, תושב חרדי מהישוב הדתי שבות רחל שבשומרון, לנסות ולחסל משפחה של יהודים-משיחיים מהישוב אריאל וגרם לפציעתו האנושה של הנער עמיאל. ברצוננו במאמר זה לקחת את חמשת השקרים הגדולים ביותר אותם מפיצים הרבנים וליישב אותם לציבור: 
 
שקר ראשון: "יהודים משיחיים הם בכלל לא יהודים, אלא נוצרים מסיונרים מחו"ל ויש לזרוק אותם מהמדינה מיד!"

השקר הזה פוגע בנו באופן אישי, הרי לא מעט מהסבים והסבתות שלנו שרדו את השואה, עלו לארץ ובנו במו ידיהם את המדינה הזאת, המדינה שלא מעט רבנים לא מאמינים בקיומה.
אנחנו יהודים בני-יהודים, נולדנו פה כיהודים ונקבור את ילדנו פה בארץ ישראל, כיהודים. אנחנו חלק בלתי נפרד מהתרבות וההוויה הישראלית. בעולם כיום ישנם 13.5 מיליון יהודים לערך (ויקיפדיה), מתוכם כחצי-מיליון עד מיליון הם יהודים משיחיים. כמו כל היהודים והישראלים האחרים - אנחנו משלמים מיסים, משרתים בצה"ל במושבעות ואהבה למדינה בכל מיני יחידות מהרגילות ועד המובחרות ביותר, כחיילים כקצינים ובשאר התפקידים. אנחנו יהודים מרקעים אתנים שונים (בני עדות המזרח, אשכנזים, אתיופים וכד') החיים בערים, עיירות ויישובים שונים בארץ-ישראל, אנחנו השכנים שלכם מעבר לכביש והילדים שלנו נמצאים עם הילדים שלכם בבתי הספר.

המשך קריאה...
 
מוצא האדם מהקוף- מחקרים בתחום מדעי המוח חושפים הבדלים משמעותיים בין בני האדם לקופים
אמונה באור המדע

קופי אדם אבולוציהאתאיסטים רבים אוהבים להצביע על הדמיון הגנטי בין בני האדם לשימפנזים וכך להצביע על אב קדמון משותף. אך מחקרים אחרונים חושפים עדויות חדשות להבדלים משמעותיים בין בני האדם לקופים.

ההשוואות הגנטיות בין בני האדם והשימפנזים הן דו פרצופיות. שני מינים אלה מקננים את אותו המידע הגנטי כמעט , אבל אותו מידע מציג את עצמו בדרכים שונות. וגם, כפי שמתברר , הכרה חדשה יחסית זו קוראת תיגר על אחד הסמלים הנפוצים ביותר של האבולוציה , ''הדמיון הגנטי" בין בני אדם והשימפנזים .

המשך קריאה...
 
על קיומו של אלוהים, נטל ההוכחה וקנקן התה של ראסל
אלוהים

קנקן התה של ראסלכמה פעמים שמעתם את האמרה:'' אמונה באלוהים היא כמו באמונה בקנקן תה מעופף'' או ''אני לא מאמין באלוהים כמו שאני לא מאמין בפיות וסנטה קלאוס" או אפילו ''אם אתה טוען שאלוהים קיים נטל ההוכחה הוא עליך לא עליי''?
האם נטל ההוכחה הוא על המאמינים בלבד? ומה ההבדל בין אלוהים לקנקן התה המעופף של ראסל, פיות וסנטה קלאוס?

המשך קריאה...
 
שוני גנטי בין האדם לשימפנזה- האם אנו חולקים עם הקופים אב קדמון משותף
אמונה באור המדע

אב קדמון משותףהאם אנו צריכים להיות מופתעים שיש דמיון גנטי בינינו לקופים? על פי ספר בראשית אנו לא צריכים להיות מופתעים למצוא דמיון פיזיולוגי וגנטי בינינו לבין מינים שונים שאלוהים ברא. אך מצד שני, אם בני האדם נבראו בצלם אלוהים כיצד זה בא לידי ביטוי? האם יש בבני האדם מבנה ביולוגי ייחודי?

המשך קריאה...
 
יסוד המים - עדות לקיומו של אלוהים
אמונה באור המדע

מים משמע חייםהירח הוא גרם השמים הקרוב ביותר אלינו במרחבי היקום הענקיים. האדם התהלך על פניו היבשים והמאובקים, וידוע לנו בוודאות שהוא שומם וחרב ואין עליו כל צורת חיים, אפילו לא ''הפשוטה'' ביותר. איזה ניגוד בהשוואה לכדור הארץ, כוכב הלכת היפה והרוחש חיים שהוא ביתנו הנוכחי. מה הסיבה להבדל הגדול? מדוע הירח חשוף ושומם ואילו הארץ שוקקת חיים? המים הם הגורם לשוני. מים הם תרכובת מיוחדת במינה שאין דומה לה ביקום כולו. פני הארץ התברכו בריכוז גדול ומיוחד של מים, שקיומם אינו מוכר בכוכבי לכת אחרים. חומר זה נטול ריח, השקוף וחסר הטעם- הוא אחת התרכובות הכימיות המיוחדות בעולם. ייחודיותם של המים זכתה להכרה אפילו בכתב העת ''סיינס דייג'סט'' , המצדד בתיאוריית האבולוציה (גיליון מאי 1982): ''אף על פי שאנו משתמשים בהם לבישול ולניקוי- שלא לדבר על כך שהם מרכיב ראשי בגופנו- מעטים בלבד מאתנו מבינים באמת את טיבם של המים. תרכובת משונה זו היא אחת המסובכות ביותר עלי אדמות... זו התרכובת החודרנית ביותר- והחיונית ביותר- עלי אדמות... החומר הכישרוני הזה מסייע לאזן את האקלים על פני כדור הארץ, להפעיל את המכונות ולקיים את צורות החיים הקיימות בו. אפילו המבוכה התוקפת את אלה המנסים לחשוף את סודות המים היא רק דוגמה נוספת למורכבותו המרשימה של חומר זה.''


המשך קריאה...
 
תגובה לטיעונים של ארגון יד-לאחים
תשובות לטענות הרבנים

ארגון יד לאחים לאחרונה, ריכז הארגון החרדי יד-לאחים את מיטב מוחותיו, ישב וחיבר את עשרת הטיעונים החזקים ביותר שיכלה ידו לשגת כנגד היהודים-המשיחיים המאמינים במשיחיותו של ישוע ככלל וכנגד הברית החדשה כפרט.
בחרנו להביא בפניכם את עשרת הטיעונים אותם הם פרסמו, וליישב אותם אחד אחד.
את הכסף אגב, יד לאחים מוזמן לתרום ל'ליגה למניעת כפייה דתית' בישראל.

המשך קריאה...
 
האם אלוהים דורש מנאנסת להתחתן עם האנס שלה?
אלוהים

אונס תורהאחד הטיעונים הנפוצים ביותר בקרב המתנגדים לתנ"ך ולאמונה באלוהים המקראי הוא על כך, שלכאורה, אלוהים דורש מאישה שנאנסת להתחתן עם האנס שלה, זאת על פי ספר דברים פרק כב׳ פסוק כח׳.

המשך קריאה...
 
חשיבות מגילות ים-המלח (קומראן) לתנ"ך ולברית החדשה
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

קומראן מגילות ים המלחמגילות ים המלח הן אחת מהתגליות החשובות ביותר במאה ה-20. המגילות שבהן עוסק מאמר זה הן אוסף של יותר מאלף כתבי יד שהתגלו בצד הצפוני‪-מערבי של ים המלח קרוב לאתר בשם "קומראן". הן התגלו בשנים 1947 עד 1956 ב-11 מערות קרוב לאתר. המגילות נכתבו בסביבות 250 לפנה"ס עד 70 לספירה, כלומר בתקופה של בית המקדש השני והברית החדשה. המגילות נכתבו בעיקר בעברית ובארמית (ומעט מהן ביוונית) ודרכי החשיבה של תנועה זו ביהדות באותה תקופה, נגלות בהן. אף כי משתמשים במילה ”מגילות” לתאר כתבי יד אלו, רוב המגילות הן רק קטעים קטנים (פרגמנטים) בגודל פחות מדף אחד, שעשויים בעיקר מקלף עור שעליו כתבו בדיו.


המשך קריאה...
 
למה אלוהים דרש קורבנות? זה לא אכזרי מצידו?
אלוהים
רבים שואלים שאלה זו. שאלה זו נוגעת במערכת הקורבנות בתנ''ך. מדוע אלוהים נתן לבני אדם להשתמש בבעלי חיים בשביל הקרבת קורבנות? האם הוא לא דואג לבעלי חיים חפים מפשע? כיום בחברה בה מחשיבים את זכויותיהם של בעלי החיים כהכרחיות, הקרבת הקורבנות כפי שהיא מתוארת בתורה יכולה להתפרש כמעשה ברברי ואכזרי. אך תפיסה זו רחוקה מהאמת.
המשך קריאה...
 
עשר עדויות קוסמולוגיות לבריאתו של אלוהים את היקום
אמונה באור המדע

קוסמולוגיה ואלוהיםלכולנו יש לעיתים צירופי מקרים בחיינו, אך כאשר ישנם מאה צירופי מקרים בו זמנית, אנחנו נצא מנקודת הנחה שאין מדובר בצירופי מקרים, אלא ביד מכוונת בעלת אינטלגנציה. במאמר זה נבחן עשרה מתוך אותם ''צירופי מקרים" מהעולם הקוסמולוגי הנוגעים לפרמטרים הדרושים לקיומם של חיים על כדור הארץ.

המשך קריאה...
 
האם התוספתן הוא עדות אבולוציונית או דווקא עדות לבריאה
אמונה באור המדע

תוספתן אפנדיקסהאם התוספתן הוא שריד אבולוציוני חסר חשיבות או שהוא עיצוב של תכנון תבוני? מחקרים אחרונים מצביעים על תפקוד וחשיבות לאותו האיבר ששנים רבות החשיבוהו לשריד אבולוציוני. מחקרים מדעיים חדשים מביאים הסבר חלופי חדש להסבר המסורתי של האבולוציה.

המשך קריאה...
 
בריאה יש מאין- מדע הקוסמולוגיה תומך במה שהכתובים מצהירים כבר אלפי שנים ליקום יש יוצר אשר הביא את היקום משום דבר
אמונה באור המדע

יש מאין בריאה אבולוציהבמשך אלפי שנים הכתובים הצהירו שהיקום הוא סופי ובעל התחלה, ואילו שאלוהים הוא נצחי והוא הבורא של היקום. האם מדע הקוסמולוגיה אישר את טענת הכתובים-שהיקום הגיע משום דבר על ידי אלוהים אינסופי או שבכל זאת היה משהו לפני היקום שיכל להיות הסיבה ליקום?

הכתובים מלמדים שהיה שום דבר מלבד אלוהים, ואז אלוהים בעזרת חוכמתו וכוחו האינסופי הביא את היקום (כל החומר, האנרגיה, זמן, וחלל) לידי קיום. לא הייתה שום מציאות פיזית קודמת אשר בעזרתה כביכול אלוהים ברא את היקום, לכן ''כלום'' לא צריך להיות מיוחס כאל משהו. ישנם מקומות רבים בכתבי הקודש שתומכים בבריאת ''יש מאין'':

המשך קריאה...
 
מדוע ולמה שלח אלוהים דובים לטרוף ילדים קטנים?
אלוהים

אלישע והדוביםספקנים רבים מותחים ביקורת על המוסר התנ''כי. אחד הקטעים שהם מביאים לתמיכתם זה כאשר אלישע שלח דובים שיאכלו את הילדים שהתגרו בו. הבה נעיף מבט בהקשר של הקטע, מה באמת קרה?

המשך קריאה...
 
אנרגיה אפלה כעדות לקיומו של אלוהים
אמונה באור המדע

אנרגיה אפלההכוח של האנרגיה האפלה הוא דוגמא לכוונון עדין. הכוח הוא חלש ממה שצפוי, אך אם הוא היה חזק יותר אז חיים לא היו יכולים להתקיים ביקום.

המשך קריאה...
 
אסטרולוגיה, עתידות, סיאנס, מזל, הורוסקופ, טארוט - עבודת אלילים מודרנית?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

אסטרולוגיה אליליתנדמה כי כיום אין, ולו גם עיתון אחד, אשר ירשה לעצמו לסרב לפרסם מדור אסטרולוגיה או תחזית הורוסקופית על בסיס יומי או במהדורות סוף השבוע המנופחות. על מה מעידה עובדה זו ומהו המקור לכך? האם מדובר בעוד סימפטום להתייוונות המודרנית? כיצד חדרה האמונה באסטרולוגיה כה עמוק לתרבותנו החילונית והדתית? כדי לנסות ולמצוא תשובות לשאלות אלו, חזרתי אל כור מחצבתה של היהדות המסורתית ובחנתי את הנושא מבעד לעיניהם של חז"ל.

המשך קריאה...
 
היכחדות האדם הניאנדרטלי- עדויות לייחודותם של בני האדם אשר נבראו בצלמו של אלוהים לעומת מינים הומינידיים שונים.
אמונה באור המדע

מינים הומיניידיםהכתובים מלמדים כי האדם נברא בצלמו של אלוהים (בראשית ב' 26-27). מהן הראיות לכך שבני האדם הם ייחודיים? המאמר הבא ישווה בין מינים הומינידים לבין בני אדם מודרניים.

הניאנדרטלים מופיעים על פי תיעוד המאובנים לפני כ150,000 עד200,000 שנים וחיו במזרח התיכון, באירופה, ובמערב אסיה. פלאואנתרופולוגים (פלאואנתרופולוגיה הוא המדע העוסק בחקר האבולוציה של האדם. זהו ענף של אנתרופולוגיה ביולוגית) רבים מאמינים שהומינידים אלה נכחדו לפני כ- 28,000 עד 30,000 שנה. מאחר ובני אדם עשו את דרכם לאירופה לפני כ 40,000 שנים, הם חיו יחד עם הניאנדרטלים אולי עוד 10,000.

המשך קריאה...
 
שיני הבינה משקפות את החוכמה של הבורא- במשך שנים רבות שיני הבינה נחשבו לעדות מוצקה של אבולוציה. אך מחקר חדש מערער על השקפה זו
אמונה באור המדע

שיני בינה ואבולוציהאתאיסטים לעיתים קרובות מצביעים על שיני הבינה האנושיות כדוגמא לחלק חסר תועלת בגוף האדם. אך מחקר חדש קורא תיגר על השקפה האבולוציונית הזו.

המשך קריאה...
 
הקשר בין וירוס ההרפס סימפלקס ומוצא האדם
אמונה באור המדע

הרפס סימפלקסהתפוצה הגלובלית של וירוס ההרפס סימפלקס תומכת בתיאור המקראי אודות מוצא האדם. על פי מחקר חדש, המגוון הגנטי של מדגם של נגיף ההרפס סימפלקס 1 (HSV-1) מספק תמיכה למודל ''מאפריקה החוצה'' ולכן מאשר את התיאור המקראי אודות מוצא האדם.

המשך קריאה...
 
האם אלוהים והתנ''ך מעודדים עבדות?
אלוהים

עבדות בתורהספקנים רבים מבקרים את המוסר התנ''כי וטוענים שאלוהי התנ״ך מעודד עבדות, ואף מעודד אבות למכור את בנותיהן כשפחות. האם זה נכון?

בכדי לטפל בסוגיה זו אנו צריכים לקחת צעד אחורה ולשאול שלוש שאלות מרכזיות:
1. מהו ההקשר התאולוגי, הפוליטי והתרבותי בזמן התנ''ך, ובמה ההתנהגות של אנשי אלוהים בתנ''ך צפויה להיות שונה מזו של תרבויות אחרות?
2. מהן ההתפתחויות המרכזיות בברית החדשה שנותנות לנו רמז לפרשנות של המוסר התנ''כי?
3. האם אנו אמורים לצפות לשינויים התנהגותיים וחברתיים בימים שלנו?

המשך קריאה...
 
בעיית התא הקדמון- האם קיים תא ''פשוט'' שיכול לייצג תא פרימיטיבי אב קדמון לכולנו
אמונה באור המדע

אב קדמון תא קדמוןהמאמר הבא יבחן סוגים שונים של צורות חיים ויעלה את השאלה מי מהם יכול להיות האב הקדמון המשותף ''הפשוט''- על פי ההשקפה האבולוציונית, ולהראות שאף אחד מהם לא עומד בקריטריונים. כל זה על פי ההשקפה שאינטיליגנציה לא התערבה במוצא החיים. יש לציין שעל פי האמונה שאלוהים ברא את החיים הראשונים אין בעיה למצוא את צורות החיים המוקדמות כמורכבות להפך יש לצפות לכך. לכן כאשר נשלול צורות חיים שונות בגלל מורכבותן נעשה זאת בגלל שעל פי תורת האבולוציה צורת החיים הראשונה אמורה להיות פשוטה ופרימיטיבית.

המשך קריאה...
 
האם אלוהים קיים - טיעון קאלאם הקוסמולוגי
אמונה באור המדע

האם אלוהים קייםהאם אלוהים קיים? או שהיקום החומרי הוא כל מה שיש, כל מה שהיה, וכל מה שיהיה? בשביל לענות על השאלה הזו חשבו רגע על הטיעון הבא. טיעון "קאלאם" הקוסמולוגי. הטיעון מוכיח כי יש מציאות אשר היא מעבר ליקום החומרי ולכן מפריך את ההשקפה הנטורליסטית אשר גורסת כי המציאות היחידה היא  הפיזית..

המשך קריאה...
 
טיעונים פילוסופיים לקיומו של אלוהים
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

טענות פילוסופיות מדעיות לקיומו של אלוהיםאין שאלה עמוקה וחשובה יותר בחוויה האנושית התובעת תשובה מאשר השאלה ''האם יש אלוהים?'' כל אדם חייב להשיב על השאלה הזאת, והתשובה מרחיקת לכת בתוצאותיה ומשמעותיה. האם זה משנה אם אלוהים קיים? והאם יש בכלל סיבות טובות לחשוב שהוא קיים?

המשך קריאה...
 
כוח גרעיני כעדות לקיומו של אלוהים
אמונה באור המדע

כוח גרעיניהכוח הגרעיני החזק מכוונון לחיים תבוניים. אם הכוח הגרעיני החזק היה חלש יותר, אז היסודות הכימיים הדרושים לחיים, לא היו יציבים ולכן אנחנו לא היינו קיימים. אם הכוח היה חזק יותר, כל המימן ביקום היה נשרף להליום במפץ הגדול. וכתוצאה מכך, לא היו יכולים להתקיים כוכבים כמו השמש למשך תקופה ארוכה, וגם לא מים. לא הייתה גם כנראה מתקיימת כימיה מורכבת ביקום, ולכן אנחנו לא היינו קיימים.

המשך קריאה...
 
את מה אלוהים ברא קודם? את השמש או את כדור הארץ?
אמונה באור המדע
שמש כדור הארץספקנים רבים טוענים כי קיימת טעות מדעית חמורה בספר בראשית פרק א', בכך שהפרק מלמד שאלוהים ברא את השמש והכוכבים אחרי כדור הארץ כאשר המדע טוען את ההפך. האם זה מה שספר בראשית מלמד? האם קיימת סתירה בין מדע לבראשית?
המשך קריאה...
 
האם בדנ''א יש קטעים חסרי פעילות המעידים על מוצא אבולוציוני משותף? מחקרים חדשים מציעים הסברים חלופיים למחשבה מסורתית זו
אמונה באור המדע

די אנ איי דנא DNAנושא זה שומש כקלף ניצחון לתאוריית האבולוציה במשך שנים. ביולוגים אבולוציוניים נהגו להצביע על מקומות מסויימים בדנ''א והחשיבו אותם למקומות ''מתים'' מבחינה פונקציונלית ולכן עדות לכך שהמידע הגנטי הוא לא תוצאה של אינטיליגנציה. אך האם זהו המצב? האם יש דבר כזה דנ''א זבל? או שבכל זאת יש להם תפקיד מסוים בגוף האדם?

המשך קריאה...
 
שושלת היוחסין של המשיח
הברית החדשה
הופעתן החוזרת ונשנית בכתבי הקודש של השושלות, מורה על חשיבותן. חשיבות שושלות היוחסין הינה בכך שהיו ראיה למוצאו היהודי של האדם המוזכר, השתייכותו השבטית, וזכאותו למעמד כהונה או מלוכה.
בסקירת כל שושלות היוחסין המופיעות בכתבי הקודש, נגלים שני דברים. על פי רוב, קו הייחוס עבר מאב לבנו, כלומר מוזכרים שמות גברים. איזכור נשים בא תמיד כייחוס שולי, והיוחסין אינו עובר מאם לבתה. הן המוצא והן השיוך השבטי נבעו מירושה אבהית, ולכן היה צורך לתעד שושלות יוחסין על פי אבהות בלבד.
המשך קריאה...
 
אם אלוהים קיים מדוע הוא ברא יתושים?
אמונה באור המדע

היתושים מהווים מטרד למין האנושי הלא כן? אם כך, אם אלוהים קיים, והוא טוב ואוהב, מדוע הוא יצר יתושים? הרי הם מזיקים לנו. במאמר זה נבחן מדעית טענה זו.

המשך קריאה...
 
האם התורה היא המסר העיקרי של אלוהים? או שאולי פספסנו משהו?
אלוהים

האם קרה לכם אי פעם שלאחר שצפיתם בסרט יצאתם מהקולנוע יותר מבולבלים מאשר משועשעים? לי אישית זה קרה יותר מפעם אחת, ולמען האמת זה קורה לי במיוחד עם סרטים עטורי שבחים. אני זוכר את היום שבו ראיתי את הסרט "מיסטיק ריבר" (Mystic River), סרט טרגי בנושא שלושה חברי ילדות המתקשים להתגבר על חולשותיהם. הקושי שלהם להתגבר על החולשה מוביל לאסון נורא בקנה מידה של טרגדיה יוונית. אחרי הפעם הראשונה שצפיתי בו חשבתי לעצמי, "כן, הבימוי מצוין והמשחק יוצא מן הכלל, אבל מה הפואנטה?" הסרט נראה לי כמו סתם טרגדיה אלימה ומיותרת. חָסַר לי גיבור... חָסַר לי מוסר השכל.

המשך קריאה...
 
טיעונים לקיומה של הנפש
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

הוכחות לנפש האדםהאם אנחנו גוש של חומר? האם יש לנו נפש? להלן ראיות פילוסופיות חדשות לקיומה של נפש האדם אשר מעידות כי עלינו לדחות את העמדות המטריאליסטיות והפיזיקאליסטיות לטובת העמדה הדואליסטית-אינטראקציוניסטית. כלומר, אנו מכילים גוף ונפש והם פועלים ביחד בסינרגיה מושלמת.

 

המשך קריאה...
 
רשתית הפוכה- עיצובה של העין מוטל בספק על ידי ביולוגים אבולוציוניים רבים והיא משומשת כקלף ניצחון לתאורייה הדרווינית. אך מחקרים חדשים שוברים מיתוס זה
אמונה באור המדע

רשתית הפוכהלעיתים קרובות אתאיסטים אוהבים להצביע על העין כתכנון לקוי ולא כתכנון תבוני. מחקר שנערך לאחרונה עזר לחשוף מיתוס של אבולוציוניים שמחזיק בכך שהרשתית מייצגת ''תכנון לקוי''.

המשך קריאה...
 
ביוכימיה באילנות יחסים פילוגנטיים- האם הביוכימיה מעידה על זיקה אבולוציונית
אמונה באור המדע

ביוכימיה אבולוציוניתאחת הדוגמאות שביולוגים אבולוציונים נוהגים להביא בכדי להצביע על יחסי קרבה אבולוציוניים זהו הדמיון הביוכימי בין המינים השונים. האם זה מוצדק להסיק קרבה פילוגנטית על בסיס קרבה ביוכימית? האם הדמיון הוא תמיד עקבי או שיש לפעמים סתירות והבדלים ביוכימיים בין המינים? במאמר זה נסקור 3 דוגמאות עיקריות ליחסי קרבה פילוגנטיים.

המשך קריאה...
 
עדויות מדעיות לקיומם ההיסטורי של אדם וחווה
אמונה באור המדע

אדם וחווההכתובים מתייחסים לאדם וחווה כאינדיבידואלים היסטוריים ולא כבני אדם סמליים אשר ייצגו אוכלוסייה קיימת. הכתובים מתייחסים לאדם וחווה כבני האדם הראשונים בכדור הארץ. אך האם המדע תומך בהשקפה זו? עדויות מדעיות תומכות לאחרונה במוצא המשותף של בני האדם מאב קדמון אנושי אחד ומאישה אחת.

המשך קריאה...
 
האם גוף האדם מעיד על תהליך אבולוציוני או על תכנון תבוני?
אמונה באור המדע

התוספתן - שארית אבולוציה?שוב ושוב אתאיסטים מאשימים את המאמינים על ''אלוהי הפערים'' כשזה מגיע לתכנון תבוני. הם אוהבים כתגובה להצביע על אותם איברים שלכאורה מצביעים על תהליך אבולוציוני מאשר תכנון תבוני. אבל מה שהם עושים זה נקרא "אבולוציית הפערים"- כלומר לא יודעים עדיין את הפעילות של איבר מסוים ולכן מסיקים אבולוציה. אך מחשבה כזאת עוצרת מהמדע להתקדם ולגלות תכלית והבנות חדשות ומהפכניות על האיברים בגוף האדם. עתה נסקור מספר איברים אשר מצביעים לכאורה על התפתחות אבולוציונית מאשר בריאה תכליתית ותבונית. האם אכן אין להם חשיבות או פעילות? המאמר הבא יערער על התפיסה האבולוציונית המסורתית.

המשך קריאה...
 
ל"ג בעומר - "פולחן מתים יהודי"
תשובות לטענות הרבנים
לג בעומרל"ג בעומר 2013 ראתה את אחת הנהירות הגדולות ביותר אי פעם לקבר הרשב"י שבהר מירון. השרב הכבד ששרר, יחד עם הרוחות הערות, הטמפרטורות הגבוהות והשמש הקודחת לא מנעו ממאות אלפי בני אדם לזרום לאזור הר מירון וצפת כדי לדרוש ולהתפלל בקבר הרשב"י וצדיקים אחרים, אירוע שהביא לפקקי ענק בכל הצפון, המתנות של שעות ארוכות בתורים, קריסת התחבורה הציבורית, הצפת החניונים וטיפול רפואי בקרוב ל-400 בני אדם, ביניהם גם פצוע קשה.
המשך קריאה...
 
מוצא המטזואה- האם תורת האבולוציה מצליחה להסביר את מוצא היצורים הרב תאיים
אמונה באור המדע

יצורים רב תאיים ואבולוציהביולוגים אבולוציוניים מאמינים שהמטזואה התפתחו במהלך האבולוציה האורגנית מן הפרוטוזואה. למעשה, נשארים מיני פרוטוזואה אחדים צמודים זה לזה כיצור אחד במקום שיתפזרו כתאים בודדים. ההנחה היא שתוך התהוות מושבת תאים כזאת, נבנתה בהדרגה יחידת חיים אחת או יצור אחד. המושבה יכולה הייתה אז להפוך ליצור שיתופי המורכב מתאים רבים. מתוך מושבת תאים חסרי התמיינות, פחות או יותר, יכול להתפתח יצור אמתי בעל תאים שעברו התמיינות, ואשר חדל מאותו רגע מלהיות מושבת תאים חסרי התמיינות.

המשך קריאה...
 
כוח הכבידה כעדות לקיומו של אלוהים
אמונה באור המדע

כוח הכבידה - אלוהיםאחת העדויות הכי חזקות לקיומו של יוצר קוסמי אינטליגנטי זהו הכוונון העדין של היקום לחיים תבוניים. הכוונון העדין בא לידי ביטוי בגדלים וערכי הקבועים הפיזיקאליים. בסדרת המאמרים הבאה נחקור את כוונונם העדין של ארבעת כוחות היסוד של הטבע. הכוח הראשון זהו כוח הכבידה.

המשך קריאה...
 
האם ישוע הוא בעצם העתק של סיפורי אלילים פאגאנים?
ישוע המשיח ונבואות

ישוע, האם עוד אליל פאגאניהאם האמונה המשיחית העתיקה סיפורים מדתות פגאניות? האם חייו של ישוע דומים לסיפורים על אלילים מדתות שונות?

המשך קריאה...
 
הרב אמנון יצחק טוען שברית משה נכרתה מול מיליון איש ואילו מול ישוע לבדו מאחורי ההר
תשובות לטענות הרבנים

הרב אמנון יצחק ישוהרב אמנון יצחק טוען כי ישוע הוא לא המשיח מאחר שלטענתו אלוהים נתן תורה חדשה לישוע, במעמד יחיד, ואילו למשה הוא התגלה ביחד עם מיליון איש נוספים.

המשך קריאה...
 
מוצא התאים המורכבים- מהו ההסבר הכי טוב להיווצרותם של התאים המורכבים
אמונה באור המדע

מוצא התאים המורכביםאחד האירועים החשובים ביותר בהיסטוריה של כדור הארץ הוא היווצרות התאים האיקריוטים המורכבים. למרות שאירוע זה בדרך כלל מוסבר במונחים אבולוציוניים, מחקר אחרון שפורסם בספרות מדעית מעלה שאלות אם אכן הפרספקטיבה האבולוציונית יכולה להסביר אירוע זה כראוי.

המשך קריאה...
 
האם באמת יש דבר כזה רצון חופשי?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

רצון חופשיאם אלוהים יודע את העתיד, האם זה לא אומר שאין לנו רצון חופשי? איך רצון חופשי מסתדר עם אלוהים הוא כל יודע? האם מדובר בסתירה פילוסופית?
רבים טוענים שאם לאלוהים יש את היכולת לנבא משהו לפני שזה קורה אז זה נחרץ מראש לקרות כלומר אין סיכוי שזה לא יקרה, ולכן לנו כבני אדם אין רצון חופשי אלא אנחנו עושים את מה שאלוהים ידע שנעשה לפני כן.

המשך קריאה...
 
האם ישוע הוא לא המשיח כי רק הגויים מאמינים בו?
תשובות לטענות הרבנים
על מה מעידה העבודה כי דווקא מקרב הגויים אנו מוצאים אנשים המקבלים את משיחיותו של ישוע מנצרת ללא סייג? במילים אחרות, האם אמונת הגויים בישוע כמשיח בן דוד אמורה לחזק ולבסס את אמיתותו או להחלישה?
הבה אפוא נבחן שאלות אלו לאור 3 קטעי מפתח במקרא, בסיוע פירושם של חכמינו ז"ל.     
המשך קריאה...
 
הדרשה על ההר- מוסר יהודי אותנטי?
תשובות לטענות הרבנים
על הדמיון הקיים בין מוצא פיו של ישוע המשיח לפתגמי המוסר של חז"ל כבר נכתב בספרים רבים ונמצא כי דמיון זה לא מרמז, אלא על העובדה כי מדובר בשני צדדים של אותו המטבע או במילים אחרות, על-כך שהן ישוע והן הרבנים שאבו את מִשנתם ממקור אחד, והוא אלוהי ישראל.
המשך קריאה...
 
כשלונם של השעונים המולקולריים- האם טכניקת השעונים המולקולריים היא מהימנה
אמונה באור המדע

שעונים מלקולריםטכניקת השעון המולקולרי היא טכניקה במחקר הגנטי המאפשרת לתארך את מועד ההתפצלות של שני מינים מאב קדמון משותף. האם טכניקה זו היא מהימנה? מחקר אחרון מטיל ספק בשיטה זו.

שעון מולקולרי הוא טכניקה במחקר גנטי המאפשרת לתארך את המועד בו התפצלו שני מינים מאב קדמון משותף. הטכניקה מבוססת על זיהוי מועד היווצרות השינויים הקטנים בין שני רצפי ה-DNA של המינים. על פי הפרדיגמה האבולוציונית, אבולוציה מולקולרית אמורה להיות מקבילה לאבולוציה אורגנית. במילים אחרות, ככל שהשינויים האבולוציוניים ממשיכים ברמה האנטומית, שינויים מולקולריים מתרחשים בחומצות האמינו וברצפי הנוקליאוטידים של החלבונים והגנים. שינויים אלה מתרחשים בעקבות אירועים מוטציוניים ,על פי המודל. לקבוצות של אורגניזמים שהתפצלו לאחרונה מאב קדמון משותף יהיה דמיון רב יותר ברצף החלבונים והגנים מאשר קבוצות אורגניזמים שהתפצלו מאב קדמון משותף בעבר הרחוק יותר.

המשך קריאה...
 
הידעת כי היהדות הרבנית מבוססת על תורתם של גויים?
תשובות לטענות הרבנים

רבי עקיבא גוי גראחת הטענות השכיחות ביותר שמשמיעים הרבנים בכל פעם שהם שומעים על יהודים שמאמינים בישוע כמשיח, היא: "זו אמונת הגויים"; או: "חזרו אל שורשי היהדות, מדוע אימצתם אמונה נוכרית השייכת לגויים", וכו'. ובכן, הגיע הזמן להעמיד את הדברים על דיוקם:

המשך קריאה...
 
הכשלון במציאת אב קדמון משותף לבני האדם המודרניים ולניאנדרטליים
אמונה באור המדע

אב קדמון משותף?לאחרונה פלאואנתרופולוגים מארה''ב ואירופה ביקשו לזהות את האב הקדמון המשותף של בני האדם המודרניים והניאנדרטליים על ידי שחזור המאפיינים של השיניים של שני המינים המשוערים הללו. השוואת שחזור אנטומיית השיניים בין האדם עם הומינידים מוכרים נכשלה במציאת התאמה. בהתבסס על מחקר זה, זה נראה כאילו המועמדים הכי הגיוניים(הומו ארקטוס, הומו אנטקסור, והומו היידלברגנסיס) בשביל ייצוג האב הקדמון המשותף בין בני האדם המודרניים ולניאנדרטליים כבר לא שנויים במחלוקת. אי יכולתם של הפלאואנתרופולוגים להצביע על האבות האבולוציוניים המרכזיים הללו אינה מבשרת טובות לרעיון הפרדיגמה של האבולוציה האנושית.

המשך קריאה...
 
בעיית התזונה של התא הקדמון- האם האבולוציה התחילה עם תאים פשוטים ופרימיטייבים מהו המכניזם הפשוט שהיא מציעה למטבוליזם
אמונה באור המדע

מטבוליזם והתא הקדמוןבעיית התזונה של התא הקדמון היא בעיה רצינית לתאוריית האבולוציה. בשביל שהתא הראשון ''והפרימיטיבי'' ישרוד הוא היה זקוק ל''מכונה'' שתבצע מטבוליזם וכך תקיים אותו. אך הבעיה היא שלא ידוע לנו על מכניזם ''פשוט'' בשביל זה. כל צורה מטבולית שבאה לידי ביטוי בתאים היא מורכבת ודורשת דרגת מידע מפותחת של מולקולת דנ''א ודיוק כימי. מהן האפשרויות הפתוחות לפתרון בעיה זו?

המשך קריאה...
 
מאין באנו? ממצאי המאובנים האחרונים ואבולוציית האדם חלק א
אמונה באור המדע

אבולוצית האדם?הרבה אנשים משוכנעים שאבולוציית האדם היא עובדה. לעיתים קרובות הם יצביעו על קיומם של הומינידים בתיעוד המאובנים כסיבה לשכנועם. יצורים אלו לכאורה מייצגים את שלבי הביניים בין יצורים דמויי קוף לאדם המודרני.
מודל אבולוציית האדם הסטנדרטי רואה בהומו הביליס כיצור הראשון של הסוג שלנו(הומו\אדם). הומיניד זה מופיע לראשונה בתיעוד המאובנים לפני כ 2.6 מיליון שנים ונראה כי מביא את ההומו ארקטוס לידי קיום לפני כ 1.9 מיליון שנה.

המשך קריאה...
 
אשליה אופטית חושפת מציאות של עיצוב תבוני
אמונה באור המדע

ספקנים אוהבים לטעון שאותם ה''עיצובים הלקויים'' בטבע מפריכים את קיומו של יוצר על טבעי. אותם עיצובים לקויים לכאורה תומכים יותר בהסברים אבולוציוניים. אך כפי שמחקר חדש אודות האישון מראה, רוב המנגנונים שלכאורה נראים כאילו לא נבראו על ידי אלוהים, אחרי בדיקה מעמיקה מתגלים כעיצובים אלגנטיים ואופטימליים אשר משקפים תכנון רציונלי של יוצר תבוני.
המשך קריאה...
 
אלוהי הפערים? האם הבנתנו בנוגע לאופן פעולתו של היקום שוללת את קיומו של אלוהים?
אמונה באור המדע

אלוהי הפעריםאתאיסטים ספקניים טוענים כי ההצלחה הגדולה של המדע בכך שהוא מגלה איך פועל היקום צריכה להוביל אותנו למסקנה כי אלוהים הוא לא הכרחי לשום דבר ואפילו לא קיים. המדע בסופו של דבר יגלה את חוקי הטבע והצורך באלוהים יצטמצם. אך האם מסקנה זו נכונה?

המשך קריאה...
 
האם אלוהים הוא מפלצת? יפתח הגלעדי- הנדר והקרבת הבת
אלוהים

ספקנים רבים מותחים ביקורת על המוסר התנ''כי. בכדי להביא חיזוק לדבריהם הם מצביעים על המקרה בו יפתח הקריב את ביתו לאלוהים כהתחייבות לנדר. איך עלינו להבין קטע אכזרי זה? ומדוע אלוהים לא הבהיר שזה מעשה מתועב?

המשך קריאה...
 
מאין באנו? ממצאי המאובנים האחרונים ואבולוציית האדם חלק ב
אמונה באור המדע
אבולוציית האדם?הרבה אנשים מתייחסים לתיעוד מאובני ההומינידים כעדות מוחצת לאבולוציית האדם. מינים אלו לכאורה מייצגים את שלבי הביניים בין הקוף לאדם המודרני.
רוב המודלים האבולוציוניים של מוצא האדם ממקמים את ההומו ארקטוס כחלק מהשושלת שמובילה לבני האדם המודרניים. ההומו ארקטוס נתפס לעיתים קרובות כשלב ביניים-מורפולוגית והתנהגותית  בין הקופים לבני האדם המודרניים.
המשך קריאה...
 
האם השערת היקומים המקבילים (Multiverse) מסבירה את הכוונון העדין של היקום?
אמונה באור המדע

יקומים מגביליםבעשרות השנים האחרונות מדענים נדהמו לגלות כי קיומם של חיים תבוניים במקום כלשהו ביקום תלויים בערכים מדויקים של קבועים פיזיקאליים- ממש עם תחילת היווצרותו של היקום. המחלוקת הנוכחית על הכוונון העדין של היקום הפכה למחלוקת הנוגעת באפשרות לקיומם של יקומים מקבילים. זהו לב ליבו של הדיון הנוכחי על הכוונון העדין. על מנת להסביר את הכוונון העדין של היקום(ללא מעורבות אינטיליגנציה), אנו מתבקשים להאמין לא רק שיש יקומים אחרים, אשר לא נצפים על ידינו, אלא שיש מספר אינסופי של יקומים אחרים, ויתרה מזאת, שכולם מסודרים באקראיות בקבועים ובגדלים שלהם, לכן כמה מהם בטוח יהיו מכווננים בכדי לאפשר חיים תבוניים.

המשך קריאה...
 
אם משה חיבר את התורה למה הוא דיבר על עצמו בגוף שלישי?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
משה היה אמור להיות מחבר התורה, אז למה פסוקים רבים המתייחסים למשה כתובים בגוף שלישי, במקום בגוף ראשון? ואם התורה נכתבה בידי משה, איך זה שהיא מכילה את תיאור מותו?
המשך קריאה...
 
שושלות היוחסין בבשורות מתי ולוקס
הברית החדשה

הן מתי והן לוקס מספקים שושלת יוחסין למוצאו של ישוע. בהשוואה בין השניים בולטים מיד מספר הבדלים. ההבדל הבולט ביותר הוא סדר תיאור הדורות: כאשר מתי מתאר את סדר הדורות באופן כרונולוגי (מאברהם עד ישוע), לוקס בוחר לתאר את סדר הדורות בסדר כרונולוגי הפוך, שבסופו אדם, בן אלוהים. עובדה זו כשלעצמה אינה מהווה כלל קושי, אך הקושי עולה כאשר משווים את הסדר הכרונולוגי של שניהם זה מול זה, לשם נוחות. לוקס מספק את הדורות מאדם ועד אברהם, ולוקס כמו גם מתי מספקים תיאורים כמעט זהים של הדורות שבין אברהם לדוד המלך. אנו נתקלים בקושי ליישוב רק כאשר מגיעים לתיאור הדורות שבין דוד המלך לישוע:

המשך קריאה...
 
האם קורבנות מכפרים על חטאים שנעשו בשוגג בלבד
תשובות לטענות הרבנים

קורבן יום כיפורידוע  כי במקרא לקורבנות היו תפקידים שונים, כולל טקסי היטהרות, הודיה, התקדשות אישית ונדרים, לצד כפרה על חטאים שנעשו בשוגג. אבל הקורבנות שהועלו ביום כיפור כיפרו הן על חטאים שנעשו בזדון והן על כאלה שנעשו בשוגג. התלמוד והתורה מבהירים את זה היטב. התנ''ך כולו מדבר על כך מפורשות, והמסורת היהודים מעולם לא הטילה בכך ספק. קורבן ה'אשם', בשילוב עם חזרה בתשובה כיפר על חטאים שנעשו בזדון (התנ''ך קורא לחטאים האלה עוונות). בהמשך נראה שלפי מסורות רבניות מסוימות יכלה חזרה בתשובה ''להמיר'' חטאים שנעשו בזדון לכאלה שנעשו בשוגג, וכך לאפשר כפרה באמצעות קורבן.

המשך קריאה...
 
העברת גנים אופקית מעלה ספקות בנוגע לאבהות משותפת לכל היצורים
אמונה באור המדע

רצץ גנים DNAבמשך השנים האחרונות, ביולוגים אבולוציוניים השתמשו ברצפי הדנ"א בכדי לבנות עצים אבולוציוניים. אך האם יש מנגנון אחר אשר יכול להסביר את הדמיון ברצפי הדנ''א?

המשך קריאה...
 
אמונת הרבנים והמקובלים בגלגול נשמות - מושג תנ''כי, או בכלל אלילי פאגאני?
תשובות לטענות הרבנים
גלגול נשמותהאמונה של המקובלים והרבנים בגלגול נשמות מושרשת עמוק בכתביהם לאורך הדורות ואינה עומדת בספק. הבעיה באותה אמונה נעוצה בכך שהיא עומדת בסתירה גמורה לא רק למקרא, כי-אם גם לכתבים אחרים הנמנים עם התורה שבעל-פה. במילים אחרות, אמונת הרבנים בגלגול נשמות עומדת בסתירה חיצונית למקרא ובסתירה פנימית לכתבים רבניים אחרים.

המשך קריאה...
 
מחקר חדש מגלה שוני בין תאי גזע אנושיים לתאי גזע שימפנזיים
אמונה באור המדע

תאי גזעחוקרים ממכון סאלק ומאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו זיהו הבדל גנטי עיקרי בין בני האדם לבין השימפנזים כאשר הם השוו בין דפוסי התבטאות הגנים בתאי גזע  פלוריפוטנטים מושרים(Induced pluripotent stem cells, iPS) של שני המינים. הם צפו ברמות גבוהות יותר של התבטאות בגנום האנושי של שני גנים המדחיקים את תנועתו של ה- 1  retrotransposon, LINE-(סוג של דנ''א שנע מסביב הגנום). למרות שבני האדם והשימפנזים מציגים דמיון גנטי משמעותי, הם גם מציגים הבדלים גנטיים משמעותיים התומכים בנאמר בבראשית ב' על ייחודיותו של האדם לעומת מינים ביולוגיים אחרים.
לאחרונה, חוקרים ממכון סאלק ומאוניברסיטת סן דייגו (UCSD) גילו שחתיכות של הדנ''א( הנקראות רטרוטרנספוזונים- במיוחד רצפי LINE-1) נעות בצורה שונה בתוך הגנומים האנושיים בהשוואה לשימפנזים. וההבדל בניעות של ה 1LINE- עלול להסביר את ההבדלים הביולוגיים וההתנהגותיים בין שני הפרימטים הללו.(1)

המשך קריאה...
 
האם אלוהים הוא מפלצת? עונשים מוזרים ולא צודקים בתורה?
אלוהים

כִּי-יִנָּצוּ אֲנָשִׁים יַחְדָּו, אִישׁ וְאָחִיו, וְקָרְבָה אֵשֶׁת הָאֶחָד, לְהַצִּיל אֶת-אִישָׁהּ מִיַּד מַכֵּהוּ; וְשָׁלְחָה יָדָהּ, וְהֶחֱזִיקָה בִּמְבֻשָׁיו.  יב וְקַצֹּתָה, אֶת-כַּפָּהּ:  לֹא תָחוֹס, עֵינֶךָ. (דברים כ''ה י''א). מבקרים רבים מצביעים על פסוק זה כתמיכה לכך שאלוהים נתן עונשים לא מוצדקים וצווים מוזרים כפי שהם מתוארים בתורה. במאמר הבא נבחן פסוקים אלו מספר דברים ונשתדל לספק תובנות חדשות והגיוניות מהם.

המשך קריאה...
 
האם המדע יכול להוכיח כל דבר?
אמונה באור המדע
מדעהאם המדע יכול להוכיח כל דבר? האם מה שלא יכול להיות מוכח מדעית הוא לא רלוונטי? ביקורת על ההשקפה המדענית.
מדענות (scientism) הינה השקפה אפיסטמולוגית הגורסת כי מקור הידע שלנו הוא מן המדע בלבד. לא רק שהשקפה זו היא לא נכונה אלא היא סותרת את עצמה. חשבו רגע על הטענה המדענית: ''המדע הוא המקור היחיד לידע'', או ''מה שלא יכול להיות מוכח מדעית הוא לא רלוונטי'' האם הטענה הזו יכולה להיות מוכחת מדעית? האם ניתן להוכיח על פי השיטה המדעית שהמדע הוא המקור היחיד לידע? או להראות מדעית שמה שלא יכול להיות מוכח מדעית הוא לא רלוונטי? ובכן התשובה המתבקשת בהכרח היא וודאי שלא. לכן ההשקפה סותרת את עצמה כלומר על פי ההשקפה עצמה עלינו לא להאמין בהשקפה משום שאנו לא יכולים לאשש אותה מדעית.
המשך קריאה...
 
ירמיהו כ''ג 5-6 המלך המשיח
ישוע המשיח ונבואות

הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם-יְהוָה, וַהֲקִמֹתִי לְדָוִד צֶמַח צַדִּיק; וּמָלַךְ מֶלֶךְ וְהִשְׂכִּיל, וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ.  ו בְּיָמָיו תִּוָּשַׁע יְהוּדָה, וְיִשְׂרָאֵל יִשְׁכֹּן לָבֶטַח; וְזֶה-שְּׁמוֹ אֲשֶׁר-יִקְרְאוֹ, יְהוָה צִדְקֵנוּ.

פסוקים אלה עוסקים בעיקר בביאת המשיח השנייה, אבל אחד ההיבטים שלהם קשור גם לביאתו הראשונה. פס' 5 מדבר על מישהו שיהיה צאצא של דוד, שימשול וימלוך כמלך. המשיח עוד לא כונן את מלכותו, אבל פסוק זה מציג בבירור את המשיח כבן דוד, ובכך מדגיש את היותו אדם. יחד עם זאת פס' 6 מכנה אדם זה בשם שניתן ליחסו לאלוהים בלבד: '' יְהוָה צִדְקֵנוּ''. לכל אורך התנ''ך, השם האלוהי ''יהוה'' מיוחס תמיד אך ורק לאלוהים, והנה כאן האדם שעליו מדובר בפס' 5 מכונה בבירור בפס' 6 בשמו של אלוהים. מוצגת כאן שוב בבירור התפיסה שהמשיח הוא אדם ואלוהים גם יחד.

המשך קריאה...
 
הסיוט הגרוע ביותר של הרבנים
תשובות לטענות הרבנים
הרבנים טוענים שכל קבוצה יהודית בהיסטוריה אשר לא שמרה את התורה שבעל פה, נעלמה ולא השאירה כל זכר אחריה. האם טענה זו תקפה?
המשך קריאה...
 
ודאות לעומת ביטחון
אמונה באור המדע
וודאות לעומת ביטחוןספקנים פעמים רבות טוענים כי לא ניתן באמת להיות בטוחים במאה אחוזים לגבי האמונה המשיחית. עד כמה אנו באמת יכולים להיות בטוחים בנוגע לאמת? התשובה היא שיש דרגות שונות של וודאות לגבי אמיתות שונות.
המשך קריאה...
 
ישעיהו מ''ב 1-6 עבד ה'
ישוע המשיח ונבואות
א הֵן עַבְדִּי אֶתְמָךְ-בּוֹ, בְּחִירִי רָצְתָה נַפְשִׁי; נָתַתִּי רוּחִי עָלָיו, מִשְׁפָּט לַגּוֹיִם יוֹצִיא.  ב לֹא יִצְעַק, וְלֹא יִשָּׂא; וְלֹא-יַשְׁמִיעַ בַּחוּץ, קוֹלוֹ.  ג קָנֶה רָצוּץ לֹא יִשְׁבּוֹר, וּפִשְׁתָּה כֵהָה לֹא יְכַבֶּנָּה; לֶאֱמֶת, יוֹצִיא מִשְׁפָּט.  ד לֹא יִכְהֶה וְלֹא יָרוּץ, עַד-יָשִׂים בָּאָרֶץ מִשְׁפָּט; וּלְתוֹרָתוֹ, אִיִּים יְיַחֵלוּ.  ה כֹּה-אָמַר הָאֵל יְהוָה, בּוֹרֵא הַשָּׁמַיִם וְנוֹטֵיהֶם, רֹקַע הָאָרֶץ, וְצֶאֱצָאֶיהָ; נֹתֵן נְשָׁמָה לָעָם עָלֶיהָ, וְרוּחַ לַהֹלְכִים בָּהּ.  ו אֲנִי יְהוָה קְרָאתִיךָ בְצֶדֶק, וְאַחְזֵק בְּיָדֶךָ; וְאֶצָּרְךָ, וְאֶתֶּנְךָ לִבְרִית עָם--לְאוֹר גּוֹיִם. אחד התארים האהודים ביותר בפי ישעיהו למשיח הוא ''עבד''. תואר זה של המשיח מופיע בישעיהו מ''ב- ס''ו. בישעיהו מ''ב 1-6 מודגשים מספר היבטים לגבי המשיח:
המשך קריאה...
 
האם חוק הסיבתיות תקף גם מחוץ למרחב והזמן?
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש
אתאיסטים רבים טוענים כי הטיעון הקוסמולוגי נופל משום שלפני הזמן והמרחב עיקרון הסיבתיות לא פועל ולכן ליקום לא צריך להיות גורם לקיומו. הם טוענים כי חוק הסיבתיות זהו חוק שתקף בתוך היקום ולא מחוצה לו. ולכן, אנו לא צריכים לחשוב שלהתחלתו של היקום הייתה סיבה או גורם.
אך האם טענה זו נכונה?
המשך קריאה...
 
טובה תחת רעה?
תשובות לטענות הרבנים
הבה נבחן כעת שתיים מאִמרותיו של המשיח ישוע שלכאורה לא פשוט כל-כך למצוא להן מקבילות מִדִבְרי חז"ל או לחילופין, מהתנ"ך. (1) אחת מהאִמרות האלה היא מהידועות ביותר של ישוע, ולפיה: "המכה אותך על הלחי הימנית הטה לו גם את האחרת".[1] וכבר שמעתי תגובות שלפיהן אין לפתגם זה שום גיבוי ממקור יהודי כל שהוא ועל-כן לא רק שאינו ניתן לביצוע או אינו מתקבל על הדעת וההגיון, הוא אפילו שנוי במחלוקת.            אך הנה, מִסתבר כי דקדוק מעמיק בתנ"ך ובמדרשי חז"ל מגלה דברים בעלי דמיון מופלא לפסוק זה ממש.
המשך קריאה...
 
היגיון כנגד נטורליזם
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש

היגיוןהאם קיים היגיון בהשקפה הנטורליסטית?
כולנו מודעים לכך שחוקי ההיגיון קיימים וש:
1. כולנו מחויבים להם.
2. הם אומרים לנו את האמת אודות המציאות.
3. בהם ולנו חייבים להשתמש בצורה נכונה אם אנחנו רוצים לדעת את האמת. כולנו מסכימים שאלו הן הנחות טובות. השאלה היא איך  אתאיסטים יכולים להצדיק את ההנחות הללו אם אין אלוהים?

המשך קריאה...
 
זרע יהודה בראשית מ''ט 10
ישוע המשיח ונבואות

פרק מ''ט בבראשית מתאר את נבואות יעקב לבניו. בפס' 10 יעקב מתנבא בקשר ליהודה. משמעותה הבסיסית של אמירה זו היא  שיהודה לא יאבד את זהותו השבטית או את זכותו לשלוט על שאר השבטים עד מועד בואו של מישהו.

המשך קריאה...
 
האם ישוע היה שוביניסט?
תשובות לטענות הרבנים
סיפורה של ברוריה (או ברוריא), אשת רבי מאיר, מהווה דוגמא כל כך יוצאת דופן בספרות חז"ל לאישה-תלמידה, עד כי אל-לנו להתייחס אליו אלא בחזקת "דבר שהיה בכלל ויצא מן הכלל. ללמד לא ללמד על עצמו יצא, אלא ללמד על הכלל כולו יצא".[1] מדוגמתה של ברוריה, ניתן אפוא ללמוד עד כמה נדיר היה זה למצוא ולו תלמידה חכמה אחת של כתבי הקודש בחברה הדתית-פטריארכאלית של תקופת סוף בית שני.כאשר קוראים את ספרי הברית החדשה מגלים כי לא זו בלבד שהיחס אשר מקבלות שם הנשים הוא חיובי ביותר, אלא שבאופן יחסי, מבין כל הכתבים הדתיים של אותה תקופה הנמצאים ברשותנו (לרבות כתבי חז"ל, קלמנס, טרטוליאנוס ואוגוסטינוס), אין מסמך יותר פרו-פמיניסטי מזה של הברית החדשה.
המשך קריאה...
 
שמירת מצוות?
תשובות לטענות הרבנים

האם היהודים האורתודוקסים "שומרי המצוות" מקיימים את תורת משה המקראית ודבקים בה בכל ליבם, בכל נפשם ובכל מאודם?

המשך קריאה...
 
מה הקשר בין אָדָם לבין עם ישראל?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

"וְהֵמָּה כְּאָדָם עָבְרוּ בְרִית שָׁם בָּגְדוּ בִי" (הושע ו 7)

האמרה המוכרת "מעשה אבות סימן לבנים" אינה סתם דברים בעלמא, אלא משקפת מציאות המתבטאת לעתים קרובות בטקסט המקראי. קיים דמיון נבואי בין חיי אבותינו לבין ההתרחשויות בגורלו של עמנו. ברצוני להתייחס לדוגמה ברורה אך לא מוכרת להקבלה שכזו בכתבי הקודש. חוקרים מודרניים וקדומים מצביעים על מספר הקבלות בין סיפורו של אדם (בראשית א-ג) לסיפורו של עם ישראל המתועד בהמשך התורה ובנביאים הראשונים. למעשה, בתנ''ך כתוב במפורש שעם ישראל הלך בעקבות חטאו הקדמון של אדם: "וְהֵמָּה כְּאָדָם עָבְרוּ בְרִית" (הושע ו 7).

המשך קריאה...
 
האם המשיח הוא אלוהים? (ירמיהו כ''ג 5-6) תגובה לטענתו של הרב דניאל עשור
תשובות לטענות הרבנים

אחת הנבואות הידועות בתנ"ך עך כל שהמשיח העתיד לבוא יהיה אלוהים בדמות בשר ודם (ישוע המשיח), נמצאת בירמיהו כ''ג פסוק ה-ו: ה הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם-יְהוָה, וַהֲקִמֹתִי לְדָוִד צֶמַח צַדִּיק; וּמָלַךְ מֶלֶךְ וְהִשְׂכִּיל, וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ. בְּיָמָיו תִּוָּשַׁע יְהוּדָה, וְיִשְׂרָאֵל יִשְׁכֹּן לָבֶטַח; וְזֶה-שְּׁמוֹ אֲשֶׁר-יִקְרְאוֹ, יְהוָה צִדְקֵנוּ. האם נבואה זו משכנעת את הרבנים? תלוי איזה. את הרבנים עד תקופת הברית החדשה כן, הרבנים היום לעומת זאת נאלצים להתמודד לא רק מול הנבואה, אלא גם מול משיחיותו של ישוע.
 הבה נבחן את טענתו של הרב דניאל עשור וכיצד הוא מנסה להתנער ממנה. לאחר מכן נראה כיצד רבנים גדולים חכמים בעבר (חז"ל) ראו נבואה זו (רמז: כמונו!)

המשך קריאה...
 
אילן היוחסין של ישוע- תגובה לרב דניאל עשור
תשובות לטענות הרבנים

בעמוד 89 בספרו של הרב דניאל עשור, טוען הרב כי שלח מכתב לותיקן ב1995 שם מבקש שיפתרו בפניו "סתירה" בגיאולוגיה של ישוע בבשורות של מתי ולוקס בברית החדשה. לטענתו של הרב עשור, האפיפיור בכבודו ובעצמו התפטר מאחר שלא הצליח לענות על השאלה והודה כי אין הוא מסוגל לתת תשובה. האמת, אין לנו שום קשר או אפילו סמפטיה לאפיפיור, לותיקון, לכנסייה הקתולית או להיסטוריה של הכנסייה הקתולית עם העם שלנו. אבל אנחנו כן נשמח להוכיח לכם שעל מה שהרב עשור ביסס ספר שלם, פשוט לא נכון.

המשך קריאה...
 
האמת אודות התלמוד- האם התלמוד מוסרי?
תשובות לטענות הרבנים
התלמוד הוא סוגה לימודית שהחלה ונפוצה בתקופת האמוראים – חכמי ישראל בתקופה שלאחר חתימת המשנה, בתחילת המאה ה-3. על פי התלמוד הסמכות שלו היא מעל  הסמכות של התורה ושל התנ''ך בכלל (ערובין כא ב): ''בני הזהר בדברי סופרים יותר מדברי תורה''. לכן, על פי היהדות הרבנית התלמוד הוא הסמכות העליונה. אך האם התלמוד מוסרי? מבט מקרוב ילמד אותנו שהתלמוד סותר מפורשות את דברי התורה בהוראותיו ואף לא מוסרי.
המשך קריאה...
 
על פתחה של רומי - תגובה לספר
תשובות לטענות הרבנים

תגובה לספר על פתחה של רומי של משה בן דוד והרב דניאל עשור
המשך קריאה...
 
ישעיהו נ' 4-9 הכנתו של עבד ה' למילוי תפקידו
ישוע המשיח ונבואות
אֲדֹנָי יְהוִה, נָתַן לִי לְשׁוֹן לִמּוּדִים, לָדַעַת לָעוּת אֶת-יָעֵף, דָּבָר; יָעִיר בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר, יָעִיר לִי אֹזֶן, לִשְׁמֹעַ, כַּלִּמּוּדִים.  ה אֲדֹנָי יְהוִה פָּתַח-לִי אֹזֶן, וְאָנֹכִי לֹא מָרִיתִי:  אָחוֹר, לֹא נְסוּגֹתִי.  ו גֵּוִי נָתַתִּי לְמַכִּים, וּלְחָיַי לְמֹרְטִים; פָּנַי לֹא הִסְתַּרְתִּי, מִכְּלִמּוֹת וָרֹק.  ז וַאדֹנָי יְהוִה יַעֲזָר-לִי, עַל-כֵּן לֹא נִכְלָמְתִּי; עַל-כֵּן שַׂמְתִּי פָנַי, כַּחַלָּמִישׁ, וָאֵדַע, כִּי-לֹא אֵבוֹשׁ.  ח קָרוֹב, מַצְדִּיקִי--מִי-יָרִיב אִתִּי, נַעַמְדָה יָּחַד; מִי-בַעַל מִשְׁפָּטִי, יִגַּשׁ אֵלָי.  ט הֵן אֲדֹנָי יְהוִה יַעֲזָר-לִי, מִי-הוּא יַרְשִׁיעֵנִי; הֵן כֻּלָּם כַּבֶּגֶד יִבְלוּ, עָשׁ יֹאכְלֵם:
המשך קריאה...
 
האם התורה שבכתב חשובה כמו התלמוד בעיני הרבנים?
תשובות לטענות הרבנים
על-מנת לבחון מהו היחס אשר מקבלת התורה שבכתב בהשוואה לזו שבעל-פה, נבקש להביט בכמה קטעי מפתח מספרות החכמים.
המשך קריאה...
 
ישעיהו מ''ט 1-13 שעת המשבר של עבד ה'
ישוע המשיח ונבואות
שִׁמְעוּ אִיִּים אֵלַי, וְהַקְשִׁיבוּ לְאֻמִּים מֵרָחוֹק; יְהוָה מִבֶּטֶן קְרָאָנִי, מִמְּעֵי אִמִּי הִזְכִּיר שְׁמִי.  ב וַיָּשֶׂם פִּי כְּחֶרֶב חַדָּה, בְּצֵל יָדוֹ הֶחְבִּיאָנִי; וַיְשִׂימֵנִי לְחֵץ בָּרוּר, בְּאַשְׁפָּתוֹ הִסְתִּירָנִי.  ג וַיֹּאמֶר לִי, עַבְדִּי-אָתָּה--יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר-בְּךָ אֶתְפָּאָר.  ד וַאֲנִי אָמַרְתִּי לְרִיק יָגַעְתִּי, לְתֹהוּ וְהֶבֶל כֹּחִי כִלֵּיתִי; אָכֵן מִשְׁפָּטִי אֶת-יְהוָה, וּפְעֻלָּתִי אֶת-אֱלֹהָי.  ה וְעַתָּה אָמַר יְהוָה, יוֹצְרִי מִבֶּטֶן לְעֶבֶד לוֹ, לְשׁוֹבֵב יַעֲקֹב אֵלָיו, וְיִשְׂרָאֵל לא (לוֹ) יֵאָסֵף; וְאֶכָּבֵד בְּעֵינֵי יְהוָה, וֵאלֹהַי הָיָה עֻזִּי.  ו וַיֹּאמֶר, נָקֵל מִהְיוֹתְךָ לִי עֶבֶד, לְהָקִים אֶת-שִׁבְטֵי יַעֲקֹב, ונצירי (וּנְצוּרֵי) יִשְׂרָאֵל לְהָשִׁיב; וּנְתַתִּיךָ לְאוֹר גּוֹיִם, לִהְיוֹת יְשׁוּעָתִי עַד-קְצֵה הָאָרֶץ.  {ס}  ז כֹּה אָמַר-יְהוָה גֹּאֵל יִשְׂרָאֵל קְדוֹשׁוֹ, לִבְזֹה-נֶפֶשׁ לִמְתָעֵב גּוֹי לְעֶבֶד מֹשְׁלִים, מְלָכִים יִרְאוּ וָקָמוּ, שָׂרִים וְיִשְׁתַּחֲווּ--לְמַעַן יְהוָה אֲשֶׁר נֶאֱמָן, קְדֹשׁ יִשְׂרָאֵל וַיִּבְחָרֶךָּ.   ח כֹּה אָמַר יְהוָה, בְּעֵת רָצוֹן עֲנִיתִיךָ, וּבְיוֹם יְשׁוּעָה, עֲזַרְתִּיךָ; וְאֶצָּרְךָ, וְאֶתֶּנְךָ לִבְרִית עָם, לְהָקִים אֶרֶץ, לְהַנְחִיל נְחָלוֹת שֹׁמֵמוֹת.  ט לֵאמֹר לַאֲסוּרִים צֵאוּ, לַאֲשֶׁר בַּחֹשֶׁךְ הִגָּלוּ; עַל-דְּרָכִים יִרְעוּ, וּבְכָל-שְׁפָיִים מַרְעִיתָם.  י לֹא יִרְעָבוּ וְלֹא יִצְמָאוּ, וְלֹא-יַכֵּם שָׁרָב וָשָׁמֶשׁ:  כִּי-מְרַחֲמָם יְנַהֲגֵם, וְעַל-מַבּוּעֵי מַיִם יְנַהֲלֵם.  יא וְשַׂמְתִּי כָל-הָרַי, לַדָּרֶךְ; וּמְסִלֹּתַי, יְרֻמוּן.  יב הִנֵּה-אֵלֶּה, מֵרָחוֹק יָבֹאוּ; וְהִנֵּה-אֵלֶּה מִצָּפוֹן וּמִיָּם, וְאֵלֶּה מֵאֶרֶץ סִינִים.  יג רָנּוּ שָׁמַיִם וְגִילִי אָרֶץ, יפצחו (וּפִצְחוּ) הָרִים רִנָּה:  כִּי-נִחַם יְהוָה עַמּוֹ, וַעֲנִיָּיו יְרַחֵם

זהו השני מתוך חמשת ''שירי עבד ה' '' בספר ישעיהו. הראשון, מ''ב 1-6, מציג את העבד. מ''ט 1-13 מגלה פרטים נוספים על שליחותו של עבד ה' ומפתח את ההבטחה מישעיהו מ''ב, שהוא יהיה לברכה לגויים. הדבר יקרה כתוצאה מכך שעם ישראל ידחה אותו בתחילה. עם זאת מובטח פה שבסופו של דבר עם ישראל יקבל אותו.
המשך קריאה...
 
התורה שבעל פה?
תשובות לטענות הרבנים

חז"ל האמינו כי בעת עלייתו של משה רבנו להר סיני, נתן לו הקב"ה שתי תורות: אחת שבכתב ואחת שבעל-פה.[1] התורה שבכתב הועלתה על הכתב (החומש) בעוד שע"פ המסורת, הועברה התורה שבעל-פה מדור לדור

המשך קריאה...
 
מדע הפלאונטולוגיה תומך בתיאור הבריאה התנ''כי ומחליש תאוריות אבולוציוניות
אמונה באור המדע

פלאנטאלוגיהרבים טוענים שתיעוד המאובנים (תיעוד היסטורית החיים) תומך בפרדיגמה האבולוציונית. האם זהו אכן המצב?
ניתוח חדש של תיעוד המאובנים מגלה שדפוסי המאובנים שנצפים לא מתאימים לדפוסים אשר צפויים להיות אם אכן ביולוגיה אבולוציונית אחראית להיסטוריית החיים ומגוונם. מצד שני, הדפוסים אשר נצפים מתאימים בצורה מושלמת לתיאור הבריאה התנ''כי.

המשך קריאה...
 
החטא הקדמון- המצאה נוצרית?
תשובות לטענות הרבנים

יש טענה כי רעיון החטא הקדמון ועונשו זר ליהדות ואיננו אלא המצאה של מחברי הברית החדשה. ההנחה היא כי באומרו "יהדות", ודאי התייחס מפרסם המאמר ליהדות ההלכה/יהדות חז"ל ולכן, הבה ונצא למסע קצר בנבכי כתביהם של חכמינו וניווכח האם אמנם צדק המחבר באומרו כי אין לתיאולוגיית החטא הקדמון דבר עם היהדות הרבנית.

המשך קריאה...
 
כל מי שקם מן המתים הוא אלוהים?! תגובה לטענתו של הרב דניאל עשור.
תשובות לטענות הרבנים

הרב דניאל עשור טוען כי הוא בעל תפיסה עמוקה בכל הנוגע לתיאולוגיה המשיחית של הברית החדשה,ולכן מנסה להפריך את אלוהותו של ישוע. כעת נעמיד את את טיעוניו של הרב במבחן.

המשך קריאה...
 
זכריה ט' 9-10 משיח אחד-שתי ביאות
ישוע המשיח ונבואות


גִּילִי מְאֹד בַּת-צִיּוֹן הָרִיעִי בַּת יְרוּשָׁלִַם הִנֵּה מַלְכֵּךְ יָבוֹא לָךְ צַדִּיק וְנוֹשָׁע הוּא עָנִי וְרֹכֵב עַל-חֲמוֹר וְעַל-עַיִר בֶּן-אֲתֹנוֹת.  י וְהִכְרַתִּי-רֶכֶב מֵאֶפְרַיִם וְסוּס מִירוּשָׁלִַם וְנִכְרְתָה קֶשֶׁת מִלְחָמָה וְדִבֶּר שָׁלוֹם לַגּוֹיִם וּמָשְׁלוֹ מִיָּם עַד-יָם וּמִנָּהָר עַד-אַפְסֵי-אָרֶץ.

המשך קריאה...
 
האם יחזקאל ראה את המשיח יושב על כס הכבוד? (יחזקאל א' כ'ו)
תשובות לטענות הרבנים

כל הפרשנים מתלבטים בהבנתה ובפירושה של נבואה זו. מהי משמעותה?

המשך קריאה...
 
מדוע יוחנן לא ציטט כהלכה את זכריה הנביא?- תגובה לטענת הרבנים
תשובות לטענות הרבנים

טענת הרבנים האנטי-המשיחיים

 בזכריה יב:י כתוב

"ושפכתי על בית דויד ועל יושב ירושלים, רוח חן ותחנונים, והביטו אלי, את אשר דקרו, וספדו עליו כמספד על יחיד, והמר עליו כהמר על הבכור."

בבשורת יוחנן יט: 37 יוחנן מצטט את זכריה יב:י ומשנה את הפסוק. במקום "והביטו אלי, את אשר דקרו" הוא כותב "והביטו אליו את אשר דקרו".

המשך קריאה...
 
ספקנות היסטורית
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
הנחת המוצא של הספקנים היא שכתבי הברית החדשה לא מספקים תמונה היסטורית מהימנה של ישוע. האם הנחה זו מוצדקת? והאם כתבי הברית החדשה הם אובייקטיבים מבחינה היסטורית גם אם כתבו אותה מאמינים בישוע?
המשך קריאה...
 
המלכים החדשים
תשובות לטענות הרבנים
הפילוסופיה שעמדה מאחורי השמירה על המסורת והתורה שבעל-פה, למעשה הניחה את התשתית להתעצמות כוחם של חז"ל ולהשפעתם המכריעה על עיצוב האומה.
המשך קריאה...
 
תיאולוגיה מודרנית וביקורת המקרא והברית החדשה מאת ק' ס' לואיס
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה
חוקרים ליברליים של המקרא והברית החדשה עוסקים בימינו בביקורת הברית החדשה, ובכך מערערים על המרות הישנה. ביסודו של דבר, קבוצה זו של מומחים מבקשת מאתנו לוותר על מסה אדירה של עקרונות אמונה, ששותפים לה המאמינים בקהילה הראשונה, אבות האמונה, המאמינים בימי הביניים, אלה שחיו בתקופת הרפורמציה ואפילו אלה במאה ה- 19. ברצוני להסביר מה מעורר בי ספקות במרות זו. אני ספקן חסר דעת, כפי שתראו במהרה. אבל ספקנות היא אם כל בורות. קשה לאדם להתמיד בלימוד מעמיק כשהוא מגלה שאין לו כל ביטחון במורים שמלמדים אותו.
המשך קריאה...
 
מותו של יהודה איש קריות- סתירה בברית החדשה?
תשובות לטענות הרבנים
רבנים טוענים כי יש סתירה בין התיאורים של מותו של איש קריות. האם מדובר בסתירה או בחוסר הבנה מצד הרבנים?
המשך קריאה...
 
האם הברית החדשה ממציאה פסוקים בתנ''ך? תגובה לרב עשור
תשובות לטענות הרבנים

הרב דניאל עשור בטוח כי מצא סתירה בברית החדשה בהתבסס על פסוק כ"ג במתי פרק ב': "הוּא בָּא וְיָשַׁב בְּעִיר הַנִקְרֵאת נָצְרַת, לְמַעַן יִתְקַיֵּם הַנֶּאֱמָר עַל-פִּי הַנְּבִיאִים כִּי נָצְרִי יִקָּרֵא לוֹ"

הרב דניאל עשור (על פתחה של רומי, עמוד 356) על הפסוק הנ"ל אומר את הדברים הבאים:
1. "מדוע לא אמר מתי איזה נביא אמר זאת"

2. "האם יש פסוק כזה בנביאים?"
3. "התשובה היא שאין פסוק בכל התנ"ך, ואין נביא כזה בעם ישראל לדורותיו."
המשך קריאה...
 
טבח התמימים- תגובה לרב דניאל עשור
תשובות לטענות הרבנים

בספרו ''על פתחה של רומי'' דניאל עשור כותב בעמ' 356: ''הפסוק בתנ''ך (ירמיהו לא' טז') 'קול ברמה נשמע' מדבר על גלות השבטים המכונים בשם אפריים, ושבט בנימין, שגלה עם יהודה אח''כ. סופו של הפסוק הוא: 'ושבו בנים לגבולם' ולא מתכוון להריגת תינוקות בבית לחם, כפי שטוען מתי, ואשר מעולם לא התרחשה ואין לה שום תיעוד היסטורי, עדות או ראייה כל שהיא.

המשך קריאה...
 
ההיעלמות המדהימה של הומיניד
אמונה באור המדע

מאובנים אנושיים (הנחשבים למאובני ביניים בין הקופים לבני האדם) לאחרונה חוו היעלמות מפתיעה ובלתי צפויה. מספר גדול של חוקרים טוען כיום כי הומו היידלברגנסיס, מאובן  מפתח עיקרי שמייצג את המעבר בין הקוף לאדם בתהליך האבולוציה האנושית, מעולם לא היה קיים. אם אכן זהו המצב, למחסור במאובן זה יהיו השלכות מחרידות עבור מודלים אבולוציוניים נטורליסטים.

המשך קריאה...
 
סתירות ועיוותים בברית החדשה?! -תגובה לרב דניאל עשור
תשובות לטענות הרבנים

בספרו ''על פתחה של רומי'' דניאל עשור בעמ' 353 מציג לכאורה סתירות שמצא בברית החדשה והן: ''לאן לקחו את הילד מיד אחרי הלידה למצרים או לירושלים? על פי מתי: (ב' 4) 'ויקם ויקח את הילד ואת אמו בלילה ויברח מצרימה' על פי לוקס: (2\22) 'וימלאו ימי טהרתה לפי תורת משה ויעלהו לירושלים להעמידו לפני ה''.

בנוסף לכך הרב עשור טוען כי מתי עיוות את הכתוב כאשר ציטט את הושע י'א פס' א' וכביכול ניסה להלביש זאת על הילקחו של ישוע למצרים: ''מתי אשר לכאורה מנסה להגשים נבואה, לא מפרט מהיכן הוא לקח את הפסוק בתנך אותו הוא מגשים 'ממצרים קראתי לבני' ציטט מתי בשם הנביא. איזה נביא? מתי לא גילה. לאחר עמל ויגיעה- הרי הפסוק 'כי נער ישראל אוהבהו ממצרים קרתי לבני'(הושע י'א פס' א') מתי מחק את הנושא המרכזי בפסוק- 'ישראל הנער' הוא חתך את הפסוק לשניים, העלים את הנושא האמיתי ולקח את חציו האחרון בלבד על מנת להלביש אותו על ישו ולא על עם ישראל. מתי הוציא את הפסוק מהקשרו האמיתי בפרק.

המשך קריאה...
 
דקדוק שמצביע על ישוע
תשובות לטענות הרבנים

האם חוקי הדקדוק העברי יכולים לעזור לנו להבין נבואות משיחיות? התשובה היא שכן. ולהלן דוגמה (תהילים ע''ח ס)

המשך קריאה...
 
האם הרטרווירוסים נכנסים לתוך הדנ''א באופן אקראי?
אמונה באור המדע

עבור רבים, תכונות משותפות בגנומים של בני אדם וקופי אדם משקפות מוצא משותף וראיה מוחצת לאבולוציית האדם, במיוחד כאשר אותם רצפים משותפים הם חסרי כל תפקיד. למה שהבורא ייצור מתוך כוונה תכונות זהות באותם מקומות של גנומים, אם הן חסרי תפקיד?

המשך קריאה...
 
בעלתי ובחלתי - טענת אמיתי שיף לעיוות נוצרי בירמיהו ל''א
תשובות לטענות הרבנים

הרב משה דוד קסוטו - מיסיונר אנטישמי עפ אמיתי שיף

באתר המופעל על ידי פעילי הארגון החרדי-קיצוני 'יד לאחים', טוען אמיתי שיף כי בילה 10 שנים בהכרות עם יהודים משיחיים אך החליט לשוב ליהדות הרבנית מאחר ולטענתו, מצא טעויות בברית החדשה, כאשר במרכזן הסתירה בירמיהו ל"א, שהיא, לטענתו של אמיתי שיף, מקור האנטישמיות בעולם.

אמיתי שיף טוען על ציטוטו של שאול השליח את ירמיהו פרק ל"א: 
"במקור הנביא אומר "בעלתי בם" – היינו שהוא ימשול על העם היהודי, ולא "בחלתי בם" – היינו שהוא מאס בו. ניתן לראות בברור כיצד מחבר אגרת אל העברים מצטטת, משנה ומסלף מילה אחת קטנה וכך יוצר חיץ בין הברית החדשה לכאורה שהכהן הגדול החדש שלה הוא ישוע, לבין התנ"ך ("הברית הישנה"), ועל הדרך הוא גם תופס טרמפ וממציא יש מאין פרשנות משלה לכל הנבואה הזו של ירמיהו. 
כיצד לא קופץ מול עיני המשיחיים הסילוף המחריד המוציאה את כוונת הנביא מהקשרה במטרה מכוונת ומבהילה? 
לא ברור אם כן מהיכן 'הקריצה' הנצרות וכותב האגרת על העברים את הסילוף הנוראי הזה של "בחלתי בם". "

המשך קריאה...
 
דילמת אותיפרון
סוגיות החיים, פילוסופיה והעידן החדש


בדיאלוג בין אותיפרון לאפלטון, שואל סוקרטס את אותיפרון: "האם אהובה (על האל) היא החסידות מפני שחסידות היא, או מפני שהיא אהובה, על כן היא חסידות?". שאלה זו מנוסחת כך: "האם האל מצווה חוקים מפני שהם מוסריים, או שהחוקים מוסריים כיוון שהאל מצווה אותם?'' במשך דורות אתאיסטים רבים כמו ברטראנד ראסל ראו בדילמה זו בעיה תאולוגית חמורה המאתגרת את האמונה באלוהים. האם יש פתרון הגיוני ועקבי לדילמה פילוסופית זו?

המשך קריאה...
 
תגובה למאמר ''ויכוח בין יהודי ליהודי משיחי" מהאתר Xmessianic
תשובות לטענות הרבנים

במאמר ''ויכוח בין יהודי ליהודי משיחי'' מהאתר של יד לאחים שנכתב על ידי יוסף עצמון, מתנהל לכאורה ויכוח בין יהודי משיחי בשם ג'ים, ליהודי מסורתי בשם דור (שמות בדויים). לאורך הוויכוח נוצר רושם כי דור (יהודי מסורתי) מתעלה על ג'ים (יהודי משיחי) שלא מצליח להגיב בהצלחה ולהשיב לטענותיו של דור. ברור כי זהו וויכוח פרופגנדי שמטרתו ליצור אשליה כי ליהודים משיחיים המאמינים בישוע כמשיח ישראל אין באמת תשובות לטענות של יד לאחים.  הדבר שמפתיע אותנו זה שכאשר אנו מזמינים נציגים של הארגון ''יד לאחים'' לוויכוח אמיתי הם מחליטים לסרב לנו ובמקום זאת הם ממציאים בינם לבין עצמם וויכוחים כפי שהם רוצים. בגלל אי יכולתנו לנהל וויכוח אמיתי עם הארגון ''יד לאחים'' מאחר והם דוחים את הצעותינו שוב ושוב, נשתדל במאמר זה לנהל וויכוח ''עקיף'' עם הארגון ולשחק את תפקידו של ג'ים. האם אכן דור מצליח לערער את האמונה המשיחית? או שטענותיו הן אותן הטענות הנדושות של ''יד לאחים'' שהופרכו עשרות אלפי פעמים?

המשך קריאה...
 
הרב דניאל עשור - שאלות שהיהדות המשיחית לא יכולה לענות
תשובות לטענות הרבנים

                       הקדמה- חשיבותן של ''הסתירות'' והטעות הבסיסית של הרב עשור

כל הטיעון של הרב עשור מבוסס על ההנחה כי אם תימצא טעות בברית החדשה או סתירות בין תיאורים שונים של אותו האירוע, הדבר יערער את האמונה היהודית-משיחית ואף יפריך אותה. אך הבעיה היא כי הרב עשור טועה בגדול. גם אם אכן עשור הצליח ''לחשוף'' את הסתירות בברית החדשה, ישוע מנצרת עדיין קם לתחייה. מאחר והאמונה היהודית משיחית מושתתת על העובדה ההיסטורית של תקומתו של ישוע מן המתים, ''הסתירות'' בנרטיבים השונים בכתבי הברית החדשה הינם פרטים שוליים. עכשיו, אם תחייתו של ישוע היא ההוכחה לתקפותה ואמיתותה של האמונה היהודית משיחית, מה אם יימצאו סתירות בין הפרטים אודות אירוע תחייתו של ישוע? עדיין, זה לא ישנה את העובדה ההיסטורית שישוע קם מן המתים. משום שכאשר היסטוריונים וחוקרים ניגשים לכתבי הברית החדשה הם אינם מניחים שהם כתבים קדושים או אלוהיים. אלא, הם מתייחסים אליהם כאל כתבים ומסמכים היסטוריים מהמאה הראשונה שנכתבו בשפה היוונית ולכן מבחינתם הם מצפים למצוא סתירות בין התיאורים של הבשורות ובעזרת קריטריונים היסטוריים הם מזהים אם אכן המאורע התקיים. אם סתירות במסמכים היו מהווים אינדיקציה לכך שמאורע מסוים לא התקיים, אז היסטוריונים היו צריכים להטיל ספק בהתרחשותם של רוב המאורעות ההיסטוריים הידועים לנו כיום.  אם כך מה הם הקריטריונים על פיהם חוקרים שופטים את מהימנותו וסבירותו של מאורע או מידע היסטורי מסוים?:

המשך קריאה...
 
הרב יוסי מזרחי בעימות ויכוח עם כומר נוצרי - התשובות
תשובות לטענות הרבנים
הרב יוסי מזרחי בעימות ויכוח עם כומר נוצרי - תשובת היהודים המשיחיים וחשיפת השקרים של הרב יוסף מזרחי
המשך קריאה...
 
חז''ל על ישעיהו פרק נ''ג
תשובות לטענות הרבנים

ישעיהו נגכיום, אם נפתח ספר פרשנות מודרני ממוצע על התנ"ך, לדוגמא "תנ"ך קאסוטו" יהיה כתוב על ישעיהו נ"ג: "כל זה בא לתאר את ישראל בגלות ואת רגשות הגויים כלפיו" (א.ש הרטום, תנ"ך זהב, ספר ישעיהו). פירוש זה הגורס כי ישעיהו נ"ג מתייחס לעם ישראל הוא בעצם פירוש חדש. רש"י, שככל הנראה נשען על ישעיהו מ"ט 3, שם ה"עבד" הוא ישראל, ובעקבות הלחץ הנוצרי והמשיחי עליו, החליט לשנות את הדעה שרווחה בקרב חכמי ישראל עד אותה העת לגבי פירוש פרק נ"ג של ישעיהו הנביא, ושינה את משמעותו של העבד הסובל בפרק מ'המשיח' ל'עם-ישראל', ולכן לעומת הפירוש ששרר עד אותה תקופה, כעת לא עוד העבד הסובל הוא המשיח, אלא עם ישראל, לכאורה. בעוד הקודשו מאמרים רבים לישעיהו נ"ג. במאמר זה נעבור על חז"ל שכן התעקש ש ישעיהו נ"ג מנבא על סבלו ומותו של המשיח!

המשך קריאה...
 
האם עטלף הוא כן או לא יונק על פי התורה?
אמונה באור המדע
עטלף יונק או לא יונק?ספקנים רבים מנסים לטעון כי ישנה סתירה בתורה, שהרי העטלף הוא יונק, בעוד שבויקרא פרק י''א מסווג העטלף ביחד עם שאר המעופפים. 
אך כלל אין סתירה. נכון, עטלף הוא יונק, אך הוא גם מעופף. וזו היא בדיוק הסיבה מדוע עם נמצא עם שאר העופות המעופפים. בשום מקום בתנ"ך לא נטען כי העטלף איננו יונק. 
יתרה מכך, התנ"ך מעולם לא טען כי הוא מחלק את בעלי החיים לפי קטגוריות של כן יונקים ולא יונקים. למען האמת, המונח "יונק" כלל לא קיים באותם פרקים המדברים על בעלי החיים. שיטת החלוקה של ספרי הביולוגיה של שנות האלפיים לא היתה שיטת החלוקה של ספר המקרא לפני אלפי שנים.
המשך קריאה...
 
גמול קיבוצי? למה עלי לסבול בגלל החטאים של אחרים?
אלוהים

capital_punishmentזאת מחשבה מעצבנת, לחשוב שעליך להענש על מעשה שלא ביצעת. ולכן, ספקנים רבים מעלים את הטענה כי אלוהי התנ"ך הוא מפלצת מוסר אכזרית, שהרי איזה מין אלוהים רחמן ואוהב היה דורש "גמול קיבוצי"?

ראשית, יש להעמיד על דיוקן מספר עובדות. הגמול הקיבוצי היה זמני בלבד. כבר בזמנו של יזחקאל הכריז אלוהים: "הַנֶּפֶשׁ הַחֹטֵאת הִיא תָמוּת  בֵּן לֹא-יִשָּׂא בַּעֲוֹן הָאָב וְאָב לֹא יִשָּׂא בַּעֲוֹן הַבֵּן צִדְקַת הַצַּדִּיק עָלָיו תִּהְיֶה וְרִשְׁעַת הָרָשָׁע עָלָיו תִּהְיֶה" (יחזקאל י"ח:כ).
אז מדוע היתה תקופה שכן סבלנו בגלל השטויות של אחרים? אלוהים רצה ללמד את עם ישראל עקרון פשוט. הבחירות שלנו והמעשים שלנו משפיעים לא רק עלינו, אלא על כולם. לכל מעשה יש השלכה, לא רק עליך, לא רק על הסובבים אותך, לעיתים גם לדורות רבים קדימה.

המשך קריאה...
 
האם התורה (עשרת הדברות) נגנבו מחוקי חמורבי?
היסטוריה מחקרית וארכיאולוגיה

עשרת הדברות לא נגנבו מחוקי חמורבי. מצוות משה מורכבות ממאות מצוות, כמו גם מצוות של עמים אחרים במזרח התיכון הקדום. רק הגיוני שכמה וכמה מהן יחפפו אחת מול השנייה, שהרי בעיות כגון רצח, גניבה, אונס, מחטף, בגידה וכו' הן בעיות שקיימות בכל חברה אנושית, לכן מתבקש שחוקי עמים שונים יהיו דומים האחד לשני. 
 
למה כמרים אונסים ילדים קטנים?
תשובות לטענות הרבנים

כמרים אונסיםנכון, כמרים, כמו גם רבנים רבים, אונסים (התלמוד מאשר לקחת לאישה ולבעול ילדה בת 3), גונבים, משקרים, מסלפים וחוטאים חטאים רבים.
אין ספק, לכולנו יש ציפיות למוסר גבוה מאותם אנשים הנושאים את שם אלוהים.

המשך קריאה...